Warto zaznaczyć, że pierwsze objawy ciąży mogą być odczuwalne przez kobietę dopiero po kilkunastu dniach od zapłodnienia. Kolejną ważną kwestią jest fakt, że każdy organizm może wysyłać zupełnie inne sygnały świadczące o tym, że doszło do zapłodnienia. Zdarza się nawet, że kobieta, będąc już w kolejnej ciąży, doświadcza zupełnie odmiennych symptomów niż podczas pierwszej.
Pierwsze objawy ciąży - plamienie implantacyjne
Plamienie implantacyjne, zwane również krwawieniem implantacyjnym, może być jednym z pierwszych objawów ciąży. Pojawia się zazwyczaj między 7. a 14. dniem po zapłodnieniu, gdy zarodek zagnieżdża się w ścianie macicy, ma jasnoróżowy, brunatny lub brązowy kolor i jest bardzo skąpe. Warto zaznaczyć, że jest to zjawisko fizjologiczne występujące jedynie u około jednej trzeciej kobiet.
Uczucie senności i zmęczenia we wczesnej ciąży
Jednym z pierwszych symptomów wskazujących na rozwijające się nowe życie w ciele kobiety mogą być uczucie senności i zmęczenia. W początkowej fazie ciąży wiele kobiet doświadcza ciągłego zmęczenia pomimo przesypiania podobnej ilości czasu, co jeszcze kilka tygodni wcześniej. Ten stan wynika z różnorodnych zmian zachodzących w organizmie kobiety już na wczesnym etapie ciąży, takich jak obniżenie poziomu cukru i ciśnienia krwi. Po kilku tygodniach organizm przystosowuje się do tych zmian, a uczucie senności i zmęczenia zwykle ustępuje.
Poranne mdłości towarzyszą ponad połowie kobiet w ciąży
Wiele kobiet kojarzy poranne mdłości jako jeden z najbardziej znanych objawów ciąży, często stają się one impulsem do przeprowadzenia testu ciążowego. Choć mdłości zazwyczaj występują rano w początkowej fazie ciąży, nie zawsze jest to regułą. Czasami towarzyszą one kobietom przez większość dnia. Za ten stan rzeczy odpowiada hormon ciążowy gonadotropina kosmówkowa (hCG). Nudności i wymioty są objawami ciąży, z którymi boryka się ponad połowa kobiet.
Tkliwość piersi, czyli jak bolą piersi na początku ciąży
Innym sygnałem wskazującym na możliwą ciążę jest zauważalne powiększenie, pełność i uczucie tkliwości w piersiach. Chociaż większość kobiet może doświadczać podobnych odczuć przed miesiączką, w ciąży nadwrażliwość piersi często się zwiększa. Tkliwości piersi mogą towarzyszyć również takie objawy jak kłucie i mrowienie szczególnie w okolicach sutków.
Ból podbrzusza we wczesnej ciąży. O czym świadczy?
Ból podbrzusza to kolejny symptom ciąży, wynikający z procesów zachodzących w organizmie kobiety. Zwykle nie jest on intensywny i przypomina dyskomfort towarzyszący miesiączce. Dolegliwości bólowe to wina m.in. nagłego wzrostu progesteronu i zagnieżdżania się zarodka w macicy.
Brak miesiączki, czy to ciąża?
Najbardziej oczywistym sygnałem sugerującym możliwą ciążę dla kobiety jest brak krwawienia w ustalonym terminie. To właśnie opóźniająca się miesiączka zazwyczaj powoduje, że kobieta decyduje się wykonać test ciążowy.
Nietypowe objawy ciąży
Ciąża to nie tylko klasyczne symptomy, takie jak opóźniająca się miesiączka czy poranne mdłości. Istnieje szereg nietypowych objawów, które mogą towarzyszyć przyszłym matkom i być sygnałem, że organizm przygotowuje się do rozwoju nowego życia. Należą do nich m.in.:
- ślinotok
- metaliczny posmak w ustach
- zapchany nos
- wypryski na twarzy i przebarwienia
- bóle głowy.