Wszystko, co warto wiedzieć na temat zwolnienia lekarskiego w ciąży

Opublikowano:
Autor:

Wszystko, co warto wiedzieć na temat zwolnienia lekarskiego w ciąży - Zdjęcie główne

materiał partnera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ONA I DZIECKO Zwolnienie lekarskie w ciąży to prawo każdej kobiety, która jest w stanie błogosławionym. Pomimo tego że coraz większa liczba przyszłych mam pracuje niemal aż do chwili porodu, to jednak względy zdrowotne zmuszają wiele pracownic na przejście na zwolnienie lekarskie w trakcie ciąży. W tym czasie pracownica pozostaje pod szczególną ochroną prawa. Oto najważniejsze informacje na ten temat.

Ile może trwać zwolnienie lekarskie w ciąży?

Zgodnie z informacjami, które znaleźć można na stronie internetowej https://aleo.com/pl/blog/zwolnienie-lekarskie-w-ciazy-wszystko-co-musisz-wiedziec/, kobieta ciężarna może w trakcie ciąży wykorzystać 270 dni zwolnienia lekarskiego. W praktyce przekłada się to na 9 miesięcy zwolnienia.

Może to oznaczać więc, że pracownica przez cały okres ciąży pozostaje na zwolnieniu. Trzeba pamiętać o tym, że zwolnienie wcale nie musi być bezpośrednio związane z ciążą. Niekoniecznie więc musi być wystawione przez lekarza ginekologa. Równie dobrze może wystawić je lekarz rodzinny – tak zwany internista. 

Rodzaje zwolnień lekarskich w ciąży

  • Nie ma wątpliwości co do tego, że nie każda przyszła mama zdolna jest do pracy w okresie ciąży. Kobieta przebywająca na zwolnieniu lekarskim bezwzględnie musi stosować się do zalecenia lekarza. Stąd też wyróżnić można dwa rodzaje L4 dla kobiet w czasie ciąży. Są to: zwolnienie z kodem 1 – to tak zwane zwolnienie leżące. Kobieta, która na nim przebywa, bezwzględnie musi skupić się na swoim zdrowiu. Może wykonywać jedynie te czynności, które zapewniają zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych,
  • zwolnienie z kodem 2 – tak zwane zwolnienie chodzące. Kobieta w ciąży ma co prawda zdecydowanie większą swobodę, jednak nie może wykonywać czynności, które byłyby sprzeczne z celem zwolnienia. Mowa tutaj między innymi o pracy zarobkowej.
Konsekwencje związane z pracą na L4, dokładnie omówione są pod adresem https://aleo.com/pl/blog/praca-na-l4-czy-jest-dozwolona-jakie-konsekwencje-dla-pracodawcy/.

Kogo dotyczy ochrona stosunku pracy w ciąży?

Przyszłe mamy muszą pamiętać o tym, że przepisy prawa chronią wyłącznie te kobiety ciężarne, które zostały zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Ochrona stosunku pracy nie dotyczy kobiet zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia.

Czy w takim razie umowa zlecenie w ogóle się opłaca? Sprawdź na stronie internetowej https://www.pap.pl/mediaroom/1562008%2Cpraca-na-umowie-zlecenie-czy-warto.html.

Kontrole ZUS w ciąży

Przyszłe mamy muszą pamiętać o tym, że w czasie zwolnienia lekarskiego w ciąży, ZUS może odbyć kontrolę pod ich adresem zamieszkania. Jej celem jest ustalenie czy kobieta prawidłowo wykorzystuje zwolnienie lekarskie i nie doprowadza do nadużyć. 

Zdarza się, że kontroler Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie zastanie pracownicy pod wskazanym przez nią adresem. W takiej sytuacji pisemnie ją o tym poinformuje i wezwie do złożenia wyjaśnień. Kobieta nie musi się niczego obawiać, jeśli nieobecność związana była z wizytą w aptece bądź też u lekarza. W takiej sytuacji kontrola zapewne odbędzie się ponownie.

Jeśli w trakcie ciąży ciężarna przebywa aktualnie pod innym adresem, musi poinformować o tym ZUS. Jeśli ten uzna, że pracownica nieprawidłowo wykorzystuje swoje zwolnienie lekarskie i nie stosuje się do zaleceń lekarza, może zdecydować się na cofnięcie zasiłku ciężarnej. W takiej sytuacji pracodawca nie tylko może domagać się zwrotu wypłaconych świadczeń, ale także zwolnić kobietę dyscyplinarnie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE