reklama

Jak zadbać o truskawki jesienią, by cieszyć się obfitymi plonami w przyszłym sezonie?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Canva

Jak zadbać o truskawki jesienią, by cieszyć się obfitymi plonami w przyszłym sezonie? - Zdjęcie główne

foto Canva

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ONA W OGRODZIEJeśli w odpowiedni sposób zadbamy o truskawki jesienią w przyszłym sezonie odpłacą się nam dorodnymi owocami. Co robić zatem, aby już za kilka miesięcy cieszyć się obfitymi zbiorami tych pysznych owoców? Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad.
reklama

Choć większość z nas uważa, że szczególnie ważnym momentem w pielęgnacji truskawek jest okres wiosenny nic bardziej mylnego. To, w jaki sposób zadbamy o nie jesienią będzie miało duże znaczenie w kolejnym sezonie ich owocowania. 

Przytnij pędy i usuń chwasty

Przede wszystkim pierwszym krokiem jest usunięcie wszystkich uszkodzonych, chorych i uschniętych pędów. Pozostałe zdrowe skracamy dość radykalnie. Dzięki tym jesiennym działaniom truskawki wytworzą młode i silne pędy, które będą miały wpływ na obfitość i jakość plonu w kolejnym sezonie. Ponadto te zabiegi pomogą zapobiec rozwojowi chorób. Jesienią warto pozbyć się również wszystkich chwastów wokół truskawek. 

Jesienią uważaj na azot

Kolejną istotną czynnością, którą należy wykonać przed nadejściem zimy jest odpowiednie nawożenie. Bardzo ważne jest zastosowanie odpowiednich preparatów. Nawozy, które w swoim składzie będą zawierać azot spowodują mobilizację roślin do wzrostu co może spowodować ich przemarznięcie. Dlatego wybierając nawóz do jesiennego nawożenia należy zwrócić szczególną uwagę, aby w swoim składzie nie zawierał tego pierwiastka. Uwaga! Dokarmiać truskawki azotem można najpóźniej do połowy sierpnia.

reklama

Najważniejszy jest potas i fosfor

W przypadku jesiennego naważenia dwa składniki mają tu bardzo istotne znaczenie to potas i fosfor. Pierwiastki te spowodują, że nasze truskawki przezimują w dobrej kondycji i będą w mniejszym stopniu narażone na zmarznięcie. Przyczynią się również do magazynowania soli i cukrów, co nie jest bez znaczenia w przypadku ich odporności na niskie temperatury. Nawóz, który zastosujemy jesienią powinien również w swoim składzie zawierać wapń, siarkę, bor, cynk i mangan.

Okryj truskawki kiedy liście zmienią kolor

Ostatnim elementem przygotowania truskawek do zimy jest ich okrywanie. Najczęściej w tym celu wykorzystywana jest agrowłóknina, ale możemy też wykorzystać do tego słomę, która jest tańszym rozwiązaniem. Sygnałem, że truskawki potrzebują już dodatkowej ochrony przed zimnem jest zmiana koloru liści na brązowy lub bordowy. 

reklama

Przeczytaj także:

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama