reklama

Przedszkola odmawiają przyjęcia dzieci w pieluchach. To bezprawne - uważa pediatra

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Canva

Przedszkola odmawiają przyjęcia dzieci w pieluchach. To bezprawne - uważa pediatra - Zdjęcie główne

foto Canva

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ONA I DZIECKOCzy przedszkola mają prawo wymagać, aby dzieci były odpieluchowane? Pediatra Łukasz Grzywacz rozwiewa wątpliwości.
reklama

Dla wielu rodziców jednym z kluczowych zadań przed wysłaniem dziecka do przedszkola jest odpieluchowanie. Wielu opiekunów czuje wręcz presję, szczególnie gdy placówki sugerują, że przyjmują dzieci, które potrafią samodzielnie korzystać z toalety. Czy jednak odpieluchowanie przed pójściem do przedszkola jest rzeczywiście konieczne? Według Łukasza Grzywacza, pediatry działającego na Instagramie jako Tata Pediatra, takie wymagania są bezprawne i niezgodne z wytycznymi rozwojowymi.

Odpieluchowanie – kiedy jest na to czas?

Zgodnie z wytycznymi, dziecko powinno być odpieluchowane w ciągu dnia do czwartego roku życia, natomiast nocne odpieluchowanie może trwać nawet do piątego roku życia. Co więcej, jeśli dziecko nie jest gotowe na pożegnanie z pieluchami, nie powinniśmy wywierać na nim presji. Ważne jest, aby zastanowić się, dlaczego proces ten się opóźnia, zamiast wymagać od malucha szybszego rozwoju.

Pediatra zwraca uwagę, że narzucanie dziecku odpieluchowania na siłę, kiedy nie jest na to gotowe, może prowadzić do poważnych konsekwencji emocjonalnych i zdrowotnych. „Jeśli dziecko jest zmuszane do rezygnacji z pieluch, zanim będzie na to przygotowane, może to wpłynąć negatywnie na jego zdrowie fizjologiczne i emocjonalne” – podkreśla pediatra.

Negatywne skutki przedwczesnego odpieluchowania

Wymuszony proces odpieluchowania może prowadzić do połączenia emocji z czynnością fizjologiczną, która powinna być naturalna i swobodna. Jak tłumaczy Tata Pediatra, konsekwencją może być m.in. zaparcie nawykowe. Dziecko zaczyna odczuwać stres związany z korzystaniem z toalety, co może prowadzić do bolesnych dolegliwości, takich jak bóle brzucha czy zaparcia. Te problemy, choć mogą wydawać się błahe, mogą mieć długotrwały wpływ na zdrowie dziecka i jego relację z własnym ciałem.

Jak rozpoznać, że dziecko jest gotowe na odpieluchowanie?

Odpieluchowanie powinno nastąpić wtedy, kiedy dziecko jest na to gotowe. Każde dziecko rozwija się w swoim tempie, dlatego ważne jest, aby rodzice obserwowali sygnały gotowości, takie jak:

  • zainteresowanie toaletą,
  • sygnalizowanie potrzeb fizjologicznych,
  • sucha pielucha przez dłuższy czas.

Ważne jest, aby rodzice nie czuli presji, zwłaszcza jeśli przedszkole narzuca pewne wymagania. Każde dziecko ma prawo do swojego tempa rozwoju, a proces odpieluchowania nie powinien być wymuszany ani traktowany jako konieczność przed przedszkolem. Według pediatry, żadne przedszkole nie ma prawa wymagać od rodziców, aby ich dziecko było odpieluchowane przed przyjęciem do placówki. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama