Trzynaście organizacji pacjentów jednoczy siły, składając wspólny apel do Minister Zdrowia, Katarzyny Sójki, w sprawie zmiany schematu leczenia refundowanego mięśniaków macicy. W apelu postulują rozszerzenie dostępu do skutecznej i bezpiecznej farmakoterapii mającej na celu łagodzenie objawów tego schorzenia.
Inicjatywę i koordynację apelu obejmuje Stowarzyszenie Kobiet z Problemami Onkologiczno-Ginekologicznymi Magnolia.
Mięśniaki macicy dotyczą nawet 70% kobiet
Mięśniaki macicy to dolegliwość, która może dotyczyć od 30% do nawet 70% kobiet, zależnie od grupy wiekowej. Najbardziej problematyczne są mięśniaki objawowe. Kobiety cierpiące z tego powodu skarżą się na bolesne miesiączki, bóle w okolicy podbrzusza i krzyża, nadmierne krwawienia prowadzące do anemii, a także trudności z zajściem w ciążę lub jej utrzymaniem. To wszystko w znacznym stopniu wpływa na jakość życia pacjentek.
W Polsce od 2015 roku przeprowadzono ponad 130 tysięcy operacji usunięcia macicy
W obecnej chwili głównymi formami leczenia mięśniaków macicy w Polsce są procedury chirurgiczne, w tym histerektomia, czyli usunięcie macicy. Dane Ministerstwa Zdrowia pokazują, że od 2015 roku przeprowadzono ponad 130 tysięcy operacji usunięcia macicy. Autorzy apelu podkreślają, że taki sposób postępowania niesie za sobą poważne konsekwencje dla zdrowia kobiet.
Histerektomia to ryzyko
Histerektomia to radykalna i nieodwracalna metoda leczenia, łącząca się z ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych, zarówno fizycznych, psychicznych, jak i społecznych. W kontekście postępu wiedzy medycznej i nowoczesnych metod leczenia mięśniaków macicy apelują o zapewnienie polskim pacjentkom alternatyw dla najbardziej inwazyjnych procedur.
Leczenie mięśniaków macicy wymaga indywidualnego podejścia
Sygnatariusze apelu zauważają, że leczenie mięśniaków macicy wymaga indywidualnego podejścia, uwzględniającego różne czynniki, takie jak rodzaj, umiejscowienie, liczba i rozmiar mięśniaków, wiek pacjentki, plany prokreacyjne oraz akceptację ryzyka kolejnych operacji. Podkreślają także, że indywidualne odczucia i preferencje pacjentki mają kluczowe znaczenie dla wpływu leczenia na jej życie.
Kobiety poszukują nieoperacyjnych metod leczenia mięśniaków macicy
Na podstawie doświadczeń organizacji pacjentów wynika, że coraz więcej kobiet poszukuje alternatywnych, nieoperacyjnych metod leczenia mięśniaków macicy. Apelują o rozszerzenie katalogu dostępnych, refundowanych opcji leczenia o skuteczne i bezpieczne terapie farmakologiczne, umożliwiające znaczne złagodzenie dolegliwości związanych z objawami mięśniaków macicy, utrzymanie płodności i uniknięcie skutków procedur chirurgicznych.źródło: PAP MediaRoom
Przeczytaj także:
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.