reklama

W Polsce powstaną specjalistyczne ośrodki leczenia endometriozy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Canva

W Polsce powstaną specjalistyczne ośrodki leczenia endometriozy - Zdjęcie główne

foto Canva

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ONA ZDROWAW Polsce planowane jest utworzenie specjalistycznych ośrodków leczenia endometriozy, aby skuteczniej walczyć z tą coraz powszechniejszą chorobą
reklama

Endometrioza to przewlekła dolegliwość dotykająca nawet dziesięć procent kobiet w wieku rozrodczym, charakteryzująca się występowaniem komórek błony śluzowej macicy poza jej jamą. Choroba ta może prowadzić do silnych bólów menstruacyjnych oraz podczas stosunku, a także stanowić przyczynę niepłodności.

Trudności w leczeniu endometriozy

Profesor Krzysztof Czajkowski, konsultant krajowy w dziedzinie położnictwa i ginekologii, zaznacza, że endometrioza często pozostaje trudna do skutecznego leczenia, prowadząc do poważnych konsekwencji społecznych. Kobiety cierpiące na tę chorobę często tracą możliwość pracy, życia społecznego i rodzinnego. Dlatego też potrzeba działań mających na celu poprawę diagnozowania i leczenia endometriozy.

Choroba w wielu wypadkach nie daje się skutecznie leczyć. Niesie ze sobą poważne skutki społeczne, bo odczuwanie bólu w okresie okołomiesiączkowym eliminuje kobiety z życia zawodowego, społecznego, rodzinnego. Choroba ta często prowadzi także do niepłodności - mówi prof. Krzysztof Czajkowski, konsultant krajowy w dziedzinie położnictwa i ginekologii.

reklama

Endometrioza nie zabija od razu, a niszczy populację młodych kobiet

Niestety, obecnie brakuje precyzyjnych narzędzi do szybkiej diagnozy endometriozy, a także wiedzy na ten temat wśród personelu medycznego. Studenci medycyny i lekarze często nie są wystarczająco przygotowani do rozpoznawania i leczenia tej choroby. Jednakże wkrótce Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników ma wydać rekomendacje, które pomogą w diagnozowaniu endometriozy.

Zajmujemy się przede wszystkim dwoma głównymi zespołami chorób, które powodują najwięcej zgonów - kardiologią i nowotworami. A endometrioza występuje równie często, tylko nie mamy precyzyjnych danych, ponieważ nie potrafimy szybko jej diagnozować. Ale pamiętajmy, że endometrioza nie zabija od razu, a niszczy populację młodych kobiet - mówi Bogumił Paweł Siekierski, kierownik Kliniki Ginekologii, Medicover

reklama

Choroba, która sprawia nie tylko ból fizyczny, ale i wpływa na psychikę 

Fundacja Pokonać Endometriozę reprezentowana przez Lucynę Jaworską-Wojtas podkreśla, że endometrioza ma ogromny wpływ na życie chorych kobiet, a diagnoza tej choroby często wymaga wielu wizyt u różnych lekarzy. Choroba nie tylko sprawia ból fizyczny, ale również wpływa negatywnie na możliwość posiadania potomstwa, co z kolei wpływa na psychikę pacjentek.

Endometrioza powoduje u kobiet ogromne spustoszenia. Zanim dowiemy się, że chorujemy musimy długo tułać się po gabinetach lekarskich. Choroba to nie tylko ból fizyczny, ale i niemożność posiadania dziecka. To powoduje, że kobieta jest wycofana, nie radzi sobie i musi szukać pomocy u innych specjalistów - wspomina Lucyna Jaworska-Wojtas

reklama

Nadzieja na poprawę sytuacji pacjentek

Jednak istnieje nadzieja na poprawę sytuacji chorych na endometriozę. Ministerstwo Zdrowia we współpracy z lekarzami i pacjentkami pracuje nad opracowaniem skutecznych modeli postępowania w leczeniu tej choroby oraz systemowych rozwiązań, które przyniosą ulgę pacjentkom. Planowane jest także wprowadzenie testu diagnostycznego pozwalającego na szybsze wykrywanie skłonności do zachorowania na endometriozę.

Do końca roku przedstawimy działania, które jak najszybciej odniosą skutek, przyniosą poprawę sytuacji pacjentek. Jesteśmy w fazie przygotowania założeń do wprowadzenia testu pokazującego skłonność do zachorowania na endometriozę. W ministerstwie pracujemy też nad powołaniem ośrodków referencyjnych, w których będą zatrudnieni specjaliści w tej dziedzinie  - wylicza Dominika Janiszewska-Kajka, zastępca dyrektora, Departamentu Lecznictwa w Ministerstwie Zdrowia. 

Pacjentki z endometriozą i środowisko medyczne doceniają te działania i widzą nadzieję na poprawę. Wkrótce ma powstać sieć ośrodków referencyjnych z zatrudnionymi specjalistami w dziedzinie endometriozy, co stanowi kluczowy krok w kierunku walki z tą chorobą. Wszystkie te inicjatywy mają na celu polepszenie opieki nad pacjentkami dotkniętymi endometriozą.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Przeczytaj także:

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama