Masaż
Jedną z metod jest masaż tkanek głębokich, który pozwala znieść napięcia i restrykcje w mięśniach oraz scalonej z nimi tkance powięziowej. Rozciąga i rozluźnia włókna kolagenowe, poprawiając ich ukrwienie oraz zwiększając zakres ruchu. W tym masażu charakterystyczne jest wykorzystywanie jako narzędzi pracy różnych części kończyny górnej terapeuty, między innymi przedramienia, dłoni ułożonej w pięść, bądź łokcia. Koncepcja ta znajduje swoje zastosowanie wszędzie tam, gdzie występują zaburzenia w prawidłowym funkcjonowaniu narządu ruchu, które wykazują szczególne ograniczenie przesuwalności tkanek względem siebie. Z powodzeniem możemy masaż ten, zastosować w chorobie zwyrodnieniowej stawów, po urazach i operacjach narządu ruchu, w terapii punktów spustowych, w zespole bolesnego barku, łokciu tenisisty, jak również rwie kulszowej. Należy nadmienić także, że zastosowanie masażu głębokiego przyniesie bardzo dobre efekty u osób trenujących, borykających się z konsekwencjami po treningowymi.
Suche igłowanie
Kolejną efektywną i innowacyjną metodą terapii jest suche igłowanie, zwane z języka angielskiego „dry needling”. Do wykonania takiego zabiegu stosuje się igły do akupunktury, którymi poprzez wkłucie dociera się do bolesnych punktów spustowych. Punkt spustowy to nic innego jak najbardziej dolegliwe miejsce w obrębie napiętego pasma mięśniowego, które pod wpływem nacisku charakteryzuje się bólem promieniującym bądź rzutowanym. Cała magia tej techniki, polega na drażnieniu zakończeń nerwowych tego miejsca, w efekcie czego występuje skurcz mięśnia a następnie jego rozluźnienie i uśmierzenie bólu. Wskazaniami do tego zabiegu będą wszelkie ograniczenia zakresu ruchu, bóle kręgosłupa, zapalenie rozcięgna podeszwowego jak i ostroga piętowa, wszelkie tendinopatie, czyli schorzenia ścięgien prowadzące do stanów zapalnych. Należy jednak pamiętać, że bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania takiego zabiegu będzie ciąża, ostry stan zapalny czy też infekcje skóry.
mgr fizjoterapii
Maria Krupińska
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.