Reklama

Jaki jest nieszkodliwy dla psów sposób na chwasty?

Opublikowano:
Autor:

Jaki jest nieszkodliwy dla psów sposób na chwasty? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ONA W OGRODZIE Ostatnio na pewnym internetowym forum moją uwagę przyciągnął wpis o chwastach. Chodziło w nim o bezpieczny dla psów sposób na walkę z nimi. Jaki jest? O tym dowiesz się już za chwilę.

Każdy człowiek lubi, gdy dookoła jego domu jest ładnie. W tym celu w naszych ogródkach i nie tylko sadzimy kwiaty, krzewy i różne drzewka. Niestety, wszędzie, ale to absolutnie wszędzie pojawia się jeden problem... Chwasty!

Narzeka na nie każdy człowiek. W walce z nimi używamy przeróżnych specyfików, ale jak zwalczyć tych nieprzyjaciół będąc jednocześnie właścicielem czworonoga? Dziś dowiesz się, czy batalia w oparciu o zdrowie i bezpieczeństwo Twojego pupila jest w ogóle realna.

Dlaczego środki chemiczne na chwasty nie są bezpieczne dla psów?

Na początku zastanówmy się nad tym, dlaczego środki chemiczne nie są bezpieczne dla naszych zwierząt. A no dlatego, że zawierają one substancje toksyczne, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia psów. Te zwierzęta są szczególnie narażone są na kontakt z nimi:

 • gdy przemieszczają się po trawie, która została wcześniej opryskana środkami chemicznymi,
 • gdy przypadkowo połykają chemikalia, które pozostały na powierzchni ziemi.

Jaki składnik środków na chwasty jest szczególnie niebezpieczny dla psów?

Substancje chemiczne, takie jak glifosat, diuron czy triclopyr, które są często używane w herbicydach, mogą powodować problemy zdrowotne u psów. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby unikać kontaktu psa z terenami, na których stosowane są środki chemiczne i dbać o to, aby zwierzęta nie miały dostępu do tych substancji.

Oznaki zatrucia herbicydami u psa

Zatrucie herbicydami może objawiać się różnymi objawami, w zależności od rodzaju i dawki substancji toksycznej, ale zwykle obejmuje:

 • nudności,
 • wymioty,
 • biegunkę,
 • brak apetytu,
 • osłabienie,
 • drgawki,
 • problemy z oddychaniem i inne poważne problemy zdrowotne.
Dodatkowo, środki chemiczne stosowane do zwalczania chwastów mogą również pozostawać na skórze i sierści psa, co może prowadzić do:

 • podrażnień,
 • parzeń
 • trwałych uszkodzeń skóry. 

Jaki jest naturalny środek na chwasty bez glifosatu? 

Na szczęście istnieje wiele naturalnych sposobów, aby zwalczać chwasty bez użycia glifosatu lub innych chemicznych środków. Niektóre z tych metod to:

 1. Drganie i pielenie - ręczne usuwanie chwastów jest jednym z najskuteczniejszych i naturalnych sposobów na ich kontrolę. Należy jednak pamiętać, że jest to czasochłonne i wymaga regularnej pracy.
 2. Użycie gorącej wody - polewanie chwastów gorącą wodą może skutecznie je usunąć, szczególnie jeśli rosną między chodnikami lub w innych utwardzonych obszarach.
 3. Nakładanie mulczu - nałożenie grubych warstw mulczu (np. słomy, kory, ściółki z liści) wokół roślin ograniczy dostęp światła słonecznego do chwastów, co spowoduje ich usychanie i powolną śmierć.
 4. Użycie octu - ocet jest naturalnym herbicydem i może być skuteczny w zwalczaniu chwastów. Należy jednak pamiętać, że może on uszkodzić również okoliczne rośliny, a jego nadmiar może zakwaszać glebę.
 5. Użycie soli - sól jest innym naturalnym herbicydem, ale należy jej używać z umiarem, ponieważ nadmiar soli może zaszkodzić glebie i roślinom. Warto pamiętać, że naturalne metody usuwania chwastów mogą wymagać więcej czasu i wysiłku niż stosowanie chemicznych środków, ale są one bardziej bezpieczne dla zdrowia i środowiska.

Jaki jest nieszkodliwy dla psów sposób na chwasty?

Jak więc sami widzicie, niestety, ale właścicielom czworonogów pozostaje jedynie ręczna pielęgnacja ogrodów i chodników. Nie istnieje żaden środek chemiczny bezpieczny dla zdrowia i życia zwierząt, na co wskazuje sama nazwa — chemiczny. Warto pamiętać, że niektóre naturalne sposoby zwalczania chwastów mogą wymagać więcej pracy i czasu niż stosowanie chemicznych środków, ale są one bezpieczniejsze dla dzieci, zwierząt i środowiska.

Przeczytaj również:

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy