Reklama

Niezwykłe historie wcześniaków

Opublikowano: ndz, 20 lut 2022 17:11
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

ONA I DZIECKO Czy wcześniak będzie zdrowy? - to pytanie zadaje sobie każdy rodzic, którego dziecko przyszło na świat przed terminem. Poznajcie historie wcześniaków, które dają nadzieję i napawają optymizmem.

Nikt nie zakłada, że jego dziecko urodzi się przed terminem. Rodzice zawsze są w szoku. Przestraszeni czekają na diagnozę lekarzy i optymistyczne wieści. Często ich brak, a jednak   wiele historii, które zaczynają się tak strasznie, kończy się dobrze. Poznajcie opowieści o dzieciach, które pokonały przeciwności, walczyły o każdą godzinę życia i wygrały tę walkę!

Laura miała 2 punkt w skali Apgar

Laura po urodzeniu ważyła 1060 g i mierzyła 37 cm. Jednak jej waga spadła do 850 g, a dziewczynka dostała zaledwie 2 punkty w skali Apgar. przyszła na świat w 29. tygodniu ciąży 

- Laura miała bardzo dużo problemów zdrowotnych, związanych z wcześniactwem, m.in. dysplazję oskrzelowo-płucną, retinopatię wcześniaczą, otwarty przewód Botalla. Lekarze nie dawali jej zbytnio szans na przeżycie, bo nie chciała podjąć oddychania - opowiada mama Laur - Aleksandra. A jednak udało się! Laura na przekór diagnozom, rosła zdrowo i opuściła szpital ważąc 3.360 g i mierząc i 43 cm. Aż trudno uwierzyć, że Laura miała 2 punkty w skali Apgar, gdy patrzysz na nią dziś. Jest zdrową dziewczynką, uczennica drugiej klasy szkoły podstawowej.

Agnieszka straciła dwie córeczki, ale ma Łukasza 

To była ciąża bliźniacza. Agnieszkę zaniepokoiło plamienie. 

- Po pierwszej stracie dziecka nasze życie zmieniło się w jednej sekundzie, nie byliśmy gotowi na kolejny cios od losu - opowiada Agnieszka. Ich córeczka urodziła się martwa w 23 tygodniu ciąży. Teraz miało być inaczej, a jednak… 

W gabinecie, po badaniu Agnieszka i jej mąż usłyszeli, że jak najszybciej trzeba podać sterydy dzieciom, by rozwinęły płuca. W szpitalu Agnieszce odeszły wody i zapadła decyzja, że musi zacząć rodzić. Na sali porodowej było 5 lekarzy, 7 pielęgniarek i 2 inkubatory. Pierwsza na świat przyszła Zosia (640 g), jednak jej nie udało się uratować. Z kolei Łukasz był poprzecznie ułożony, próbowano okręcać go w brzuchu, jednak bezskutecznie. Wtedy lekarze zdecydowali, że będą robić cesarskie cięcie.

- Łukasz przyszedł na świat, ważąc zaledwie 1.405 g. Spędził na OIOM-ie dwa długie tygodnie. Inkubator, mnóstwo przeróżnych aparatur i kabelków, naświetlania, tlen. Nikt nie dawał gwarancji, czy mu się uda, czy wytrwa. Słyszeliśmy tylko, że musi walczyć - mówi mama.

W końcu pielęgniarka poinformowała rodziców chłopca, że Łukasz został przewieziony na salę dla ustabilizowanych noworodków. Po powrocie do domu, rodzice z Łukaszem przez rok jeździli do przeróżnych lekarzy: laryngologów, neurologów, kardiologów, chirurgów, psychologów, okulistów, rehabilitantów.

Wizyty w szpitalach na kontroli i badaniach trwały wieczność, ale dzięki temu Łukasz jest teraz zdrowy, silny i szczęśliwy.

Czy wcześniak będzie zdrowy? Są na to spore szanse.

Każdego roku w naszym kraju na świat przychodzi wcześniej ponad 25.000 dzieci. Co dziesiąte dziecko w Polsce rodzi się przed terminem. Według definicji WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) „wcześniak” to dziecko urodzone między 22. a 37. tygodniem ciąży. To wyjątkowa grupa, która wymaga szczególnych działań zapewniających im odpowiednią opiekę i bezpieczeństwo, zarówno w szpitalu, jak i po wypisie do domu.

-Polska neonatologia, choć jest jedną z najmłodszych dziedzin medycyny, jest na światowym poziomie. Wszystko dzięki pasjonatom, którzy przez ostatnich 70 lat rozwijali tę specjalizację, ale także dzięki odpowiedniej organizacji opieki nad najmniejszymi dziećmi i zmianom, jakie zostały wprowadzone przez ostatnie lata. To sprawiło, że możemy ratować nawet najmniejsze noworodki, zapewnić im bezpieczeństwo i zdrowy start w dorosłe życie - mówi prof. dr hab. n. med. Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka, założycielka Fundacji Koalicja dla wcześniaka.

Miłosz urodził się w 27 tygodniu ciąży

Hanna nie podejrzewała, że jej ciąża skończy się szybciej. Od 19. tygodnia zaczęły się komplikacje - krwawienie. W 23. tygodniu zaczęły jej odchodzić wody, udała się do szpitala, ale tam okazało się, że już za późno na jakiekolwiek leczenie. 

W szpitalu w Poznaniu Hanna leżała pod KTG do momentu aż zaczęło spadać jej tętno i trzeba było wykonać cięcie cesarskie. 

Miłosz przyszedł na świat w 27. tygodniu ciąży, ważąc 1.440 g i mierząc 31 cm, w skali Apgar otrzymał 6 punktów. Chłopiec urodził się z niewydolnością płuc, zakażeniem wewnątrzmacicznym, zapaleniem płuc, żółtaczką wcześniaczą, dysplazją oskrzelowo-płucną, zaskarżeniem układu moczowego, krwawieniem dokomorowym pierwszego stopnia, niedokrwistością wcześniaków, naczyniakiem w okolicy ucha. Do domu wyszedł po 65 dniach, 58 dni oddychał pod tlenem, 5 pod respiratorem. Karmiono go przez sondę.

Jednak po wyjściu ze szpitala radość nie trwała długo. W domu był 2 tygodnie, gdy musiał wrócić do szpitala z zapaleniem płuc, oskrzeli i gardła.

- Uczyliśmy się, jak rehabilitować syna, aby raczkował i chodził (miał 16 miesięcy, gdy stanął na nogi). Do dziś potrzebuje ćwiczeń sensorycznych i boryka się z astmą oskrzelowo-płucną i naczyniakiem. Teraz Miłosz ma 13 lat i ma się dobrze - mówi Hanna.

Chłopiec ma trójkę rodzeństwa: dwie siostry Wiktorię i Lilianę oraz brata Kacpra, który choruje na zespół nerczycowy.

Amelka dostała 4 punkty, dziś nie ma oznak wcześniactwa

Amelka przyszła na świat w 28 tygodniu. W szpitalu spędziła 97 dni,  by w końcu wrócić do domu. 

- Amelka urodziła się w Niemczech, w miejscowości Vechta, gdzie mieszkaliśmy przez 2 lata. Lekarze bardzo dobrze sobie poradzili z jej stanem zdrowia, choć od samego początku nastawiali nas na najgorsze. Największym problemem było zejście z tlenu oraz rozpoczęcie karmienia. Podczas pobytu w szpitalu Amelka przeszła też sepsę, zapalenie jelit, dysplazje oskrzelowo-płucną, miała problemy z serduszkiem oraz dwa razy przetaczano jej krew - dodaje mama dziewczynki. 

Dziewczynka po powrocie do domu wciąż oddychała z podłączonym tlenem, więc musiała mieć zapewnioną butlę tlenową i mały koncentrator na spacery.

Stan noworodka oceniany jest jako dobry, jeżeli punktacja w skali Apgar wynosi 8-10 punktów. Średni, gdy dziecko otrzyma 4-7 punktów. Zły przy punktacji poniżej 4 punktów. Amelka dostała 4 punkty.

Jej mama, Dominika, również urodziła się jako wcześniak - w 35. tygodniu ciąży, ważąc jedynie 1.770 g.

Amelka dziś ma już 2,5 roczku i jest żywą i szczęśliwą dziewczynką bez oznak wcześniactwa.

Wcześniak Oliwier jest silnym pogodnym chłopcem

Martyna, mama Oliwiera, czuła się bardzo dobrze, do 7. miesiąca chodziła do pracy. Ostatnia wizyta u lekarza przed porodem miała się odbyć 3 listopada. Niestety, będąc już na L4, w domu, Martyna niespodziewanie zaczęła krwawić.

- W domu byłam sama. Zadzwoniłam na 112. Po 15 minutach przyjechało pogotowie i zabrało mnie na sygnale do jarocińskiego szpitala, gdzie czekał już na mnie personel medyczny. Po badaniu ginekologicznym i USG okazało się, że ciąża jest zagrożona przez łożysko przodujące i przebity pęcherz płodowy. Zostałam przewieziona na osobną salę i podłączona pod całonocne KTG i obserwacje - mówi mama chłopca.

Rano lekarz prowadzący zadecydował o pilnym cesarskim cięciu. Martynę na sygnale przewieziono do pleszewskiego szpitala, gdzie od razu trafiła na stół operacyjny.

Oliwier przyszedł na świat Oliwier przyszedł na świat w 35. tygodniu ciąży, ważył  2.680 g, mierzył 55 cm. Dostał 8/10 punktów w skali Apgar ze względu na nierozwinięte do końca płuca. Musiał zostać podłączony pod tlen, karmiony był przez sondę. W szpitalu z mamą przebywał tydzień. 20 października 2021 r. Oliwier skończył miesiąc. Jest silnym i pogodnym chłopczykiem.

Jak dbać o wcześniaka?

Na bezpieczeństwo wcześniaków składa się wiele elementów - odpowiednia opieka okołoporodowa, żywienie i pielęgnacja w pierwszych dniach życia na oddziale neonatologicznym, ale także bezpieczeństwo i dobra organizacja pobytu dziecka w domu. Czasem trzeba unikać bodźców, które mogą źle wpłynąć na zdrowie dziecka, czasem potrzebna jest dodatkowa stymulacja rozwoju i rehabilitacja. 

Bezpieczeństwo wcześniaków to także dbanie o ich odporność i ochrona przed groźnymi wirusami i bakteriami - a więc profilaktyka i szczepienia ochronne

Wcześniaki, dużo bardziej niż dzieci urodzone o czasie, są narażone na zakażenia. Szczególnie niebezpieczne dla tej grupy niemowląt jest zakażenie wirusem RS, czyli syncytialnym wirusem nabłonka oddechowego. Może on doprowadzić do ostrych infekcji dróg oddechowych, które mogą skutkować niedotlenieniem i koniecznością leczenia w oddziale intensywnej terapii.

- Rodzice wcześniaków muszą dowiedzieć się bardzo wielu rzeczy dotyczących zdrowia i opieki nad ich dzieckiem. Nie są przygotowani na to, że będą się opiekować wcześniakiem, bo nikt nie zakłada, że dziecko urodzi się przed terminem. Dlatego postanowiliśmy przygotować poradnik, w którym zebraliśmy najważniejsze elementy związane z bezpieczną opieką nad wcześniakiem - mówi dr n. o zdrowiu Magdalena Panek z Oddziału Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcy w Krakowie.

Poradnik o bezpieczeństwie wcześniaków 

“Bezpieczny wcześniak - w szpitalu i w domu” to poradnik, w którym rodzice znajdą najważniejsze informacje i konkretne porady oraz instruktaż: 

  • jak układać dziecko w łóżeczku, 
  • jak je nosić, 
  • przewozić w foteliku samochodowym, 
  • jak udzielać pierwszej pomocy pomysłodawczyni poradnika o bezpieczeństwie wcześniaków.

Poradnik w wersji elektronicznej jest dostępny tutaj (kliknij)

Jesteście rodzicami wcześniaka. Chcielibyście podzielić się swoim doświadczeniem z innymi rodzicami? Napiszcie do nas: [email protected]

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy