Andrzejki, to noc pełna wróżb i tajemniczości, obchodzona co roku z 29 na 30 listopada. To także ostatni moment na huczną zabawę przed zbliżającym się adwentem, który rozpoczyna się już w najbliższą niedzielę, 3 grudnia.
Skąd wzięła się tradycja andrzejkowa?
Andrzejki mają swoją długą historię sięgającą XVI wieku w Polsce. Choć dzień ten jest dedykowany apostołowi Andrzejowi, to obrzędy z nim związane wywodzą się z praktyk pogańskich.W zamierzchłych czasach wróżby andrzejkowe dedykowane były wyłącznie pannom i miały charakter typowo matrymonialny. Co więcej, święto to było traktowane dość poważnie. Wróżenie odbywało się w samotności, co jest zupełnym przeciwieństwem obecnej tradycji. Wierzyło się, że św. Andrzej, patron zakochanych, pomoże znaleźć miłość życia lub poznać datę przyszłego zamążpójścia. Było wiele praktyk wróżebnych, od postu przez cały dzień po zjedzenie słonego śledzia przed snem czy wychodzenie na dwór w nocy, nasłuchując, z której strony szczekają psy - tam miał pochodzić przyszły partner.
Wróżby andrzejkowe — przykłady
Dziś andrzejkowe wróżby traktujemy z przymrużeniem oka przede wszystkim jako okazję do dobrej zabawy. Choć niekoniecznie wierzymy w przepowiednie, to właśnie ta tradycja daje nam doskonałą okazję do spędzenia wspólnie czasu w ciekawy sposób. Oto zestawienie najbardziej rozpoznawalnych i uwielbianych wróżb, bez których nie może obejść się wieczór z 29 na 30 listopada.
Lanie wosku
Wróżenie z wosku to klasyka andrzejkowych obrzędów. Wystarczy wlewać wosk przez dziurkę od klucza do miski z wodą. Gdy wosk zastygnie, odkrywa się przed nami jego kształt. Tutaj wyobraźnia ma pełną dowolność, pozwalając na różnorodne interpretacje. Bardzo pomocny może okazać się również cień naszego woskowego tworu.
Oto, co symbolizują niektóre kształty:
- Serce - symbolizuje miłość, uczucia i relacje uczuciowe. Duże serce może wskazywać na szczęśliwe związki, podczas gdy małe mogą sugerować trudności w relacjach.
- Koło - symbolem cyklu życia, ciągłości i harmonii. Duże koło może oznaczać szczęśliwe okoliczności życiowe, a małe – trudności lub niestabilność.
- Serce - przedstawia miłość i relacje. Duże serce to oznaka silnych uczuć i udanych związków, natomiast mniejsze może sugerować trudności w relacjach.
- Linie - proste linie mogą symbolizować stabilność, uporządkowane życie. Zawiłe linie mogą wskazywać na skomplikowane wyzwania lub trudne sytuacje.
- Kształty zwierząt - interpretowane jako cechy charakteru. Na przykład, kształt psa może oznaczać lojalność lub wierność, a kształt ptaka - dążenie do wolności.
- Kształty roślinne - liście, kwiaty czy inne kształty roślinne mogą symbolizować wzrost, nowe początki, harmonię z naturą lub duchowy rozwój.
Wyścig butów
Układanie butów to zabawa, która łączy różne pokolenia. Polega na ustawianiu butów w rzędzie, prowadząc je do określonego celu, zazwyczaj są to drzwi. Osoba, której but jako pierwszy dotrze do celu, czyli przekroczy próg, zmieni najszybciej swój stan cywilny.
Rzut trzewikiem
Rzut butem to zabawa, która zależy od zręczności i odrobiny szczęścia. Rzucamy butem przez lewe ramię za siebie. Jeśli upadnie podeszwą do góry, a czubek skierowany będzie w stronę drzwi wówczas spodziewać się można szczęścia w nadchodzącym czasie.
Rzut monetą
Rzut monetą do miski to kolejna andrzejkowa wróżba, która przynosi nadzieję na spełnienie marzeń. Każdy uczestnik otrzymuje monetę i próbuje wrzucić ją do miski z wodą z określonej odległości. Kto trafi, ma szansę na spełnienie najskrytszych marzeń.
Papierowe serca
Przygotowujemy dwa duże serca z papieru - na jednym zapisujemy popularne imiona kobiet, na drugim - mężczyzn. Jeden z uczestników trzyma serce, a reszta próbuje przekłuć je szpilkami (oczywiście tak, by nie widzieć imion po drugiej stronie). Imię, w które osoba trafi szpilką, ma być imieniem jej przyszłego małżonka, a w przypadku mężczyzn żony.
Magiczne szpilki
Podczas wigilii św. Andrzeja zwykłe szpilki stają się nośnikiem magicznej energii. Wrzuć szpilki (21 sztuk) do kubeczka, następnie zakryj lewą ręką i energicznie nimi potrząsaj. Potem rozsyp je na czerwonym obrusie. Wystarczy teraz odczytać litery, jakie ułożą się z rozrzuconych szpilek, a otrzymamy wskazówkę dotyczącą imienia naszego przyszłego chłopaka lub męża. Szpileczki można rozsypywać tylko trzy razy. Jeśli za każdym razem nie utworzą żadnej litery, to znak, że jeszcze nie nadszedł właściwy czas.
Wróżenie z jabłek
W tej wróżbie uczestnicy starają się obrać jabłko jednym ciągłym ruchem nożem. Następnie rzucają skórkę za siebie. Kształt, jaki utworzy się po rzuceniu skórki, interpretowany jest jako wskazówka dotycząca pierwszej litery imienia przyszłego partnera życiowego.
Wróżba z obrączka
Wieszamy obrączkę na nitce i delikatnie opuszczamy ją do szklanki. Liczymy, ile razy obrączka delikatnie uderzy o ścianki naczynia. Liczbę uderzeń traktujemy jako wiek, w którym być może wejdziemy w związek małżeński.
Andrzejkowe wróżby to nie tylko wiekowa tradycja, ale także okazja do zbliżenia się i radosnego spędzenia czasu z bliskimi i tworzenia wspomnień, które pozostaną z nami na długo.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.