reklama
reklama

9 letnich problemów w ogrodzie. Jak sobie z nimi radzić? [PORADNIK + ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ONA W OGRODZIE Mamy pełnię lata. Ogród tętni życiem i mieni się wieloma kolorami. Podglądać możemy przylatujące różne gatunki ptaków, motyle, trzmiele, pszczoły i inne owady zapylające, których z całą pewnością nie brakuje. W powietrzu czuć unoszącą się woń kwiatów i ziół. Pojawiają się też problemy, o których opowiada Kinga Latecka.
reklama

W ogrodzie warzywnym zbieramy - ogórki, fasolkę szparagową, groszek, cebulę. Suszymy i mrozimy zioła. Wykopujemy posadzony jesienią czosnek jadalny. Na krzakach z pomidorami obserwować możemy dojrzewające owoce. już niedługo będziemy mogli ugotować z nich pierwszą w tym sezonie zupę pomidorową. Chciałoby się powiedzieć: nareszcie nadszedł czas, by przysiąść gdzieś w ogrodowym zaciszu czy na przydomowym tarasie, by wśród zieleni po prostu wypocząć. 

Lato w ogrodzie - jakie choroby i szkodniki mogą się pojawić?

Niestety nawet najmniejszy ogród w okresie letnim wymaga mnóstwa pracy i naszego zaangażowania. Ciepła, słoneczna pogoda i padające deszcze mają znaczący wpływ na otaczającą nas przyrodę. W takich warunkach zaczynają rozwijać się przeróżne choroby grzybowe, pasożytnicze i bakteryjne. Nie lada utrudnieniem są również ptaki zjadające owoce z drzew i krzewów. Trawnik podczas ciepłych, bezdeszczowych dni wysycha w mgnieniu oka. Rabaty kwiatowe wymagają także naszej obserwacji. 

Sprawdźmy zatem, w jaki sposób możemy rozwiązać te wszystkie problemy i nie dać odebrać sobie radości z posiadania ogrodu. 

Jakie owoce przyciągają do ogrodu ptaki i jak sobie z nimi poradzić?

Szpaki, kwiczoły, kosy uwielbiają owoce jagodowe i pestkowe. Często możemy je spotkać między krzaczkami truskawek lub malin. Ich przysmakiem są czereśnie, wiśnie i śliwki. W ciągu jednej doby potrafią pożreć wszystkie owoce z jednego drzewa. Jeśli ptaków jest wyjątkowo dużo, bardzo dobrym rozwiązaniem jest przykrycie całego drzewa siatką z drobnymi oczkami lub firaną. 

Co grozi Twoim roślinom w ogrodzie? Skuteczny sposób na szkodniki

Szkodniki takie jak mszyce, przędziorki, przetaczniki, mączliki pojawiają się w ogrodzie już wczesną wiosną i zostają w nim do późnej jesieni. Atakują zarówno kwiaty, jak i warzywa. Zaraz po zauważeniu powinniśmy przystąpić do ich zwalczania. Jeśli szkodników jest bardzo dużo, należy eliminować je regularnie, aż do całkowitego wytępienia. Najlepiej przygotować samemu ekologiczny roztwór, by pozbyć się nieproszonych gości. W sprzedaży są także gotowe preparaty do zwalczania szkodników.

W ogrodzie warzywnym możemy stosować uprawę współrzędną, która pozwoli nam chronić warzywa, a uporczywe szkodniki zmusić do przeniesienia się w inne części ogrodu.

Biedronki i osy w ogrodzie - naturalny sposób na szkodniki

Zapraszajmy owady pożyteczne - biedronki, które zjadają mszyce. Jedna biedronka może zjeść kilkadziesiąt mszyc w ciągu jednej doby. Osy również przyczyniają się do regulacji populacji szkodników na roślinach, dlatego owady te powinniśmy szanować i w żadnym wypadku nie możemy stosować środków chemicznych np. do zwalczania chwastów. Zatruwamy w ten sposób glebę w ogrodzie, jak i wszystkie owady, które do nas przylatują. A jak dobrze wiemy, nie będzie owoców i warzyw, kiedy zabijemy owady zapylające!

Jak pozbyć się ślimaków w ogrodzie?

Pojawiające się w ogrodach ślimaki możemy zbierać ręcznie lub przygotowywać na nie pułapki. Po zgromadzeniu się ślimaków w jednym miejscu będzie nam łatwiej je wyłapać. 

Jak poradzić sobie z suszą?

Susza w ogrodzie jest problemem, który powtarza się co roku. Ta ubiegłoroczna spowodowała wiele szkód w przyrodzie. Temperatury w lipcu często dochodziły do 38 stopni C. W tym roku nie mieliśmy jeszcze tak ciepłych dni. Niestety stosunkowo rzadko padają deszcze. Ogrodnicy zmuszeni są regularnie podlewać swoje przydomowe i działkowe ogrody.

Chcąc wyhodować soczystą marchewkę, pietruszkę czy dorodnego selera, musimy koniecznie podlewać te rośliny. Mniej wody wymagają cebula, por, czosnek, pomidor i zioła. Rośliny ozdobne również potrzebują wilgotnego podłoża, zwłaszcza gatunki lubiące cieniste miejsca. Chcąc oszczędzać wodę, podlewamy rośliny mniej odporne na suszę. Te bardziej wytrzymałe nawadniamy co drugi, trzeci dzień.

Rośliny posadzone w korytkach oraz donicach także potrzebują regularnego podlewania. W donicach gleba wysycha szybciej. 

Co jaki czas należy podlewać kwiaty w donicach na dworze? Kliknij w kafelek poniżej, aby o tym przeczytać

Jak uratować suchy trawnik póki nie jest za późno?

Bezdeszczowe lato, brak wody to przyczyna wysychającego trawnika. Niestety trawa jest taką rośliną, która nie znosi suszy. Jeśli nie ma odpowiedniej wilgotności w podłożu, w ciągu kilku dni może zamienić się w suche poletko. Po pierwszej większej ulewie przychodzi do sobie i odradza się na nowo.

Zaleca się, aby trawy od późnej wiosny do początku jesieni nie kosić zbyt nisko. Należy podnieść ostrza kosiarki o co najmniej dwa oczka wyżej, by pozostawić dłuższe źdźbła. W ten sposób możemy zminimalizować skutki suszy. Chcąc cieszyć się soczystą zielenią naszego trawnika również latem powinniśmy go codziennie, regularnie podlewać.

Przekwitające byliny i inne rośliny ozdobne

Wcześnie kwitnące letnie byliny przestają kwitnąć. Zakończenie kwitnienia u roślin wcale nie oznacza, że przestają być atrakcyjne i w tym sezonie nie zakwitną ponownie. Wprost przeciwnie. Przy odrobinie naszego wysiłku za kilka tygodni będziemy mogli cieszyć się wspaniałym kwiatostanem. Kiedy swoje kwitnienie zakończy pysznogłówka, jeżówka, rudbekia, ostróżka, kocimiętka czy lawenda wąskolistna, możemy ją przyciąć. Ważne, abyśmy przycięli przekwitnięte kwiatostany zaraz po zakończeniu kwitnienia. Istotne jest, żeby to zrobić szybko, by roślina nie zdążyła zawiązać nasion i miała czas wyprodukować następne pąki kwiatowe. 

Co zrobić gdy woda w oczku wodnym jest zielona?

Krystalicznie czysta woda w oczku wodnym jest marzeniem niejednego ogrodnika. Tymczasem w większości zbiorników możemy zaobserwować wodę bardziej przypominającą zupę ze szczawiu czy zielonego groszku. Z czego to wynika? Z braku dostatecznej ilości roślin natleniających. Rośliny działają jak magia. Zakrywają lustro wody unosząc się na powierzchni, zapewniając cień wodzie. W ten sposób natleniają ją i nie dopuszczają do pojawienia się glonów. W małych oczkach wodnych woda nagrzewa się bardzo szybko. Glony możemy zbierać w nim za pomocą kija kręcąc nim i wyciągając porosty. 

Po czym poznać, że róża jest chora i jak jej pomóc?

Mączniak i czarna plamistość róż to najczęstsze choroby grupowe, które atakują róże od końca maja do sierpnia. Najczęściej narażone są rośliny, którym brakuje składników odżywczych, są wówczas osłabione i tym samym podatne na różne choroby. W przypadku róż są one jeszcze bardziej wymagające, gdyż stale potrzebują odżywienia. Istotne jest zatem regularne nawożenie, by dostarczyć niezbędnych składników pokarmowych. Dobrze jest w sezonie letnim wyściółkować podłoże miałką korą. Gleba nie będzie wówczas tak szybko wysychała. Pamiętajmy, zaraz po zauważeniu choroby na różach powinniśmy przystąpić do oprysku zapobiegającego jej rozprzestrzenianiu się. 

Skuteczne spodoby na chwasty w ogrodzie

Chwasty rosną bardzo szybko. Nie ma ogrodu, w którym nie spotkalibyśmy ich. Kluczem do sukcesu jest skomponowanie tak gatunków roślin, by chwasty nie miały gdzie urosnąć. Im bardziej gleba będzie zakryta roślinami, tym mniej miejsca będą miały chwasty. W przypadku zakładania nowych rabat kwiatowych dobrze przygotujmy podłoże. Wybierzmy wszystkie chwasty, jakie w nim rosły. Ciepło i wilgotne podłoże sprzyjają rozwojowi chwastów. W ciągu doby w zależności od gatunku mogą urosnąć nawet kilka centymetrów. W walce z chwastami istotne jest, by zwalczać je systematycznie i najlepiej ręcznie. Nie stosujemy w ogrodach chemii! Starajmy się nie dopuścić do zakwitnięcia i zawiązania nasion. Wówczas mogą jeszcze szybciej wysiać się i rozmnożyć. Usuwajmy zatem każdą siewkę, kiedy tylko ją zobaczymy. Chwasty dwuletnie o grubych łodygach usuwajmy z ogrodu i nie kompostujmy ich. W ogrodzie warzywnym bardzo często zdarza się, że wychodzą nam chwasty między siewkami marchwi lub pietruszki. Trudno jest wówczas usunąć mniejsze gatunki wyrastające między warzywami. Najlepszym sposobem na pozbycie się ich będzie wyciągnięcie intruzów przy pomocy widelca. Wbijamy widelec w miejscu, gdzie rosną chwasty i podważając glebę delikatnie wyciągamy uciążliwą roślinę. 

Przeczytaj również:

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama