Reklama

Oto rośliny, które kwitną wczesną wiosną

Opublikowano: ndz, 3 kwi 2022 20:31
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

ONA W OGRODZIE Przebiśniegi nazywane inaczej śnieżyczkami są zwiastunami wiosny. To chyba najbardziej znane kwiatki, ale wczesną wiosną kwitnie wiele innych roślin, które mogą Was zachwycić. Poznajcie 7 roślin, które kwitną wczesną wiosną.

Przebiśniegi swoje białe główki pokazują, kiedy topnieje śnieg. Jeśli w marcu jest ciepło na rabatach kwiatowych pojawiają się także inne kwitnące rośliny. Nie są one tak bardzo popularne i znane jak wspomniane wcześniej przebiśniegi, ale zapewne warto mieć je w ogrodzie. Choćby za ich wyjątkowy termin kwitnienia, kolor i oczywiście zapach, którego jeszcze teraz w ogrodzie nam bardzo brakuje.

Jakie rośliny kwitną wczesną wiosną na rabatach?

Wczesną wiosną w ogrodzie kwitnie już wiele kwiatów i krzewów. Ogród przyciąga nas nie tylko kolorem kwiatów, ale również cudownymi zapachami. Wiosną czeka nas też w ogrodzie wiele pracy. Pisałam o tym w tekście Co trzeba zrobić w marcu w ogrodzie (kliknij)  

Wiosną warto posadzić wiele kwiatów, które będą ciwszyć nasze oczy. O tym jakie kwiaty powinniśmy posadzić w ogrodzie wiosnaą przeczytasz w tym tekście. Wystarczy kliknąć, by przeczytać

Dziś podpowiem Wam jakie rosliny warto mieć w ogrodzie, by cieszyły nasze oczy już wczesną wiosną. Są to 

  • Wawrzynek wilczełyko
  • Irys żyłkowany 
  • Przebiśnieg, śnieżyczka
  • Ciemiernik
  • Rannik zimowy
  • Jaśmin nagokwiatowy 
  • Kalina wonna 
W dalszej części tekstu piszę, jak uprawiać te rośliny, gdzie sadzić i jak o nie dbać.

Jak uprawiać wawrzynek wilczełyko

Wawrzynek wilczełyko , to zwykle niski krzew dorastający do jednego metra wysokości. Obok wierzby oraz leszczyny jest to najwcześniej kwitnący krzew.

Pierwsze kwiaty pokazuje już w marcu, kwietniu. Tej zimy, z powodu wysokich jak na tę porę roku temperatur, zakwitł znacznie wcześniej, bo już w lutym. Kwiaty pachną tak mocno i intensywnie, że ich zapach podobny jest do hiacyntów i wyczuwalny jest na kilka metrów od rośliny.

Podobnie jak ranniki i przebiśniegi, wawrzynki są roślinami miododajnymi. Białe lub fioletowe kwiaty wyrastają z jeszcze gołych łodyg przed liśćmi. Latem w miejscu przekwitniętych kwiatów pojawiają się czerwone, sporej wielkości jagody. Są silnie trujące zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Dawka śmiertelna dla człowieka to 10-12 jagód.

Wawrzynki wilczełyko w naturalnych warunkach występują w lasach. Są pod ochroną. Nadają się do małych i dużych ogrodów. Preferują stanowiska osłonięte od wiatru, półcieniste. Dobrze rosną na glebach wapiennych, lekkich, wilgotnych. Raz do roku rośliny posadzone w ogrodach warto zasilić nawozem wieloskładnikowym. Może być to kompost lub obornik. Podczas kwitnienia fantastycznie prezentuje się w towarzystwie ciemierników, prymul czy krokusów.

Posadź irys żyłkowany w towrzystwie przebiśniegów 

Irys żyłkowany, to nizutka roślina bulwiasta, która rozpoczyna swoje kwitnienie zwykle pod koniec lutego. Charakterystyczną cechą tego gatunku jest to, że z jednej bulwy wyrasta kilka kwiatów. Irysy żyłkowane mogą być koloru żółtego, fioletowego, niebieskiego czy białego. Niektóre odmiany są trzy- lub dwubarwne. Pięknie wyglądają posadzone wśród przebiśniegów czy ranników zimowych.

Gdzie sadzić przebiśnieg, śnieżyczka

Przebiśnieg, śnieżyczka | Spacerując po ogrodzie warto przyglądać się przyrodzie nie tylko na wysokości naszego wzroku, ale także tym roślinom znajdującymi się tuż pod naszymi nogami. Przebiśniegi swoją nazwę naukową „Galanthus” zawdzięczają śnieżnobiałym kwiatom. Linneusz, nadając nazwę, sięgnął do języka greckiego, w którym słowo „gala” oznacza - mleko, a „anthos” - kwiat.

Dalsza część nazwy gatunkowej „nivalis” pochodzi z łaciny i oznacza śnieżny. Sadząc jesienią cebule przebiśniegów, należy wziąć pod uwagę miejsce, gdzie będą rosły. Powinno ono przypominać naturalne siedliska leśne, czyli pod okapami drzew, krzewów i zarośli. 

W Polsce śnieżyczki naturalnie występują na południu kraju, w górach, na wyżynach i Dolnym Śląsku. W mniejszych skupiskach możemy je spotkać na Podlasiu i w Wielkopolsce. Do 2014 roku przebiśniegi były objęte całkowitą ochroną gatunkową. Obecnie roślina chroniona jest tylko częściowo. Aby śnieżyczka pięknie rosła i corocznie kwitła, sadzona być powinna w dobrej, próchnicznej, żyznej glebie o odczynie obojętnym. W trakcie kwitnienia i po przekwitnięciu powinniśmy je zasilać nawozami do roślin cebulowych. Po kwitnieniu, w czerwcu, kiedy liście zżółkną, możemy podzielić cebule i przesadzić. Zabieg dzielenia wykonujemy co 5-6 lat. Wpłynie to pozytywnie na jej kwitnienie. Każda cebula - im większa, tym większy ma kwiat. Dlatego musi mieć też miejsce, ażeby się rozrastać.

Obserwując roślinę podczas kwitnienia zauważymy, że w słoneczne, cieplejsze dni bardzo licznie odwiedzana jest przez pszczoły. Przebiśniegi są roślinami miododajnymi i tak naprawdę są pierwszymi roślinami cebulowymi, które odwiedzają po zimie owady pożyteczne. Szacuje się, że śnieżyczka przebiśnieg występuje w ponad 1.000 odmianach. Różnice między odmianami bywają nieznaczne, lecz do uprawy amatorskiej najlepiej wybierać te, które szybko się rozmnażają.

Koniecznie posadź ciemierniki

Ciemiernik | Ta niezwykła bylina pierwsze kwitnienie rozpoczyna już w listopadzie, a kończy na przełomie maja/czerwca. Helleborus Niger nazywany jest potocznie Różą Bożego Narodzenia właśnie dlatego, że zdobi nasze ogrody, mieszkania czy tarasy podczas świąt.

Ciemierniki są bardzo lubianymi przez ogrodników roślinami. Wielu z nich przekonało się, że można go z powodzeniem uprawiać w ogrodach. Tym bardziej, że zimy w naszym kraju są coraz cieplejsze.

Zaletą tejże byliny jest fakt, że nie traci liści na zimę. Utrzymują się one przez cały rok. Aby zachować ciągłość kwitnienia, ciemierniki należy sadzić odmianami, wówczas taka rabata będzie cieszyła nasze oczy od listopada do czerwca. Najpóźniej kwitnącymi ciemiernikami są odmiany: ciemiernik wschodni, cuchnący, orientalny o różnej fakturze i kolorach płatków czy ciemiernik czerwonawy. W sprzedaży dostępne są różne hybrydy, które zachwycają różnym kolorem płatków. 

Rannik zimowy - sadzenie, nawożenie, pielegnacja

Rannik zimowy startuje jeszcze przed przebiśniegami. To niziutka roślina bulwiasta, która rozpoczyna wegetację, kiedy na dworze temperatura osiąga 5 stopni powyżej zera. Nazwa nawiązuje do najchłodniejszej pory roku, ale jak już rannik otworzy pąki kwiatowe, możemy mieć pewność, że wiosna jest coraz bliżej.

Ranniki dorastają do 6-8 centymetrów. Na ich wierzchołkach rozwijają się żółte, w kolorze letniego słońca kwiaty otoczone dookoła zielonymi podsadkami. Po ich przekwitnięciu wyrastają listki na długich ogonkach. Ranniki pięknie wyglądają posadzone w grupach. Pojedyncze kwiaty nie robią większego wrażenia. Gubią się wówczas między innymi roślinami. Najefektowniej będą wyglądały posadzone po kilkanaście sztuk. 

Te żółte, wyjątkowe rośliny wymagają od nas ogrodników sporo cierpliwości. Jeśli posadzimy je pod koronami drzew, w miejscu zacienionym, w dobrej, żyznej glebie, możemy być pewni, że bulwy bardzo szybko rozrosną się i po 3-4 latach otrzymamy nowe egzemplarze.

Małe ranniki wymagają regularnego, corocznego zasilania. Najlepszy będzie obornik lub ziemia kompostowa. Jeśli jesienią posadziliśmy ranniki na trawniku, z jego koszeniem powinniśmy się wstrzymać do maja. Wtedy liście rośliny już całkowicie zaschną i będzie można je spokojnie usunąć. Wcześniej nie możemy wykonać koszenia z tego względu, że zielone liście muszą wykarmić część znajdującą się pod ziemią.

Gdzie posadzic jaśmin nagokwiatowy 

Jaśmin nagokwiatowy | Krzew rozkwitający wyjątkowo wcześnie, bo już na początku lutego. W ciepłe zimy roślina potrafi pokazać swoje drobne, dzwonkowate kwiaty pod koniec stycznia. Jasmin nagokwiatowy puszcza pąki na gołych łodygach, czyli jeszcze przed pojawieniem się liści, choć i one są drobniutkie, bardzo subtelne i delikatne.

Krzew charakteryzuje się wiotkimi, zwisającymi pędami, dlatego dobrze jest go prowadzić przy podporach. Jego wielkość docelowa to 2-3 metry wysokości. Najlepiej rośnie na glebach lekkich, żyznych i próchnicznych. Warto chronić go przed wiatrem, gdyż mroźny wiatr może spowodować przemarznięcie pąków kwiatowych, które wrażliwe są na ujemne temperatury. Po kwitnieniu warto roślinę przyciąć do połowy.

Wówczas rozkrzewi się i obficie zakwitnie w przyszłym roku. Jaśmin nagokwiatowy nadaje się do uprawy pojemnikowej. Ciekawie wygląda, kiedy towarzyszą mu niezapominajki czy szafirki. Ich niebieski kolor doskonale prezentuje się z żółtym kolorem krzewu.

Kalina wonna intensywnie pachnie

Kalina wonna | Krzew zrzucający liście na zimę. Na przełomie lutego/marca pojawiają się na nim pąki kwiatowe zebrane w nieduże, wiechowate kwiaty. W początkowej fazie kwitnienia płatki są mocno różowe, później bledną.

Po całkowitym rozkwitnięciu kalina wonna uwalnia niezapomniany, słodki, charakterystyczny dla tej rośliny zapach. Jest on tak bardzo intensywny, że wyczuwalny jest na kilka metrów.

Kalina wonna nie jest wysokim krzewem. Dorasta do 2 metrów, dlatego świetnie nadaje się do dużych i mniejszych ogrodów.

Kalina wonna, jak pozostałe jej kuzynki, nie ma szczególnych wymagań. Ważne jest, byśmy w okresie suszy nie zapomnieli o podlewaniu. Latem podłoże powinno być stale wilgotne. Krzew nie wymaga cięcia, ani innych szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Lubi miejsca osłonięte od wiatru, słoneczne lub półcieniste. Podłoże powinno być lekko kwaśne, przepuszczalne, żyzne i mokre. Ciekawostką jest, że krzew pierwsze listki po zimie wypuszcza purpurowe, następne już są zielone.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy