reklama
reklama

Immunoterapia szansą dla kobiet chorujących na raka endometrium

Opublikowano:
Autor:

Immunoterapia szansą dla kobiet chorujących na raka endometrium - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ONA ZDROWA Rak endometrium zbiera w naszym kraju śmiertelne żniwo. Co roku z tego powodu umiera w naszym kraju ponad 2000 kobiet. Istnieje skuteczna terapia, która może temu zapobiec.
reklama

Rak endometrium nazywany również rakiem trzonu macicy jest najczęściej występującym nowotworem ginekologicznym. W naszym kraju w 2020 roku z jego powodu zmarło ponad 2000 kobiet. Kwestią szczególnie niepokojącą jest tzw. różnica 5-letnich przeżyć, która w krajach Europy Zachodniej jest o 20 procent wyższa niż w Polsce. Te niepokojące dane mógłby wyglądać inaczej gdyby polskie pacjentki miały szerszy dostęp do refundowanej immunoterapii. 

Rak endometrium — czynniki ryzyka i objawy

Rak endometrium to nieprawidłowy i nieustający wzrost komórek nowotworowych pochodzących z komórek tworzących trzon macicy. Ten rodzaj nowotworu dotyka najczęściej kobiety w wieku 55-75 lat, choć zdarzają się przypadki zachorowań poniżej 40 roku życia, ale stanowią one mały ułamek wszystkich przypadków.

Do czynników ryzyka należą:

  • wiek (55 - 75 lat)
  • otyłość
  • cukrzyca
  • zespół Lyncha
  • nadciśnienie
  • rodzinne występowanie nowotworu piersi lub trzonu macicy
  • niepłodność
  • urodzenie tylko jednego dziecka
  • zaburzenia hormonalne spowodowane guzami jajnika
Najbardziej typowe objawy raka trzonu macicy to krwawienia międzymiesiączkowe, upławy z pochwy, bóle podbrzusza, ogólne osłabienie i spadek masy ciała.

Zachorowań na raka endometrium będzie coraz więcej, wzrośnie też śmiertelność

"Środowisko medyczne przewiduje, że na przestrzeni następnych 20 lat wzrośnie liczba przypadków zachorowania na ten nowotwór". Powiedział o tym powiedział prof. dr hab. n. med. Paweł Blecharz z Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie podczas konferencji  pt. „Priorytety w ochronie zdrowia”. 

Rak endometrium, diagnozowany zwłaszcza w krajach wysokorozwiniętych, to nowotwór o największej dynamice zachorowalności oraz śmiertelności spośród wszystkich wskazań w dziedzinie ginekologii onkologicznej. Jako środowisko alarmujemy, że w ciągu kolejnych dwóch dekad liczba zdiagnozowanych przypadków wzrośnie o ok. 11 proc., a śmiertelności — nawet o jedną czwartą” 

Polskie pacjentki nie mają dostępu do nowoczesnych i skutecznych terapii

Jak przyznają specjaliści w Polsce dużym problemem jest ograniczony lub wręcz nieistniejący dostęp do nowoczesnych oraz skutecznych terapii, dostosowanych do określonego podtypu tej choroby. 

„W przypadku raka endometrium  istnieje swoisty pęd ku rozwiązaniu chirurgicznemu — kobiecie po prostu usuwa się narząd, wierząc, że oznacza to rozwiązanie problemu. Tymczasem istnieją znacznie efektywniejsze sposoby, pozwalające kontrolować chorobę i dające nadzieję na wieloletnią, pozytywną odpowiedź” – podkreślała Krystyna Wechmann z Federacji Stowarzyszeń Amazonki i Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych.

Immunoterapia w leczeniu raka endometrium

W naszym kraju terapia immunologiczna dla kobiet chorujących na raka endometrium dostępna jest tylko i wyłącznie tzw. ratunkowego dostępu do technologii lekowych. W praktyce oznacza to, że szpital, w którym leczona jest pacjentka może starać się o zwrócenie kosztów terapii, jednak wcześniej musi wyłożyć własne pieniądze. W  tym właśnie momencie powstaje problem, często są to kwoty, które przekraczają możliwości finansowe danej placówki. A zdaniem ekspertów to właśnie dostęp do refundowanej terapii immunologicznej  jest potrzebny, aby zahamować wzrost zachorowalności na raka endometrium. 

„Trafnie diagnozuję pacjentkę i wiem, że jeśli dane leczenie jest dla niej najlepsze – to je po prostu stosuję, bez zbędnych wniosków, walki z biurokracją i narażania chorej na dodatkowe koszty. Dlatego, refundacja terapii immunologicznych to nie tylko postulat, ale wręcz konieczność, by Polki przestały umierać z powodu braku dostępu do skutecznych narzędzi w diagnostyce i leczeniu, które w innych krajach stały się już standardem” - mówi dr hab. n. med. Dagmara Klasa-Mazurkiewicz z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Przeczytaj również:

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama