reklama

Zabieg termoablacji ratunkiem dla kobiet z obfitymi krwawieniami i krwotokami [WIDEO]

Opublikowano:
Autor:

Zabieg termoablacji ratunkiem dla kobiet z obfitymi krwawieniami i krwotokami [WIDEO] - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ONA ZDROWATermoablacja to zabieg niszczący krwawiące endometrium bez usuwania macicy. Trwa 10 minut, jest nieinwazyjny i kończy gehennę kobiet z obfitymi krwawieniami i krwotokami. Wykonuje go ginekolog - onkolog, prof. Stefan Sajdak.
reklama

Przeczytaj, na czym polega zabieg termoablacji. W jaki sposób usuwa się tym sposobem krwawiące endometrium, i jakie korzyści niesie to dla pacjentek?  

Częste krwawienia z endometrium przyczyną gehenny dla wielu kobiet

Częste krwawienia, a nawet krwotoki stanowią duży problem dla kobiet. Ich przyczyną jest rozrastające się endomentrium, czyli błona śluzowa wyściełająca macicę.   

- To bardzo poważny problem. Kobiety mają tak zwaną podwójną miesiączkę, nierzadko zdarzają się krwotoki. To prowadzi do poważnych konsekwencji, powoduje między innymi anemię, bo w czasie krwawienia kobieta traci tak zwaną krew pełną, w której zawiera wszystko - hormony, mikro- i makroelementy, przeciwciała odpornościowe i czynniki krzepnięcia - tłumaczy ginekolog ze szpitala w Jarocinie, dr n. med. Włodzimierz Budzyński.

Pani Agnieszka przyznaje, że „życie z taką dolegliwością jest prawdziwą gehenną”. 

- Nie można normalnie funkcjonować, nigdy nie wiadomo, co się wydarzy, czy nagle nie zacznę obficie krwawić. Ja mam to już za sobą, ale współczuję każdej kobiecie, która to przechodzi. Nie dość, że jest to uciążliwe, bo krwawienia są częste i obfite, to człowiek jest wykończony, nie ma siły na nic, traci energię do działania a nawet chęć życia - stwierdza. 

Metody leczenia krwawiącego endometrium. Kiedyś usuwano całą macicę

Do niedawna jedynym, skutecznym sposobem na pozbycie się problemu częstych i obfitych krwawień była operacja usunięcia endometrium razem z macicą. Co prawda trwały próby kolejnych metod usunięcia samego endometrium z zachowaniem macicy, ale były obarczone poważnymi konsekwencjami. 

W 1979 r. w Stanach Zjednoczonych wykonano zabieg resekcji histeroskopowej. Polegał on na wprowadzeniu do macicy histeroskopu, czyli rozżarzonej pętli, którą usuwano błonę śluzową macicy. Metoda niosła jednak duże ryzyko powikłań. W Polsce tę metodę zaczęto stosować na początku lat 80-tych. 

Termoablacja - metodą leczenia obfitego krwawienia u kobiet

Ze względu na niedoskonałość metody resekcji histeroskopowej, cały czas szukano innych rozwiązań.

Jednym z nich stał się zabieg termoablacji, czyli usunięcia krwawiącego endometrium za pomocą płynu podgrzanego do temperatury niecałych 80 stopni i wprowadzanego do macicy w specjalnym balonie. Początkowo sprzęt do wykonywania tego typu zabiegów był sprowadzany ze Stanów Zjednoczonych, jednak od jakiegoś czasu jest on niedostępny. Alternatywą stały się urządzenia szwajcarskiej firmy Cavaterm.

Gdzie w Polsce przeprowadza się termoablację krwawiącego endometrium?

Jedyną placówką w Polsce, która przeprowadziła zabiegi termoablacji krwawiącego endometrium, jest obecnie Szpital Powiatowy w Jarocinie. Zespół lekarzy przeprowadził u dwóch pacjentek zabieg usunięcia endometrium metodą termoablacji za pomocą sprzętu szwajcarskiej firmy Cavaterm.

Lecznica nawiązała współpracę z prof. Stefanem Sajdakiem, ginekologiem - onkologiem, kierownikiem Kliniki Ginekologii Operacyjnej Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu przy ul. Polnej w Poznaniu.  To on podjął się przeprowadzenia zabiegów.

Prof. Stefanem Sajdak tłumaczy, na czym polega zabieg termoablacji krwawiącego endometrium

Profesor Stefan Sajdak tłumaczy, na czym polega zabieg termoablacji.

- W czasie tego zabiegu następuje destrukcja, czyli precyzyjnie zniszczenie krwawiącego endometrium - tylko endometrium, macica pozostaje nienaruszona

- mówi prof. Stefan Sajdak.

Dlaczego zabieg termoablacji krwawiącego endometrium jest lepszy od innych?

Zabieg trwa dziesięć minut, wykonuje się go w warunkach ambulatoryjnych, jest całkowicie bezpieczny i mało inwazyjny dla kobiety.

- Po nim pacjentka wychodzi ze szpitala i przestaje krwawić. Przez jakiś czas może czuć pewien dyskomfort, bo macica musi się oczyścić, ale to wszystko

- stwierdza profesor.

ZOBACZ WIDEO (dalsza część artykułu pod wideo)

Jakie pacjentki mogą być poddane termoablacji krwawiącego endometrium

Zabiegowi termoablacji nie może być poddana każda pacjentka. Musi zostać spełnionych kilka przesłanek. 

- Kwalifikują się pacjentki, u których zakończył się rozród - ale niekoniecznie w okresie menopauzalnym, nie mają schorzeń onkologicznych czy mięśniaków i nie powiodła się u nich hormonalna metoda leczenia - wyjaśnia prof. Sajdak.  

Czy zabieg termoablacji krwawiącego endometrium jest refundowany przez NFZ

Usunięcie endometrium podczas termoablacji nie tylko hamuje krwawienia, ale wyklucza w przyszłości chorobę nowotworową spowodowaną jego rozrostem. Zabiegi są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia 

- Ten zabieg wpisuje się w trend, który jest ostatnio propagowany w medycynie, żeby usuwać tylko tyle, ile jest potrzebne, stosować metody mało inwazyjne i oszczędzające, nie powodujące powikłań - stwierdza prof. Stefan Sajdak. 

Przeczytaj także:

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama