Karmienie dziecka jest bardzo ważnym elementem, o który powinniśmy zatroszczyć się już od pierwszych dni życia. Z wiekiem rodzice mogą popaść w kuchenną rutynę i nie mieć pomysłów na ciekawy posiłek dla malucha. Z pomocą przychodzą 4 polecane przez nas kont na Instagramie, których twórcy (rodzice) inspirują pozostałych do przygotowywania ciekawych i pysznych dań.
Przeczytaj również: Jakie najlepsze imię wybrać dla chłopca i dziewczynki w 2023 roku?
Co to znaczy dieta BLW?
BLW oznacza rozszerzanie diety dziecka i pozwolenie mu na decydowanie o tym, co i o której godzinie je. W głównej mierze opiera się to o stopniowe odstawianie mleka i produktów „papkowatych”. W Polsce metoda ta określana jest jako Bobas Lubi Wybór. Każdy rodzic w pewnym momencie zacznie rozszerzać menu swojej pociechy o posiłki stałe. O tym jak to zrobić i z masą inspiracji przybywają Instagramowe profile, o których dowiecie się już za chwilę...
Od czego zacząć rozszerzanie diety BLW?
Zacznijmy od jednego z najpopularniejszych Instagramów “BWL” w Polsce. Mowa tutaj oczywiście o koncie @alaantkoweblw prowadzonym przez Annę Piszczek i Joannę Anger. Te dwie kobiety zadebiutowały w social mediach już dawno temu. Po wystartowaniu ich konta, tematem rozszerzania diety BLW u dzieci automatycznie zainteresowało się bardzo wiele osób.
O tym, że temat diety BWL jest bardzo na topie świadczy ilość obserwatorów na profilu pań. Zebrało ono ponad 145 tysięcy followersów. Ich Instagram jest naprawdę ciekawy. Za wyjątkiem jedzeniowych inspiracji znajdziecie tutaj wiele ciekawych webinarów, na które możecie się zapisać oraz promocje na ich książki kucharskie. Tak, tak, dobrze czytacie. AlaantkoweBLW to autorki wielu książek i e-booków kucharskich z potrawami dla najmłodszych i nie tylko. Poza tym, edukują one na temat prawidłowego rozszerzania diety, produktów, które rodzice powinni omijać itd.
Słyszeliście kiedyś o koncie Anny Piszczek i Joanny Anger? Jeśli nie, koniecznie zajrzyjcie tutaj.
Co na pierwszy posiłek BLW?
Rozszerzanie diety dziecka to nie lada wyzwanie. Rodzice powinni wiedzieć o tym, co i w jakim wieku mogą zaserwować maluchowi. O inspiracje w smacznym i zbilansowanym rozszerzaniu diety zadbała mama Lenki, która zechciała dzielić się pożytecznymi radami z ludźmi na swoim Instagramowym koncie.W tej chwili główna bohaterka konta Lenka ma skończone 10 miesięcy. Jej Mama, 28-letnia Ania prowadzi wspomniane konto od chwili, w której jej córeczka ukończyła pół roku.
źródło: Instagram @dietusia_lenki
Postanowiliśmy zapytać mamę Lenki o to, co skłoniło ją do prowadzenia tego typu konta.
Co mnie skłoniło? Szczerze to moja teściowa, która już od dawna suszyła mi głowę i mówiła, że muszę pokazać ludziom jak jemy. Zawsze komentowała moje dania mówiąc: „O matko jak Ty cudujesz na tym talerzu!” Więc tak też się stało, ze założyłam tego Instagrama i cieszę się z tego bardzo. Mam grono matek, które dzięki mnie przełamały się i podają dziecku kawałki jedzenia. Wcześniej obawiały się takiego podawania z obawy, że dziecko może się zachłysnąć. Nic bardziej mylnego! Szybciej idzie się zakrztusić papką niż kawałkiem jedzenia.
Zobacz masę jedzeniowych inspiracji w galerii zdjęć na górze artykułu lub na koncie naszej bohaterki.
Na Instagramie dietusia_lenki znajdziemy również wyróżnione rolki, a w nich przepisy, pogawędki, a nawet kody rabatowe.
Czy to BLW dziecko musi mieć zęby?
Kolejne konto nosi nazwę @jemybio. Jak sama nazwa wskazuje, rodzice 18-miesięcznej Adeli, od dnia jej narodzin karmią ją Bio produktami. Okazuje się, że wielu rodziców interesuje się tematem eko-jedzenia. Świadczy o tym liczba followersów, która wynosi ponad 5000. Na tym Instagramie znajdziecie również wiele ciekawych rolek z propozycjami menu na każdą porę dnia, zdjęcia dań oraz „polecajki” rodziców. Okazuje się, że BIO-posiłki wcale nie muszą być monotonne. W menu możemy znaleźć lody, słodycze i pizzę. Sekret tkwi w tym, że jedzenie jest wykonane z ekologicznych produktów. Co o tym myślicie?
Źródło: Instagram @jemybio
Kiedy i jak zacząć rozszerzanie BLW?
Dieta BLW to nic innego, jak odchodzenie od karmienia mlekiem i przechodzenie na produkty stałe. Każdy rodzic prędzej, czy później będzie przechodził ze swoim dzieckiem na takie jedzonko. Aby uprościć Wam temat, polecamy Instagram blw_misi, na którym znajdziecie proste przepisy BLW i nie tylko. Jeśli zatem nie wiecie, jak przejść na stałe posiłki niemowlaka – to idealne konto dla Was!
Źródło: Instagram @blw_misi
Zapytaliśmy również Magdę, mamę Misi o to, co skłoniło ją do założenia i prowadzenia takiego konta. Uzyskaliśmy bardzo ciekawą odpowiedź:
Konto założyłam, gdy córka skończyła rok. Pozwoliło mi to zapoznać się z tematem rozszerzania diety niemowlaka głównie metodą BLW. Konto założyłam z myślą o innych mamach, które szukają pomocy i inspiracji. Metoda BLW dla mnie, jako mamy pierwszego dziecka była niczym "czarna magia". Sama szukałam pomocy, przepisów i wskazówek. Myślę, że takie konto może pomóc innym mamą, troszkę zainspirować. To takie miejsce wzajemnego wsparcia, podpowiedzi czy doradzenia sobie, np. w temacie alergii, które są częste teraz wśród małych dzieciaków. Chcę się dzielić swoimi pomysłami na proste przepisy i potrawy. Wiem, że ciężko jest młodej mamie znaleźć odrobinę czasu dla siebie, dlatego gotuję prosto, ale zdrowo i smacznie.
Schemat rozszerzania diety BLW.
Kolejnym kontem na Instagramie jest to, prowadzone przez mamę 10-miesięcznej Gai mieszkającej w Danii. Jej sposób rozszerzania diety może być dla wielu szokujące, choć w krajach północnej Europy jest to całkiem normalne zjawisko. Mowa tutaj o wegańskiej diecie dla dziecka. Wegańskiej, czyli takiej bez mięsa oraz produktów odzwierzęcych jak miód, mleko itp.Na swoim koncie zebrali blisko tysiąc followersów, a ich konto wyróżniają ciekawe rolki podzielone na śniadania, obiady i kolacje.
W proponowanym rozszerzaniu diety znajdziemy ciekawe posiłki, zawierające w sobie owoce i warzywa. Wyglądają naprawdę pysznie. Co ciekawe, pomimo wegańskiego składu, w menu Gai nie brakuje również słodkości takich jak ciasteczka, placuszki itd.
Źródło: Instagram gaja_blw/
Poznajcie masę ciekawych, wegańskich inspiracji na śniadanie, obiad i kolację dla dziecka na koncie@gaja_blw
Jakie jest Twoje zdanie na temat wegańskiej diety dla niemowlęcia? Podziel się nim w komentarzu.
Podziel się z nami swoją opinią
Co myślicie na temat rozszerzania diety dziecka o posiłki stałe w tak młodym wieku? Jak widzicie wyżej, wielu rodziców decyduje się na ten krok już w momencie ukończenia przez malucha raptem kilku miesięcy. A czy Wy, jako rodzice śmiało dajecie swoim pociechom stały pokarm, czy raczej boicie się zakrztuszenia i wybieracie "papki"?Niemniej jednak, jak wspomniałyśmy na początku tekstu - w życiu każdego rodzica nadejdzie moment, w którym ten zechce rozszerzać dietę swojego dziecka o BWL. Warto więc sobie pomóc i skorzystać z pomocy wyżej wymienionych Instagramowych kont.
Przeczytaj również:
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.