Przedwiośnie i wiosna to idealny czas na sadzenie roślin. Kwitną przebiśniegi, ranniki i krokusy. Wychodzą hiacynty, tulipany, czosnki ozdobne oraz żonkile. Nie czekając aż za ich sprawą zrobi się na rabatach naprawdę kolorowo, dosadzać możemy inne rośliny.
Niewymagające rośliny rabatowe
Rośliny rabatowe, bo o nich mowa, są najczęściej i najchętniej uprawiane w polskich przydomowych i działkowych ogrodach. Nie wymagają szczególnej pielęgnacji, gdyż są łatwe w uprawie. Efekt po ich posadzeniu jest natychmiastowy. Poznajmy najbardziej popularne gatunki.
Czy bratki, są jadalne?
Okres przedwiośnia jest czasem, w którym szczególnie potrzebujemy koloru. Po białej zimie brakuje nam go zdecydowanie. Koloru mogą dodać różnobarwne bratki. Są to rośliny mało problemowe i każdy ogrodnik, nawet ten początkujący, poradzi sobie z ich uprawą.
Bratki, nazywane potocznie fiołkami ogrodowymi, to gatunek rośliny dwuletniej. Powstał w wyniku skrzyżowania dzikich fiołków: żółtego, trójbarwnego i ałtajskiego. W naszych ogrodach uprawiany jest jako roślina ozdobna, choć jego płatki są jadalne.
Bratki mogą stanowić wspaniały dodatek do sałatek i słodkich deserów. W sprzedaży dostępne są już od końca lutego. Możemy je kupić na targowisku, w sklepach, centrach ogrodniczych oraz kwiaciarniach.
300 odmian bratków
Na rynku ogrodniczym, może trudno w to uwierzyć, istnieje około 300 zarejestrowanych odmian tego wiosennego kwiatu. Mimo to producenci tych roślin co roku wprowadzają nowe odmiany. Spotkać możemy:
- bratki karbowane,
- wielkokwiatowe
- czy miniaturowe.
Wszystkie są niezwykle kolorowe i tworzą bardzo zwarte i gęste kępki. Miniaturowe szybko się rozsiewają i w ciągu jednego sezonu możemy doczekać się młodych sadzonek.
Jak hartować bratki?
Aktualnie w większości sklepów i kwiaciarni dostępne są sadzonki bratków produkowanych w szklarniach. Przed wysadzeniem na ogrodowe rabaty lub do pojemników będą wymagały zahartowania. Jeśli temperatura jest mocno na plusie nie będzie to konieczne.
Jeśli w dzień temperatura przekracza 5 stopni, a nocami spada poniżej zera, rośliny wymagają hartowania. Stopniowo w dzień wystawiamy je na zewnątrz, a na noc chowamy do chłodnego pomieszczenia. Tak postępujemy przez kilka dni.
W jakiej ziemi sadzić i nawozić bratki?
Bratki przepięknie wyglądają w kompozycjach łączonych z innymi wiosennymi roślinami. Mogą być sadzone w korytkach czy ozdobnych donicach. Osoby nie posiadające ogrodów mogą uprawiać te rośliny na balkonach czy tarasach.
Jeśli zdecydujemy się na aranżację w pojemnikach - bratki posadźmy w żyznej, próchnicznej ziemi. Początkowo nie nawozimy młodych sadzonek. Zasilamy dopiero po upływie 4 tygodni, najlepiej nawozem do roślin kwitnących. Bratki łączyć możemy ze stokrotkami, pędzonymi jaskrami czy niezapominajkami.
Jak sadzić i dbać o stokrotki?
Znane z ogrodów naszych babć. Bardzo szybko się rozsiewają. Spacerując po wiosennych łąkach możemy spotkać dzikie odmiany stokrotki pospolitej. W ogrodach uprawiana jest na trawnikach i rabatach.
Wiosną najczęściej kupowana jest stokrotka ogrodowa, bardziej szlachetna i kolorowa. W sklepach ogrodniczych znajdziemy jej odmiany, które będą różniły się wielkością i kształtem kwiatów oraz barwą.
Stokrotka jest niezwykle wdzięczną rośliną. Jej uprawia, podobnie jak bratka, nie wymaga szczególnej troski. Może być sadzona na rabatach, równolegle do obrzeża rabat i w donicach. Do prawidłowego wzrostu potrzebuje ziemi lekkiej kwiatowej.
Stokrotka, jak inne rośliny rabatowe, nie lubi zbyt mokrej ziemi. Podlewamy dopiero wtedy, kiedy podłoże jest wyschnięte. Stokrotka jest rośliną dwuletnią, dlatego najbardziej atrakcyjne kwiaty będzie miała w drugim roku. Kwitnienie możemy przedłużyć obcinając regularnie przekwitnięte kwiatostany. Wówczas roślina będzie wytwarzała nowe pąki i kwitła aż do jesieni.
Jak i gdzie sadzić niezapominajki
Któż z nas nie zna niezapominajek. Te wiosenne kwiaty sadzone są masowo w ogrodach naturalistycznych. W jednym miejscu mogą być uprawiane do kilkunastu lat. Co roku wysiewają się, dając życie nowemu pokoleniu tych roślin. Dzikie osobniki spotkać możemy na łąkach, polanach, skraju lasu. Fantastycznie wyglądają w kompozycjach kwiatowych. Długo utrzymują się w wazonach.
Niezapominajki nie wymagają szczególnej pielęgnacji, czy nawożenia. Mogą rosnąć wszędzie.
Jak uprawiać niezapominajkę różową i białą?
Trochę większego zaangażowania z naszej strony wymaga niezapominajka różowa i biała. Są to odmiany szlachetniejsze i mniej żywotne. Podobnie jak w przypadku innych roślin bujne kwitnienie zapewniać będzie regularne usuwanie przekwitniętych kwiatostanów. Warto również podczas sadzenia, np. w pojemnikach, wzbogacić ziemię torfem lub dobrze przerobionym kompostem z własnego ogrodu. Zapewnimy tym sposobem roślinie dobry start.
Czy jaskry, które kupimy wiosną przetrwają?
Jaskry są równie piękne, a kwiatostany swoim wyglądem przypominają róże. Dostępne są w różnych kolorach: pomarańczowym, białym, czerwonym i żółtym. Dzięki tym barwom rozświetlą niemal każdą rabatę. Jaskry, które teraz możemy kupić, są specjalnie hodowane, a ich proces wegetacji został przyspieszony właśnie po to, by teraz w marcu były w pełni kwitnienia. Naturalną porą kwitnienia jaskrów jest lato. Jeśli zatem chcielibyśmy zakupić sadzonki już teraz, musimy się liczyć z tym, że będzie to roślina na krótki okres i nie ma szans na doczekanie lata.
- Zobacz też jakie prace trzeb wykonać w ogrodzie w marcu
- Jak uprawiać cyklameny ogrodowe
- Jakie nawozy stosować wiosną w ogrodzie
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.