reklama

Zjawisko, poprzez które nieświadomie krzywdzimy własne dzieci. Czym jest phubbing?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Canva

Zjawisko, poprzez które nieświadomie krzywdzimy własne dzieci. Czym jest phubbing? - Zdjęcie główne

foto Canva

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ONA I DZIECKOPhubbing to zjawisko, poprzez które nieświadomie możemy ranić własne dzieci. W chwili gdy to telefon skupia całą naszą uwagę zaniedbujemy ich potrzeby, co może negatywnie wpływać na nasze relacje, o czym często nie zdajemy sobie nawet sprawy.
reklama

Korzystanie z telefonu komórkowego stało się nieodłączną częścią naszego życia. To narzędzie, które utrzymuje nas w ciągłym kontakcie z pracą i otaczającym światem. Jednak, phubbing, czyli ignorowanie bliskich dla ekranu telefonu, to problem, który może mieć poważne konsekwencje, zwłaszcza w kontekście naszych dzieci.

Czym jest phubbing?

Słowo phubbing wynika z połączenia phone (telefon) i snubbing (ignorowanie) i opisuje sytuację, gdy ktoś całkowicie ignoruje drugą osobę, ponieważ jest pochłonięty korzystaniem z telefonu.

Negatywne skutki phubbingu

Phubbing nie tylko niszczy relacje, ale także wpływa na samopoczucie zarówno osoby ignorującej, jak i tej ignorowanej. Dotykając naszej samooceny i podstawowych potrzeb, takich jak poczucie przynależności i wartości. To z kolei może znacząco wpłynąć na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne.

reklama

Dzieci i phubbing

Psychologowie i eksperci alarmują, że ignorowanie dzieci, zwłaszcza na rzecz smartfonów, może prowadzić do fizycznych i psychicznych konsekwencji. Co gorsza, badania wskazują, że dzieci zaczynają odczuwać lęk gdy są ignorowane. Rodzice, choć  mogą nie zdawać sobie z tego sprawy, takim zachowaniem mogą wyrządzić im długofalową szkodę.

Phubbing może sprawić, że dziecko poczuje się niewystarczające, samotne, odrzucone i lekceważone. Badacze wskazują, że ignorowane dzieci stają się zaniepokojone lub przygnębione, mogą czuć się również mało ważne. Gdy dziecko zaczynają myśleć w ten sposób, często się wręcz izoluje od otoczenia.

Co możemy zrobić?

Zmiana tego trendu zaczyna się od poświęcenia naszym dzieciom pełnej uwagi w kluczowych momentach. Nawet gdy nie możemy być z nimi non-stop, ważne jest, aby czuły się ważne i zauważone w tych momentach kiedy jesteśmy razem. Psycholog Mary Alvord, współautorka książki "Conquer Negative Thinking for Teens", podkreśla, jak niezwykle ważne jest, aby poświęcać dzieciom naszą niepodzielną uwagę, gdy tego potrzebują.

reklama

Myślę, że tutaj ważne jest pytanie… czy rodzice poświęcają dzieciom niepodzielną uwagę, gdy tego potrzebują? Czy raczej odpychają je bardziej niż zwykle? To czasem zdarza się każdemu. Kluczem jest jednak, jak często.

Spotkania twarzą w twarz i rozmowy bezpośrednie są bezcenne, dlatego gdy spędzamy czas z innymi zwłaszcza dziećmi, warto odłożyć telefon na bok.

źródło: https://www.mirror.co.uk/, gov.pl

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama