Reklama

Choinka sztuczna czy żywa? Podpowiadam jakie drzewko wybrać, by długo zdobiło nasze wnętrze

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Choinka sztuczna czy żywa? Podpowiadam jakie drzewko wybrać, by długo zdobiło nasze wnętrze - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

BLOG Do świąt zostało nam zaledwie kilka dni. W sklepach i centrach ogrodniczych zapachniało żywymi choinkami. Przy większych centrach handlowych ustawiły się specjalne stragany, a sprzedawcy doradzają, które gatunki i odmiany wybrać.

Choinka sztuczna czy żywa? Co roku mam ten sam dylemat

Wielu z nas zastanawia się jaką choinkę kupić – sztuczną i mieć problem wyboru choinki na kilka lat z głowy, a może kupić żywą. Wybór jest trudny, bo z roku na rok zmieniają się trendy. Ogrodnicy z całą pewnością wybiorą tą żywą, która zaraz po świętach trafi do ogrodu i będzie zdobiła go przez kolejne lata.

Choinka sztuczna czy żywa. Gdzie kupić żywe drzewko?

Jeśli chcemy zakupić żywe drzewko powinniśmy zakupić je w dobrej szkółce ogrodniczej lub od hodowcy. Będziemy mieli wówczas pewność, że drzewko nie ma obciętych korzeni i prawidłowo po wykopaniu zostało posadzone w donicy. Takiego zakupu możemy dokonać krótko przed świętami lub dużo wcześniej. Jeśli zdecydujemy się kupić na początku grudnia trzymajmy roślinę do świąt na zewnątrz. Krótko przed świętami wstawmy je do mieszkania i ubierzmy.

Każdy sprzedawca powinien posiadać dokument potwierdzający legalny zakup sprzedawanych drzewek z plantacji lub z nadleśnictwa. Jeśli kupujemy bezpośrednio od plantatora to pochodzenie jest jasne. Rośliny sprzedawane w centrach, marketach informację skąd pochodzą, powinny mieć umieszczoną na donicy. Taka etykieta powinna zawierać nazwę szkółki, gdzie drzewko zostało wyhodowane, pełny adres i nr telefonu. Unikajmy drzewek hodowanych na plantacjach znajdujących się tuż obok głównych ulic miast. Wówczas zamiast cieszyć się pięknym świerkowym zapachem wąchać będziemy ołów i spaliny samochodowe. Kupując choinkę powąchajmy zatem jej gałązki kilkakrotnie. 

Jak dbać o drzewko po świętach?

Jeżeli kupiliśmy drzewko z myślą, że po świętach trafi do ogrodu to trzymajmy je w mieszkaniu maksymalnie tydzień. Później w zależności od pogody przenieśmy je do chłodnego pomieszczenia i tam hartujmy. Choinek trzymanych w mieszkaniu nie możemy od razu wystawić do ogrodu. Drzewko musi przyzwyczaić się do warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz. W mieszkaniu temperatura wynosi zazwyczaj ponad 20 st. C, dlatego istotne jest w miarę szybko po świętach przenieść drzewko np. do garażu.

Jeśli zdecydujemy się wystawić je na taras czy balkon powinniśmy solidnie zabezpieczyć system korzeniowy przed mrozem, gdyż samo postawienie drzewka w donicy nie daje żadnego zabezpieczenia. Aby prawidłowo zabezpieczyć korzenie musimy wypełnić donicę styropianem lub trocinami, dodatkowo donicę należy owinąć folią kubełkową. Tak zabezpieczoną choinkę możemy wystawić na zewnątrz. Jeżeli temperatura jest niższa niż -5 st. C pozostawiamy drzewko w chłodnym pomieszczeniu i nie zapominamy o podlewaniu. Podłoże w donicy niezależnie czy stoi w mieszkaniu czy na dworze powinno być stale wilgotne. Jeśli nie będziemy podlewać stojącej na tarasie choinki podłoże wyschnie i takie drzewko nie ma szans przetrwania. Podobnie jest z innymi roślinami w ogrodzie. Podczas suchej zimy podlewamy rośliny, by nie doprowadzić do przesuszenia podłoża i korzeni rośliny.

Przy wyborze świątecznego drzewka bardzo często kierujemy się ceną i to między innymi ona ma największy wpływ na nasz wybór. Najtańsze są choinki cięte bez systemu korzeniowego. One wymagają najwięcej pielęgnacji, a jej atrakcyjność utrzyma się najwyżej dwa tygodnie. Po tym czasie będzie regularnie zrzucała igły i z każdym dniem wyglądała coraz gorzej. Dlatego zaraz po zakupie powinniśmy włożyć drzewko do wysokiego pojemnika, donicy wypełnionej piaskiem i co 2-3 dzień obficie podlewać. Cięte drzewka mają dwie zalety: są tanie i wydzielają piękny, aromatyczny zapach lasu. 

Najpiękniejsze i najczęściej kupowane świąteczne drzewka. Charakterystyka wybranych gatunków i odmian.

Jodła

Wyróżniamy około 70 gatunków jodeł rosnących na całym świecie. My skupimy się tylko na tych kupowanych w okresie świąt Bożego Narodzenia, które będą zdobiły nasze wnętrza.

 Jodły mają pokrój stożkowaty, niezwykle regularny. Igiełki mają długość ok.2-3 cm, zazwyczaj spłaszczone w kolorze ciemnozielonym. Szyszki wyrastające na końcach gałązek są stojące i dojrzewają podczas jednego roku. Długość jednej szyszki kilkunastoletniego drzewa może wynieść nawet 20 cm. Z początku młode szyszki mają barwę zieloną, kiedy dojrzewa brązowieje. Ciekawostką jest fakt, że jodły rosnące w naturze nie gubią szyszek, gdyż one nie oblatują tylko ulegają rozpadowi na drzewie. Jodły są najczęściej kupowanym drzewkiem przed świętami Bożego Narodzenia.

Najbardziej popularne są:

  • jodła kalifornijska,
  • koreańska,
  • górska,
  • kaukaska. 
Jodła kalifornijska to duże stożkowate drzewo o zwartym pokroju. Posadzone w ogrodzie może osiągnąć wysokość 15-20 metrów. Charakteryzuje się długimi, niebieskozielonymi, niekłującymi igłami. Sprawdza się zatem w mieszkaniach, gdzie są małe dzieci, gdyż nie ma zagrożenia, że najmłodsi pokłują się jej igłami. 

Jodła koreańska przywędrowała do nas z Korei Południowej. Od kilku lat niezwykle popularna i najczęściej kupowana w okresie świąt. Pokrój drzewka jest szeroko stożkowy. Igły bardzo krótkie, długości 1-2 cm, koloru zielonego, błyszczącego. Wygląda jakby pokropiona miała igły wodą. Cechą charakterystyczna jest kolor igieł w dolnej ich części, gdyż od spodu są białe. Po przesadzeniu do ogrodu po 10 latach możemy doczekać się pierwszych szyszek koloru niebieskiego długości 4-7 cm.

Jodła górska jej odmian jest całkiem sporo. Jednak najpiękniej prezentuje się odmiana „Compacta”, która przykuwa uwagę wąsko stożkowym, gęstym pokrojem bardzo regularnym. Pędy są krótkie, grube, pokryte srebrno niebieskimi igłami. Świetnie nadaje się do ogrodów skalnych posadzona pojedynczo. 

Jodła kaukaska jak sama nazwa wskazuje występuje na Kaukazie. Jej pędy są grube, liczne, tworzą gęstą stożkowatą koronę. Igiełki są ciemnozielone, długości 3 centymetrów, błyszczące i białe od spodu. Często jest wykorzystywana jako choinka na Boże Narodzenie. 

Świerk

Są najbardziej aromatycznymi drzewkami Bożonarodzeniowymi. Wywar z zaparzonych gałęzi nasze babcie wykorzystywały do kąpieli kiedy były przeziębione. Do dnia dzisiejszego z pędów świerków i sosen robi się olejki eteryczne.

Wracając do naszych drzewek świerkowych, które w największej ilości występują w Alpach i Europie Północnej. W Polsce występuje w Karpatach.

W ogrodzie świerki po kilkunastu latach osiągają ok.8-10 m. wysokości. Sprzedawane drzewka w okresie świat osiągają wysokość od 60-220 cm. Igły drzewka maja długość 1-2 cm. Są kłujące i bardzo przyjemnie pachną. Szyszki kilkuletniego drzewka mają 10-15 cm długości. Niestety wysoka temperatura i suche powietrze w mieszkaniu świerkom nie służą. Po kilku dniach w przypadku drzewek ciętych igły opadają.

Najbardziej znaną odmianą świerku jest:

  • świerk pospolity,
  • biały „Conica”,
  • serbski,
  • kaukaski,
  • kłujący.
Świerk biały „Conica” spotykany w różnych rozmiarach. Dostępny w każdym centrum ogrodniczym, szkółce, a nawet markecie. Jest bardzo znanym i popularnym drzewkiem ze względu na swój charakterystyczny, stożkowaty pokrój. W naturze rośnie bardzo wolno. Zaledwie kilka centymetrów na rok. Igły są cieniutkie, krótkie, miękkie, barwy jasnozielonej. Wczesną wiosną możemy z całym powodzeniem przesadzić go do ogrodu. Wczesnym latem atakowany jest przez przędziorki, dlatego trzeba go pryskać przeciwko tym szkodnikom. 

Świerk serbski ma również wąski, stożkowaty pokrój, choć bardzo strzelisty. Jego gałązki swobodnie zwisają z wyrastających pędów. Igiełki są dość krótkie do 2 cm pokryte z wierzchu zielonym nalotem, a od spodu srebrnobiałe. Szyszki są wąskie 4-6 cm, im dojrzalsze tym bardziej brązowe. 

Świerk kaukaski to drzewo o szeroko stożkowym pokroju świetnie nadające się do dużych salonów. Pędy boczne wyrastają niemal z nasady pnia drzewa. Cechuje go gęste ulistnienie, choć igły są krótkie, długości do 8 mm. Szyszki wąskie, ciemnozielone. Posadzony w przydomowym ogrodzie będzie pięknym jego okazem. Pamiętajmy by sadzić go z dala od budynku i okien. 

Świerk kłujący w naturze występuje jako duże drzewo o stożkowym pokroju. Jednak chciałabym polecić odmianę świerka kłującego „Hoopsii”, ze względu na jego najciekawszy, bo wąski pokrój i intensywną niebieską kolorystykę igieł. Jego igły sztywne, grube, pokryte są białym nalotem. Świetnie nadaje się do mniejszych pomieszczeń. 

Szukając świątecznego drzewka nigdy nie wybierajmy się po nie do lasu! Co roku od listopada lasy patrolowane są przez straż leśną i policję w celu uniknięcia nielegalnej wycinki drzew. Za nielegalną wycinkę grożą nam bardzo duże kary!

Artykuł 120 Kodeksu wykroczeń mówi:
„§1. Kto w celu przywłaszczenia dopuszcza się wyrębu drzewa w lesie albo kradnie lub przywłaszcza sobie z lasu drzewo wyrąbane lub powalone, jeżeli wartość drzewa nie przekracza jednej czwartej minimalnego wynagrodzenia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.”

Z kolei Kodeks karny art. 290 mówi:
„§1. Kto w celu przywłaszczenia dopuszcza się wyrębu drzewa w lesie, podlega odpowiedzialności jak za kradzież.
§2. W razie skazania za wyrąb drzewa albo za kradzież drzewa wyrąbanego lub powalonego, sąd orzeka na rzecz pokrzywdzonego nawiązkę w wysokości podwójnej wartości drzewa”.

Analiza w/w przepisów wskazuje na to, że wyrąb choinki i wywiezienie jej z lasu traktowana jest jako kradzież, która jest zagrożona grzywną w wysokości do 5000 złotych.

Sztuczne drzewko choinkowe

Od paru lat możemy zaobserwować sztuczne drzewka na pniu. Moda na nie przyszła z Niemiec. Są to dość wysokie drzewka ok.160-190 centymetrów, ale bardzo wąskie pokrojem, które mają naturalny pień wąskiego drzewa. Na wysokości ok.100 cm zaczynają pojawiać się dopiero sztuczne gałązki świerkowe. Choinki te stały się hitem tegorocznych dekoracji i powoli zastępują tradycyjne, szerokie pokrojem sztuczne choinki. Faktycznie jest to wspaniała alternatywa dla osób, które z różnych powodów nie chcą mieć w domu żywego drzewka. Choinka na pniu zajmuje zdecydowanie mniej miejsca, nadaje się do biur, mieszkań w bloku, które zazwyczaj są małe metrażem i tym samym pozwoli nam to zaoszczędzić miejsce.

Ceny żywych i sztucznych świątecznych drzewek

Przy wyborze choinki bardzo często kierujemy się jej ceną. Ceny żywych choinek ciętych są najniższe. Zazwyczaj różnią się tylko o kilka złotych od tych z korzeniem. Najdroższe są jodły, świerki srebrne. Świerki pospolite możemy kupić za 40-50 zł za 100 cm drzewko. Na jodły tej samej wielkości musimy wydać nieco więcej ok. 60-70 zł w donicy z korzeniem. Świerki srebrzyste w donicy z korzeniem kosztują powyżej 60-70 zł.

Jeśli zdecydujemy się na kupno sztucznego drzewka na pniu musimy liczyć się, że zapłacimy za nie powyżej 100 zł w zależności od wielkości. Im wyższe drzewo tym musimy zapłacić więcej. Ceny tradycyjnych sztucznych choinek kształtują się od 90 zł za 120 centymetrowe drzewko, aż po 350 zł za 220 cm okaz. Kupując sztuczną choinkę wydajemy pieniądze raz na kilka lat, wybierając żywą musimy kupować co roku.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy