reklama
reklama

Domowe, skuteczne i naturalne sposoby na ból podczas miesiączki

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Canva

Domowe, skuteczne i naturalne sposoby na ból podczas miesiączki - Zdjęcie główne

foto Canva

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ONA ZDROWA Miesiączka to coś, przez co regularnie przechodzi każda kobieta. Chociaż wydaje się, że jest czymś łatwym, przetrwanie tych paru dni u niektórych pań to prawdziwa batalia z organizmem. Przedstawiamy kilka skutecznych sposobów na złagodzenie bólu menstruacyjnego.
reklama

Domowe sposoby na ból znajdują się na dole artykułu. Jeśli chcesz przejść od razu do nich, skorzystaj ze spisu treści zamieszczonego nad słowem wstępu.

Ból brzucha i podbrzusza podczas okresu

Aby zacząć działać, wpierw należy przyjrzeć się z bliska występującemu problemowi. Jeśli jesteś w gronie kobiet, dla których miesiączka jest bardzo trudnym czasem, spokojnie, wiemy jak Ci pomóc. 

Ból brzucha występujący podczas miesiączki jest powiązany z oczyszczaniem się kobiecego organizmu. W trakcie trwania cyklu, z ciała usuwane są komórki, które nie zostały zapłodnione. Skurcze i uczucie dyskomfortu wywołane są napięciami w okolicach macicy i jajników. Istnieje wiele skutecznych sposobów na poradzenie sobie z tym problemem. Na początku jednak przyjrzyjmy się bliżej opisywanym dolegliwościom. 

Bóle menstruacyjne u młodych dziewcząt

Okazuje się, że z bólami brzucha i podbrzusza podczas okresu zmaga się aż sześć na dziesięć kobiet, a co dziesiąta cierpi na zmienne bóle, zwane skurczami macicy. Te drugie są porównywalne do bólu podczas wczesnych faz porodu. Nic więc dziwnego, że panie borykające się z tym problemem, potrafią wręcz zwijać się z bólu. Na największe bóle skarżą się najczęściej dziewczyny, które pierwsza miesiączka nawiedziła w bardzo młodym wieku. 

Ból kości i nóg podczas okresu

Sporo kobiet podczas okresu skarży się też na ból nóg. Jeśli należysz do ich grona, uspokajamy. Nogi oraz kości nie bolą podczas miesiączkowania, jest to tylko złudzenie. 

Nieprzyjemne uczucie w dolnych partiach ciała spowodowane jest promieniowaniem od macicy. Bardzo silny uciski w macicy spowodowany jest wyrzucaniem z niej starego nabłonka, w którym nie doszło do zapłodnienia. Ten proces jest na tyle intensywny, że sprawia wrażenie migracji bólu do dołu. Wracając więc, jeśli jesteś kobietą, która jest zaniepokojona bólem mięśni, kości i stawów - spokojnie, to tylko złudzenie. Jeśli natomiast dolegliwości doskwierają Ci bardzo mocno, udaj się na wizytę kontrolną do ginekologa. Nic nie da Ci tego, co opinia lekarza.

Ból brzucha podczas okresu i wizyta u ginekologa

Jak wspomnieliśmy wcześniej, niektóre objawy miesiączkowania takie jak ból kości i nóg mogą niepokoić. Jeśli szukasz odpowiedzi na ten problem w internecie, a po przeczytanych artykułach i tak nie możesz spać spokojnie - udaj się do ginekologa. 

Kiedy najlepiej udać się do ginekologa?

Najlepszym czasem, aby udać się na wizytę kontrolną odnośnie mocnych bóli brzucha podczas okresu jest pierwsze 10 dni po zakończeniu krwawienia. Jest tak, ponieważ kobieta w tym czasie ma daleko za sobą dolegliwości związane z jajeczkowaniem oraz zespół napięcia przedmiesiączkowego. Warto wspomnieć też o argumencie, który z pewnością przekona większość z pań. Mowa tutaj o tym, że w ciągu pierwszych dziesięciu dni po zakończeniu miesiączkowania, kobieta odczuwa najmniejszy dyskomfort oraz jest mniej narażona na intensywne odczucia podczas trwania badania.

Czym jest PMS i jakie są jego objawy?

To nic innego jak silne narażenie na oddziaływanie bodźców fizycznych oraz psychicznych związanych ze zbliżaniem się menstruacji. Nie każda kobieta cierpi na wspomniany zespół napięcia przedmiesiączkowego, a przyczyna jego pojawienia się nie jest znana.

Lista objawów jest naprawdę obszerna i w przypadku kobiet bardzo losowa. PMS to zarówno czynniki psychiczne oraz fizyczne. Do znanych nam powszechnie należą:

  • wzmożona wrażliwość i bolesność piersi
  • nieprzyjemne bóle w podbrzuszu
  • wzdęcia brzucha
  • bóle w dolnej części pleców
  • uporczywe bóle głowy
  • zaburzenia trawienia oraz biegunki i zaparcia
  • wymioty
  • niepohamowany apetyt
  • ochota na konkretne produkty spożywcze
  • problemy skórne (trądzik menstruacyjny, wysyp syfków)
  • łojotok (przetłuszczanie się włosów)
  • nadmierne zmęczenie
  • obniżenie nastroju i brak energii
  • rozdrażnienie
  • wahania nastroju z naciskiem na nadmierną płaczliwość
  • osłabione lub wzmożone ponad normę libido
  • problemy z koncentracją
Spektrum objawów jest bardzo indywidualne i inaczej odczuwalne u różnych kobiet. PMS jest czymś naturalnym. Jeśli więc przed okresem dotykają Cię te dolegliwości, możesz spać spokojnie. Nie jest to powód do obaw.

Domowe sposoby na bolesne miesiączki

Najwyższy czas przejść do źródła problemu, który Cię tu sprowadził. My same jesteśmy kobietami i wiemy, jak trudno jest niektórym przetrwać ten czas. Przychodzimy z pomocą!

Naturalnych sposobów na uporczywe bóle jest wiele, warto jednak pamiętać o zachowaniu zdrowego rozsądku i stosowaniu ich w taki sposób, aby nie obciążyć naszego organizmu jeszcze mocniej. Co może okazać się strzałem w dziesiątkę podczas łagodzenia dolegliwości?

Ćwiczenia na bóle podczas miesiączki

Czasem bywa tak, że medykamenty nie są w stanie stanąć na wysokości zadania. Mocne skurcze potrafią bardzo zaburzyć nasze ogólne samopoczucie. Domowym sposobem na poradzenie sobie z tym problemem są ćwiczenia rozciągające.

Jak sama nazwa wskazuje, próbujemy rozkurczyć macicę. W tym celu świetne okazują się skrętoskłony, po których wykonaniu naprzemiennie wykonujemy wymachy rękoma do góry. To naturalny sposób na złagodzenie bólów miesiączkowych, który w tym trudnym czasie zbawił wiele kobiet. 

Jeśli jednak nie chcesz wstawać z łóżka - spokojnie. Ćwiczenia przeciwbólowe możesz wykonać również w nim. Wystarczy, że położysz się na plecach i wykonasz tak zwany “rowerek”. Polega to na podkurczeniu nóg i wykonywania w powietrzu ruchów, które mają symbolizować pedałowanie. 

Kolejną rzeczą, którą możesz zrobić jest położenie się na brzuchu i podkurczenie pod niego dolnych kończyn. Wówczas znajdziesz się w pozycji przypominającej rozciągającego się kota. To skojarzenie jest bardzo trafne, ponieważ tak jak puszysty czworonóg, musisz wyciągać swoje ciało do przodu i wracać do pozycji wyjściowej.

Ból brzucha podczas okresu? Rozmasuj to

Jeżeli bóle w podbrzuszu nie ustępują, spróbuj to rozmasować. To nic nie kosztuje, a samą czynność możesz wykonać niezależnie od miejsca, w którym się znajdujesz. W szkole, w pracy, w łóżku - sposób ten możesz wykorzystać wszędzie. Masaż bardzo pomaga i wpływa pozytywnie na dalszy cykl menstruacji. To metoda, o której powinniśmy pamiętać i stosować zawsze, niezależnie od tego czy zmagamy się z bólami, czy jesteśmy kobietami, które ten czas przechodzą bezobjawowo.

Ciepłe kąpiele podczas miesiączki

Istnieje wiele teorii na temat ciepłej wody, którą kobiety polewają brzuch podczas okresu. Czy w tym czasie można pozwolić sobie na takie rozwiązanie i czy jest to bezpieczne? Odpowiedź brzmi: tak, można. Należy jednak pamiętać o tym, aby nie przesadzać z temperaturą. Ciepła, a gorąca woda to ogromna różnica. Zbyt duża temperatura, faktycznie może spowodować rozrzedzenie krwi i nieprzyjemności, aczkolwiek wyważona temperatura nie jest niczym złym. Naturalnie, podczas krwawienia bierzemy kąpiele, a pojawienie się okresu nie powoduje, że pobyt w wannie czy pod prysznicem odbywa się w towarzystwie lodowatej wody. Ciepło na brzuchu powoduje uczucie ukojenia, spróbujcie same. Pamiętajcie jedynie o tym, aby nie przesadzać z temperaturą wody. Ma być ciepło, nie gorąco.

Naturalne działanie ziół

Jeśli nie jesteś zwolenniczką leków przeciwbólowych, a wspomniane wcześniej metody nie pomagają, spróbuj ziół. Wypicie zaparzonego rumianku czy nagietka może przynieść wymarzony efekt. Ciepłe herbatki z naturalnych ziół powodują działania rozkurczowe i rozluźniające. Kolejnym plusem jest fakt, że dobrze smakują. Do dna i na zdrówko!

Przeczytaj również:

Posłchaj również opinii, którą na swoim kanale zamieścił dr n. med. Władysław Gaweł, specjalista ginekolog i endokrynolog 
źródło: YouTube, Doktor Gaweł - O Zdrowiu Kobiet Bez Tabu

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama