Reklama

Stworzyli szybki test wykrywający endometriozę. Pomoże milionom kobiet.

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Stworzyli szybki test wykrywający endometriozę. Pomoże milionom kobiet. - Zdjęcie główne

canva

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ONA ZDROWA Polsce naukowcy stworzyli test, który diagnozuje szybko endometriozę. To przełom. Do tej pory kobiety przechodziły gehennę, mdlały z bólu, nie mogły zajść w ciążę. Mijały lata, zanim lekarze rozpoznali chorobę. Teraz będzie można to zrobić w 48 godzin.

Test, który został stworzony przez zespół naukowców na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, pozwala w ciągu kilku dni zdiagnozować endometriozę. To jest prawdziwy przełom, jeśli chodzi o rozpoznanie tej choroby, na którą może cierpień nawet co 10 kobieta. 

Diagnoza endometriozy może trwać nawet kilkanaście lat

Endometrioza jest chorobą często bagatelizowaną, niestety również przez samych lekarzy. Kobiety cierpiące na to schorzenie szukają latami bezskutecznie pomocy. Potwierdzają to nasze Czytelniczki: Patrycja i Monika, które opowiedziały nam o swoim życiu z tą chorobą. 

Monika już jako nastolatka miała bardzo bolesne menstruacje. - Wyłam i mdlałam z bólu" - pisała. Potem wykryto i niej pierwszą torbiel, ale nikt nie powiedział Jej, że może to być endometrioza. Na prawidłową diagnozę czekała kilka lat. Dziś obawia się, że nie będzie mogła już zajść w ciążę. Jej historię możecie przeczytać tutaj. 

Patrycja miała więcej szczęścia. Została mamą dwóch córeczek. Zawsze miała bolesne okresy, ale prawdziwy koszmar rozpoczął się kilkanaście miesięcy po drugim porodzie. Schudła 5 kg, miała nie tylko straszne bóle brzucha, ale również kołatanie serca i duszności. Lekarze twierdzili, że jest zdrowa. Na prawidłową diagnozę czekała kilka lat. Postawił ją polski specjalista w niemieckiej klinice. 

Tylko drogi zabieg mógł do tej pory potwierdzić endometriozę

Sama diagnoza endometriozy jest trudnym i długotrwałym procesem. Według statystyk od pierwszych jej objawów do rozpoznania mija nawet od 8 do 12 lat. Najczęściej ma to miejsce, kiedy kobieta znajdzie się już na stole operacyjnym. Podczas zabiegu zostają pobrane wycinki, które następnie poddawane są badaniom. 

”Obecnie podstawowa diagnostyka endometriozy polega na wykonaniu zwykłego ultrasonograficznego badania ginekologicznego. Jednak na jego podstawie można tylko domniemywać, że pacjentka choruje na endometriozę. Aby potwierdzić diagnozę, konieczne jest wykonanie kosztownego zabiegu laparoskopowego, polegającego na operacyjnym pobraniu wycinka zmian o charakterze endometriozy, a następnie jego badaniu histopatologicznym. Wysoka cena zabiegu hamuje jednak dostęp wielu kobietom do tego badania diagnostycznego” - czytamy na stronie Warszawskiej Akademii Medycznej. 

Endometrioza to poważna choroba

Schorzenie niesie ze sobą na tyle poważne konsekwencje, że często uniemożliwia kobietą normalne funkcjonowanie. Jest też przyczyną niepłodności, może ponadto powodować niedrożność jelit i jajowodów. W skrajnych przypadkach zagrażać nawet życiu.  

“Endometrioza to poważna jednostka chorobowa. Jest jedną z najczęstszych chorób przewlekłych u kobiet w wieku rozrodczym, która powoduje dolegliwości u co dziesiątej kobiety. Oznacza to, że jedna na dziesięć kobiet w wieku od około 18 do około 45 lat będzie miała objawy związane z endometriozą. Dodatkowo u 30% kobiet z endometriozą występują problemy z zajściem w ciążę” – mówi prof. dr hab. n. med. Piotr Laudański z I Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM w informacji zamieszczonej na stronie uczelni. 

Diagnoza endometriozy w 48 godzin

Prawdziwym przełomem w diagnozowaniu tej trudnej choroby okazało się odkrycie polskich naukowców m.in. prof. Jacek Malejczyk z Katedry i Zakładu Histologii i Embriologii WUM oraz dr Ilony Kalaszczyńska z tej samej kliniki i zakładu, oraz wiceprezes spółki Diagendo. Opracowany test bardzo przypomina ten, za pomocą którego obecnie diagnozujemy koronawirusa. 

Test na endometriozę jak działa?

W gabinecie ginekologicznym z macicy pacjentki zostanie pobrany wymaz, który następnie zostanie umieszczony w specjalnym płynie stabilizującym. Tak zabezpieczony materiał trafi do laboratorium diagnostycznego, w którym wykonywany zostanie test EndoRNA.  

"Opracowany przez Polaków pierwszy na świecie test EndoRNA umożliwia szybką i mało inwazyjną diagnostykę endometriozy. Metoda ta polega na ekstrakcji pobranego materiału, a następnie zastosowaniu testu EndoRNA, który wykrywa podwyższony poziom ekspresji genu FUT4. Wynik w zależności od obłożenia pracą laboratorium, może być dostępny nawet w 48h" - pisze na swoim profilu facebookowym znany propagator nauki Maciej Kawecki.

Test na endometriozę cena

Obecnie spółka Diagendo prowadzi rozmowy z laboratoriami i dystrybutorami, których  lista zostanie opublikowana już w lutym. Cena oraz ewentualna refundacja nie jest jeszcze znana.

Test będzie dostępny prawdopodobnie pod koniec marca. 

Przeczytaj również

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy