reklama
reklama

Podpowiadamy, jak zrobić darmowe badania 40+. Bez skierowania od lekarza

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Michal Jarmoluk z Pixabay

Podpowiadamy, jak zrobić darmowe badania 40+.  Bez skierowania od lekarza - Zdjęcie główne

Podpowiadamy, jak zrobić darmowe badania 40+. Bez skierowania od lekarza | foto Michal Jarmoluk z Pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ONA RADZI Na darmowe badania 40+ nie potrzebujesz skierowania od lekarza! Możesz się na nie skierować sama. Podpowiadamy jak zrobić darmowe badania po 40. Trzeba się spieszyć, bo badania można wykonać tylko do końca roku 2021.
reklama

Każda kobieta po czterdziestce powinna wykorzystać tę szansę. Podpowiadamy i opisujemy, jak wziąć udział w programie Profilaktyka 40 Plus. Zaoszczędzicie sporo kasy i możecie zapobiec rozwojowi wielu chorób. Wszak wiadomo, że im choroba wcześnie wykryta, tym większa szansa na wyleczenie. Pamiętaj też, by namówic do badań swojego partnera.

Darmowe badania po 40+ Na co możesz dostać skierowanie

W ramach darmowych badań 40+ możesz otrzymać skierowanie na badanie krwi, moczu i krew utajoną w kale. Zbadają Ci także ciśnienie. Wspólny pakiet badań po 40 dla kobiet i mężczyzn obejmuj:

  • pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie
  • obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI)
  • pomiar ciśnienia tętniczego
  • ocena miarowości rytmu serca.
  • morfologia krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi
  • stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy
  • stężenie glukozy we krwi
  • próby wątrobowe: AlAT, AspAT, GGTP
  • poziom kreatyniny we krwi
  • badanie ogólne moczu
  • poziom kwasu moczowego we krwi
  • krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT).
Dodatkowe badanie -  “PSA – antygen swoisty dla stercza całkowity” mogą mieć zlecone mężczyźni po czterdziestym roku życia. Ma ono pomóc we wczesnym wykryciu raka prostaty.

Jak otrzymać skierowanie na darmowe badania 40+

Nie musisz odwiedzać lekarza, by dostac skierowanie na te badania. Skierowanie  możesz otrzymać przez internetowe konto e-pacjent lub dzwoniąc pod numer 22 735 39 53. Aby je dostać, musisz wypełnić specjalną ankietę. Od odpowiedzi na pytania zależy to, jaki będzie twój zestaw badań. Warto więc być szczerym. 

Przed skierowaniem na badania 40+ wypełniasz ankietę

Ankieta jest dośąć obszerana, bo liczy 46 pytań (osoby po 65 roku życia mają ich mniej). Pytają w niej o wszystko: od wagi, po nałogi, styl życia i rodzinę. Przed rozpoczęciem wypełniania ankiety poszukaj poprzednich wyników badań i miej je przy sobie. Przydadzą się, by odpowiedzieć na niektóre pytania. Ankieta składa się z siedmiu części. Po każdej otrzymujesz podsumowanie i zalecenia co powinienaś robić lub z jakim lekarzem się skontaktować. Na końcu pokazuje się podsumowanie i zalecenia dodatkowe oraz informacje jakie badania powinny ci zostać zlecone. Wypełnienie rzetelne ankiety i przeczytanie zaleceń zajmuje około 30 minut. 

Badania profilaktyczne 40+. Gdzie znajdziesz ankietę

Dopiero gdy wypełnisz ankietę otrzymasz skierowanie. To warunek bezwzględny. Nie wypełnisz ankiety, nie dostaniesz zlecenia na wykonanie badań. Masz dwie możliwości wypełnienia ankiety: przez internet i przez telefon. 

Ankieta przez internet:  logujesz się na swoje internetowe konto e-pacjent (jeśli nie masz, stwórz je, bo tam możesz załatwić coraz więcej spraw dotyczących twojego zdrowia). Po zalogowaniu wchodzisz w zakładkę “profilaktyka”, potem wybierasz ankiety i wypełniasz krok, po kroku.

Ankieta przez telefon:  dzwonisz pod numer 22 735 39 53. Pani zadaje pytania, ty odpowiadasz, a ona za Ciebie wypełnia ankietę. Dla niektórych może to być mało komfortowa sytuacja, bo pytania dotyczą też nałogów. Pytają jak często spożywasz alkohol, ile palisz, a warto odpowiadać szczerze, by dostać skierowanie odpowiadające potrzebom. 

Kiedy dostaniesz skierowanie na badania profilaktyczne 40+

Po wypełnieniu ankiety pokazuje się  informacja, że skierowanie otrzymasz po dwóch dniach roboczych. W praktyce może to nawet potrwać dłużej - tak było u mnie. Wydaje się, że twoje odpowiedzi sprawdza chyba jakaś prawdziwa osoba (sztuczna inteligencja zrobiłaby to szybciej)  i na podstawie odpowiedzi dobiera zestaw badań dla Ciebie

Co zrobić gdy nie dostaniesz skierowania na badania 40+

Informację o tym, że skierowanie na ciebie czeka otrzymasz sms-em lub mailem (sprawdź czy na pewno wypełniłeś wszystkie dane zakładce “moje konto”). Znajdziesz je też na swoim profilu w zakładce “skierowania” i potem “skierowania specjalistyczne i do szpitala”. Jeśli nie otrzymasz skierowania po kilku dniach dzwoń do działu technicznego pod  nr 19 239.

Gdzie zrobisz darmowe badania 40+

Darmowe badania 40+ zrobisz w laboratoriach diagnostycznych. Wykaz wszystkich placówek znajdziesz na tej stronie.

Pamietaj, że badania profilaktyczne 40+ możesz zrobić tylko do końca roku. Warto się wieć pospieszyć.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama