Reklama

Cudowne kwiaty, które kwitną zimą w ogrodzie. Cyklameny

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ONA W OGRODZIE Podpowiadamy jak uprawiać cyklameny ogrodowe. Gdzie i jak sadzić cyklameny, jakie są odmiany. Z tekstu dowiecie się też jak dbać o cyklameny, by zdobiły nasz ogród przez cały rok.

Cyklameny ogrodowe to niskie, drobne rośliny bulwiaste, które możemy z powodzeniem uprawiać w naszych ogrodach. Musimy jednak uważać żeby kupić cyklameny ogrodowe, a nie perskie, które częściej możemy kupić w sieciach handlowych.

Czy cyklameny można uprawiać w ogrodzie?

Cyklameny możemy z powodzeniem uprawiać w ogrodzie, choć w nie są łatwymi gatunkami. Nie we wszystkich miejscach naszego kraju zimują bezproblemowo. W ciągu sezonu wymagają szczególnej opieki. Mogą zdobić miejsca zacienione, leśne zakątki lub skalniaki, ale z całą pewnością warto zaprosić je do swojego ogrodu.

Jak i gdzie kupować cyklameny ogrodowe?

Dokonując zakupu w centrach ogrodniczych czy sklepach wysyłkowych, powinniśmy wybierać rośliny już kwitnące. Plusów takiego rozwiązania jest kilka. Znamy już odmianę, kolor kwiatostanu, a także mamy większą gwarancję, że po posadzeniu roślina szybciej się ukorzeni i przyjmie. W zależności od pory roku kupić możemy różne odmiany cyklamenów. 

Nie polecam kupować samych bulw. Dlaczego? Pozostawione w sklepach bez podłoża bardzo szybko wysychają. Odratowanie takich bulw jest niezwykle trudne. Jeżeli uda nam się kupić jeszcze nie wyschnięte, konieczne jest przed ich posadzeniem namoczenie w wodzie. Moczyć powinniśmy przez 3-4 godziny, zanim posadzimy na stałe miejsce. Przemyślmy dobrze, gdzie chcemy uprawiać cyklameny, ponieważ nie lubią one przesadzania. Wybierając miejsce, sadźmy je najlepiej pod drzewami.

Jakie cyklameny możemy uprawiać w ogrodzie? 

Z uwagi na fakt, że cyklameny ogrodowe są jeszcze rzadko uprawiane w naszych ogrodach, to bardzo często są mylone przez ogrodników. W sieciach handlowych i kwiaciarniach kupić możemy cyklameny perskie. To one najczęściej mylone są z cyklamenami ogrodowymi. Kiedy przyjrzymy się tym dwóm gatunkom, dostrzec możemy znaczącą różnicę między tymi roślinami. Cyklameny perskie, mimo że są piękne, mają różnobarwne kwiaty, w przeciwieństwie do cyklamenów ogrodowych nie zimują niestety w naszym klimacie. 

Jak sadzić cyklameny w ogrodzie?

Cyklameny najpiękniej prezentują się posadzone w grupach, najlepiej po kilka gatunków i odmian w jednym miejscu. Z roku na rok odmian przybywa. Różnią się kolorem, fakturą kwiatów i liśćmi, które mogą być koloru białego, zielonego lub dwukolorowe i  trzykolorowe. 

Chcąc uprawiać cyklameny w naszych ogrodach, warto rozplanować rabatę tak, by posadzić je gatunkami. Wszystko po to, by zachować ciągłość kwitnienia, gdyż cyklameny kwitną od końca zimy do późnej jesieni. Mogą zatem zdobić ogród przez cały sezon ogrodniczy. 

Cyklameny wytwarzają bulwy, z których z górnej powierzchni wyrastają listki i drobniutkie kwiaty. W większości odmian to kwiaty wyrastają pierwsze, następnie po kilku tygodniach od momentu rozpoczęcia kwitnienia pojawiają się liście. Utrzymują się one przez kilka miesięcy. 

Kiedy i gdzie sadzić cyklameny w ogrodzie

Cyklameny możemy sadzić w ogrodzie prawie cały rok, z wyjątkiem zimy. Na etapie sadzenia powinniśmy pamiętać o niezwykle ważnej rzeczy, czyli miejscu sadzenia. 

Stanowisko i gleba: Cyklameny powinniśmy uprawiać w półcieniu lub całkowitym cieniu. Po posadzeniu konieczne będzie podsypanie kilkucentymetrową warstwą drobniutkiej kory. 

Niezależnie od gatunku cyklameny sadzimy do żyznej, bogatej w próchnicę gleby. Powinna być ona lekka. Może być z dodatkiem wapna. 

Nawożenie cyklamenów 

Raz do roku można cyklameny nawozić. Najlepiej stosować mączkę rogową lub obornik granulowany. Po rozprowadzeniu nawozu powinno się go dokładnie, ale delikatnie, by nie uszkodzić bulw, wymieszać z podłożem.

Zimowanie cyklamenów

Cyklameny zimują w gruncie. W południowej Wielkopolsce zimy są znacznie łagodniejsze niż w pozostałej części Polski. Na południu i północy oraz w centralnej części naszego kraju będą wymagały okrycia na zimę. Okrywamy gałązkami świerkowymi lub zasypujemy całe miałką korą. Zabezpieczone w ten sposób będą miały możliwość na dobre przezimowanie. Wiosną odgarniemy korę, która pod koniec sezonu częściowo zamieni się w próchniczną glebę.

Rozmnażanie cyklamenów

Cyklameny rozmnażać można przez wysiew nasion. Posadzone w gruncie wysiewają się same. W zależności od gatunku nasiona dojrzewają od maja do końca czerwca. Wówczas z małych torebek w kształcie kuli wysypują się maleńkie nasiona. Po przejściu stratyfikacji kiełkują w przyszłym roku. Niestety na kwiaty siewek trzeba poczekać minimum cztery lata.

Gatunki i odmiany cyklamenów ogrodowych

  • Cyklamen neapolitański (bluszczolistny) Zakwita na ogół pod koniec lata lub na początku jesieni. Termin ten może się przesunąć, wszystko zależy od warunków pogodowych, zwłaszcza ilości opadów deszczu. Pierwsze z bulw wychodzą kwiaty, następnie w październiku liście. Kwiaty cyklamenów bluszczolistnych osiągają zaledwie kilka centymetrów. Są koloru ciemnoróżowego, jasnoróżowego i białego. Liście natomiast łudząco przypominają liście bluszczu pospolitego, stąd też wzięła się ich nazwa - bluszczolistne.
  • Cyklamen dyskowaty i podgatunek alpejski Zakwitają jeszcze zimą. Najczęściej, jeśli zima jest łaskawa, wychodzące z bulw pączki kwiatowe zaobserwować możemy po połowie lutego. Wszystko zależy od warunków atmosferycznych. Jeśli nie zalega śnieg, a ziemia jest rozmarznięta, cyklameny dyskowate i alpejskie ruszają szybciej. 
  • W przeciwieństwie do cyklamena bluszczolistnego pojawiają się liście, które na roślinie utrzymują się od jesieni ubiegłego roku. Następnie wychodzą kwiaty, które swoim wyglądem przypominają kwiatostany cyklamena bluszczolistnego. Liście mają kształt sercowaty, błyszczący, koloru zielonego, białego lub biało-zielonego. 
  • Cyklameny dyskowate imponująco wyglądają posadzone na rabacie pod drzewami czy w towarzystwie innych roślin kwitnących o tym czasie. 
  • Cyklameny alpejskie natomiast są podgatunkiem cyklamenów dyskowatych. Ich liście są koloru srebrnego, białego, szarego lub ciemnozielonego. Kwiaty są nieco większe od cyklamena dyskowatego. Warto wspomnieć, że wszystkie gatunki cyklamenów mają zaledwie kilka centymetrów wysokości. W szczycie kwitnienia, niezależnie od gatunku, mają wysokość od 5 do 7 centymetrów razem z łodygą. 
  • Cyklamen europejski (purpurowy) Zakwitają latem zwykle w lipcu, a jego kwiatostany utrzymują się aż do jesieni. Kwitną na różowo. Liście są podobne do cyklamenów alpejskich i dyskowatych. Charakterystyczny dla tego gatunku jest wzorek na liściach. To jedyny z cyklamenów, który kwitnie na różowo w miesiącach letnich. 

Cyklameny na Górze Miłek

Warto tutaj podkreślić, że cyklamena europejskiego możemy spotkać na górze Miłek na Pogórzu Kaczawskim. Tam znajduje się jego jedyne w naszym kraju siedlisko. Porasta zbocza góry, ale niestety z roku na rok jest go coraz mniej. 

 

Górę Miłek porasta gęsty bukowy las, a pokrywa liści jest na tyle gruba, że cyklamen nie ma możliwości rozmnażania się. Zapewne za kilka lat gatunek ten wyginie. Chcąc zatem uprawiać cyklameny i cieszyć się ich kwiatami, musimy pamiętać, by zapewnić im odpowiednie warunki do wzrostu i rozmnażania. W naturalnym środowisku poza granicami naszego kraju cyklameny rosną w górach na skrajach lasów, dlatego też, jeśli chcemy uprawiać te wyjątkowe rośliny, musimy zapewnić im odpowiednie warunki. 

Poznaj też inne rośliny, które kwitną całą zimę

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy