Jestem doradcą noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich od 2018 roku, ale moja przygoda z noszeniem dzieci zaczęła się w 2010 roku, kiedy na świecie pojawiła się moja pierwsza córka. Nie wyobrażam sobie wielu dni bez chusty - ratowały mnie przy dwójce dzieci przy katarach, kolkach, ząbkowaniu czy po prostu na rodzinnych wycieczkach.
Noszenie dziecka w chuście - trochę historii.
Na początku chciałabym zaznaczyć, że noszenie potomstwa w kawałku materiału nie jest nowo modą czy wymysłem współczesnych matek. Wózek do wożenia dzieci powstał na początku XVIII wieku. Zanim się upowszechnił oraz przed jego powstaniem kobiety nosiły swoje dzieci w kawałkach materiałów. W rożnych częściach świata nosiły inne nazwy - w Polsce mówiło się m.in. o zapaskach.
Noszenie dziecka w chuście - jakie daje korzyści?
Należałoby przeciwstawić się, słyszanym do tej pory, poglądom, że noszenie dziecka w chuście, nosidle czy na rekach rozpieści je. Wręcz przeciwnie - noszenie zapewnia niemowlęciu bliskość, która jest mu potrzebna do właściwego rozwoju. Dzięki temu, nasze potomstwo będzie miało szansę na większą pewność siebie, a co za tym idzie szybciej stanie się samodzielne.
Noszenie dziecka w chuście pomaga w nauce mowy
Logopedzi wskazują również, że dzieci noszone w chuście w większym stopniu uczestniczą w życiu społecznym, a co za tym idzie mają więcej okazji do "osłuchania" się z językiem - pomoże im to w nauce mówienia. Odpowiednio zawiązana chusta jest również formą profilaktyki lub nawet rehabilitacji dysplazji stawów u noworodków. W środowisku chustowym obserwuje się, że dzieci wychowywane w taki sposób są spokojniejsze, szybciej przestają płakać.
Chusta pomaga na kolki
Noszenie pomaga także przy kolkach - kiedy się poruszamy nasze ciało masuje brzuszek maluszka, zapewnia mu kojące ciepło oraz dodatkowo pozycja sprzyja oddawaniu gazów przez dziecko.Korzyści dla dzieci można wymieniać godzinami, ale nie możemy zapomnieć o korzyściach dla osób noszących - bo nie jest powiedziane, że może to być tylko mama czy tata, nosić może każdy. Noszący ma przede wszystkim wolne ręce, może pozwolić sobie na wykonywanie czynności domowych, kiedy dziecko jest blisko niego. Korzysta na tym niewątpliwie kręgosłup noszącego - jego ciało oraz ciało dziecka mają zbliżony środek ciężkości, przez kręgosłup jest mniej obciążony. Mając dziecko w chuście rodzice nie muszą się ograniczać wybierając wypoczynek - z dzieckiem w chuście wejdą tam gdzie nie pozwoli im na to wózek.
Noszenie dzieci w chuście - przeciwwskazania
Zawsze, jeśli występują jakieś problemy ze zdrowiem, noszenie w chuście należy skonsultować z lekarzem, a jeśli ten da zielone światło to przygodę z chustowaniem należy rozpocząć pod okiem doświadczonego doradcy. Generalnie, jest bardzo mało sytuacji w których należy zrezygnować z noszenia dziecka w chuście. W pracy doradczej pomagamy polubić się z chustą mamom z rożnymi niepełnosprawnościami oraz dzieciom z rożnymi schorzeniami. Wszystko zależy od współpracy na linii rodzic - lekarz specjalista - doradca.
Noszenie dziecka w chuście - jak zacząć?
Kiedy ja zaczynałam chusty w Polsce dopiero raczkowały, nie miałam pojęcia o istnieniu doradcy - osoby z wiedzą i doświadczenie w dziedzinie noszenia dzieci. Teraz jest o wiele łatwiej - doradcy są dostępni w większych miastach,a na te mniejsze dojeżdżają. Jeśli mama podejmie decyzję o rozpoczęciu przygody z noszeniem dziecka w chuście to zachęcam do kontaktu z doradcą - pomoże wybrać odpowiednia chustę, wiązanie, nauczy je prawidłowo i sprawnie wykonać.Warto wspomnieć, że sam wybór chusty może nie należeć do najprostszych - jest ich wiele długości, splotów materiałów czy też składów przędzy z których są utkane. Kolor i wzór są sprawa drugorzędną.
Jeśli chodzi o wiązanie to mamy ich kilka podstawowych, ale nie każde będzie odpowiednie dla wszystkich dzieci i wszystkich rodziców. Inaczej wiążemy dzieci z obniżonym napięciem nerwowym, a inaczej ze wzmożonym.
Oczywiście, można próbować nauczyć się wiązania dziecka z filmikami z popularnego serwisu, ale trzeba wziąć w takim przypadku, pod uwagę fakt, że nigdy nie wiadomo kto je nakręcił - jaka miał wiedze i umiejętności.
Kiedy można nosić dziecko w chuście
Zastanawiając się od kiedy i do kiedy można nosić dziecko w chuście nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Są mamy, które chustują jeszcze przed wyjściem ze szpitala. Chociaż wszystko zależy od samopoczucia mamy i tego w jaki sposób urodziła - mamom po cięciu cesarskim doradzałabym poczekać kilka tygodni, żeby wszystko się wygoiło.Zasadniczo nie ma górnej granicy do kiedy możemy nosić dziecko w chuście - mówi się, że tak długo jak dziecko ma chęci a noszący siłę. Oczywiście intensywność noszenia zmienia się wraz z dzieckiem - im jest starsze korzysta z niego rzadziej i w innych sytuacjach. Maluch będzie lepiej zasypiał, a starszak pozwoli odpocząć zmęczonym nóżkom na wycieczce.
Na pewno na początku przygody chustowej nie należy zniechęcać się niepowodzeniami, z wiązaniem chusty jest jak z wiązaniem sznurowadeł - im częściej to robimy tym idzie nam to sprawniej.
Zobacz też:
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.