reklama
reklama

Metoda Floor Bed czyli materac na podłodze zamiast łóżeczka dla dziecka

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ONA I DZIECKO Floor Bed, czyli dziecko śpiące na materacu podłogowym. Brzmi absurdalnie? To nowa metoda wykorzystywana przed coraz więcej rodziców. Chociaż brzmi dziwnie – to rozwiązanie niesie ze sobą wiele plusów. Jakich? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie tutaj.
reklama

Dziecko śpiące na podłodze, zamiast w łóżeczku. Skąd ten pomysł?

Spanie dziecka na podłodze niesie za sobą bardzo wiele plusów. Okazuje się, że na tę metodę decyduje się coraz więcej rodziców. To trend, który przybył do nas zza granicy i w Polsce zdobywa coraz większą popularność. Temat noworodka śpiącego na podłogowym materacu budzi wiele kontrowersji, jednak finalnie ma on bardzo wiele zalet. 

Rozmowa z matką, której noworodek śpi na podłogowym materacu

Udało nam się dotrzeć do mamy, która postanowiła zastosować tę metodę w swoim domu. Poprosiliśmy ją o krótkie wyjaśnienie dlaczego zdecydowała się na tę metodę.

Wiem, że wśród wielu ludzi ten temat budzi duży niepokój. We mnie też pojawiały się skrajne emocje, jednak zauważyłam, że metoda ta niesie za sobą wiele plusów. Dziecko uczy się samodzielności, materac na podłodze daje rodzicom komfort w wykonywaniu podstawowych czynności dookoła dziecka. To sposób, który naprawdę ułatwia życie, a dziecku w żaden sposób to nie szkodzi – wręcz przeciwnie – okazuje się, że zarówno dla rodziców jak dla dziecka niesie to za sobą same plusy – mówi jedna z matek, które stosują tę metodę

Usamodzielnianie się dziecka od pierwszych dni życia

Materac podłogowy pomaga dziecku uczyć się samodzielności od najmłodszych lat. Maluszek śpiący w łóżeczku uczy się tego, że po przebudzeniu musi zacząć wołać rodzica, aby z niego wyjść. W przypadku floor bed jest zupełnie inaczej. Dziecko po przebudzeniu może śmiało kontynuować swój dzień bez konieczności ingerencji rodzica. Po popołudniowej drzemce maluch śmiało może wyjść za niski materac bez obaw o to, że wypadnie lub zbije sobie głowę (jak często bywa w sytuacjach, gdy dziecko śpi w łóżeczku).

Warto dodać też, że floor bed pozwala dziecku na poznawanie i oglądanie otaczającego je świata bez ograniczających szczebelków. Tutaj nic nie ogranicza pola widzenia malucha. Niski materac umożliwia też mobilność. Decydując się na tę metodę rodzic daje dziecku możliwość samodzielnego podejmowania decyzji o wejściu lub zejściu z łóżeczka

To duży plus, który uczy dziecko samodzielności. Nasz dorastający maluch może sam przejść na matę podłogową pełną zabawek bez konieczności ingerencji rodzica.

Sposób na uniknięcie urazu spowodowanego wypadnięciem dziecka z łóżeczka

Niejednokrotnie słyszy się o sytuacji, w której dziecko wypada w nocy z łóżeczka. Nic dziwnego, rodzice potrafią czasami mieć naprawdę twardy sen i najzwyczajniej w świecie nie słyszą, że ich syn lub córka się obudził. Materac podłogowy zapobiega takim sytuacjom, co również sprawia, że rodzić jest spokojniejszy. Upadek na podłogę małego człowieka może spowodować poważny uraz głowy lub innego elementu delikatnego ciała. W przypadku materaca podłogowego nie ma obaw o takie sytuacje.

Jak wspomnieliśmy wcześniej – floor bed daje możliwość swobodnej mobilności dziecka. Maluch sam może decydować kiedy i czy chce opuścić miejsce przeznaczone na sen. Z racji na to, iż materac podłogowy jest położony bardzo nisko nie musimy obawiać się o jakiekolwiek urazy spowodowane upadkiem. Dziecko jest bezpieczne, ponieważ nie ma możliwości upadku.

Wygoda w wykonywaniu podstawowych czynności rodzica

Dziecko śpiące w łóżeczku bardzo często przebudza się w nocy. Wtedy najczęściej rodzic siada na krześle lub fotelu umieszczonym koło łóżeczka i mocno się męczy. Czas ponownego zasypiania dziecka bowiem nie zajmuje paru minut. Niejednokrotnie ponowne „ululanie” malucha potrafi zająć kilkadziesiąt minut do nawet paru godzin.

Dziecko zasypiające na materacu koło łóżka daje niesamowitą wygodę. Niektórzy rodzice zabierają malucha do łóżka – niestety wtedy bardzo często zostaje w nim do rana, a dorośli nie są wyspani. Floor bed pozwala na swobodne i wygodne nakarmienie dziecka lub czytanie mu książek. Mogę leżeć na swoim łóżku i w wygodny sposób zajmować się moim maluszkiem. Mój kręgosłup nie cierpi od kilkugodzinnego siedzenia, a sama rano jestem niesamowicie wyspana. Trzeba pamiętać, że w rodzicielstwie bardzo istotnym elementem jest stan rodzica, o który postanowiłam się równie mocno zatroszczyć.

Tanie łóżeczko dla dziecka

Poznaliście już masę plusów zastosowania omawianej metody. Kolejną, bez wątpienia dużą zaletą jest fakt, iż sam materac jest praktyczny, a o wiele tańszy od łóżeczka. Oczywiście – nie możemy zdecydować się na najtańszą opcję na rynku. Materac dla dziecka musi być wygodny. Nie mniej jednak – czy w łóżeczku, czy nie – trzeba go kupić. Jednakże jak można się domyślić: on sam w rezultacie narazi rodziców na niższe koszty niż dodatkowa rama ze szczebelkami.

Przeczytaj też:

Kiedy należy wprowadzić spanie na podłodze?

Tak naprawdę nie istnieje idealny czas. To kwestia bardzo indywiduacja, bardzo mocno zależna od rodzica. Wiadomo, że każdy znajdzie swoje „za” i „przeciw” w kwestii floor bed, ale czas uzależniony jest tak naprawdę od gotowości rodzica.

Bardziej ważny jest fakt nie kiedy, a jak zaaranżować otoczenie. Materac powinien znajdować się blisko łóżka rodziców i być dostatecznie szeroki i długi, aby dziecko mogło spać na nim komfortowo. Istnieje wiele rodzai materacy – od podstawowych, znanych wszystkim prostokątnych, po specjalne „kokony”. Te drugie naturalnie zabezpieczają postawę dziecka za pomocą otaczających je obszyć materiału. Jeśli zdecydujecie się na klasyczną wersję – zadbajcie o to, aby dziecko było zasłonięte z jednej strony przez łóżko rodziców.

Co myślicie o tej metodzie? A może znacie kogoś, kto sam ją stosuje? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama