Wiesz, ile trwa trawienie? Średnio od 16 do 20 godzin od momentu zjedzenia do wydalenia. Jeśli trawienie trwa krócej lub dłużej to może należy coś z tym zrobić - pisze na swoim profilu osteopata dr Marian Majchrzycki.
Za problemy z trawieniem może odpowiadać nerw błędny
Problemy z trawieniem ma podobno ponad 20 procent ludzie na świecie. W święta pewnie ten wskaźnik wzrasta. Za trawienie w dużej mierze odpowiada jeden z najważniejszych nerwów w naszym organizmie - nerw błędny.
By dobrze trawić powinniśmy o niego zadbać. Jak? O tym właśnie przeczytasz w dalszej części tego tekstu. Teraz kilka słów o samym nerwie błędnym
Co to jest nerw błędny
Nerw błędny, to jeden z nerwów czaszkowych, który, jak sama nazwa wskazuje, błądzi po całym naszym ciele (zobacz zdjęcia)
Jest to najdłuższy nerw - wszędobylski. Snuje się i schodzi w dół wzdłuż szyi do klatki piersiowej, a potem jamy brzusznej - mówi doktor Natalia Felberg-Ulanowska
Jak się okazuje ten nerw odpowiada za wiele funkcji w naszym organizmie
To bardzo istotny nerw, który wpływa przez włókna na całą masę części naszego ciała: gardło, krtań, jama ustna, tylną jama czaszki, prawie wszystkie narządy klatki piersiowej, np oskrzela - mówi doktor Natalia Felberg-Ulanowska
Nerw błędny ma też ogromny wpływ na nasz układ trawienny. Dlatego warto o niego dbać. Tylko jak to robić? Okazuje się, że to całkiem proste. Niby proste, "niby" - bo tak naprawdę trudno nam często dostosować się do rad dr Mariana.
Jak jeść, gdy ma się problem z jelitami
Dr Marian Majchrzycki mówi:
-Bezbłędny i obłędny nerw błędny wpływa i steruje naszym trawieniem. Jest porównywany do błędnego rycerza, który błądzi w poszukiwaniu szczęścia. A dobre trawienie to szczęście nie do przecenienia.
Jak zatem być szczęśliwym i dobrze trawić? Zastosuj się do tych prostych zasad:
- Jedz oczami: Trawienie zaczyna się zanim weźmiemy jedzenie do ust. Jest jak w powiedzeniu: Jemy oczami. Widzimy jedzenie i zaczynamy wydzielać ślinę, która jest potrzebna przy połykaniu, przesuwaniu pokarmu i przy trawieniu.
- Gryź i żuj powoli: Już od pierwszego kęsa ważne jest dokładne pogryzienie i przeżucie każdego kawałka. Dzięki temu nerw błędny poprzez kubki smakowe otrzyma informację: ile białka, tłuszczów i węglowodanów jest w pokarmie. Następnie będzie mógł poinformować narządy wewnętrzne ile powinny wyprodukować enzymów trawiennych, kwasu żołądkowego, żółci.
- Patrz i myśl o tym co jesz: Jedzenie przed laptopem, z komórką w ręce, w biegu, przy okazji i na szybko to zły pomysł. W tych sytuacjach stresujemy się - aktywizuje się współczulny układ nerwowy czyli przeciwnik nerwu błędnego (układu przywspółczulnego) - mówi dr Marian.
Jedz do woli, ale powoli
Nerw błędny steruje procesem trawienia prawidłowo, jeśli ma komfort i spokój do działania. Może być tak, że mamy problemy z trawieniem bo nasz nerw błędny nie nadąża z przesyłaniem informacji do wątroby czy trzustki, jak mają się przygotować do pracy.
- Przełykamy, połykamy, pożeramy a nervus vagus dostaje zadyszki. Dbaj o niego i jedz do woli ale powoli - mówi osteopata.
Gdy będziemy jedli powoli na pewno też mniej zjemy. Do tego ruch na świeżym powietrzu i prawidłowe oddychanie, które także ma ogromny wpływ na trawienie.
Możesz też zastosować ćwiczenia, które pozwolą lepiej trawić. Nie wyglądają prosto, ale zacznij, tak jak potrafisz. Posłuchaj komenatrza dr Mariana Majchrzyckiego. ZOBACZ FILM
Więcej porad dr Marian Majchrzyckiego znajdziesz na Jego profilu
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.