Wprowadzić do ogrodu rośliny przyciągające motyle
Motyle będą omijały nasz ogród, kiedy nie znajdą w nim pożywienia, czyli kwiatów, roślin, na których będą mogły żerować. Owady te uwielbiają rośliny nektarodajne. Sadźmy je w ten sposób, by kwitły nieustannie przez cały rok i cieszyły nasze oczy od wczesnej wiosny do późnej jesieni.Poniżej lista roślin, bylin i krzewów miododajnych: budleja Dawida (nazywana „motylim krzewem”. Jej kwiaty wydzielają zapach, który przyciąga motyle), jeżówka purpurowa (wszystkie jeżówki o pojedynczych kwiatach wabią motyle.
Kwitną od końca maja do późnej jesieni, a nawet pierwszych przymrozków, co powoduje, że owady znajdą pożywienie przez cały sezon żerowania), mikołajek płaskolistny (bylina wytwarzająca małe, główkowe kwiatostany z ostrymi końcami.
Liście są koloru zielonego, kwiaty niebiesko-granatowe. Roślina kwitnie od czerwca, a jej długie kwiaty można pozostawić na całą zimę lub wykorzystać na suche bukiety), werbena patagońska (roślina jednoroczna, ale pozostawiona do późnej jesieni sama się wysiewa, przyciąga zarówno pszczoły, jak i motyle.
Kwitnie przez całe lato do późnej jesieni. Ma drobne, delikatne kwiatostany w kolorze niebiesko-fioletowym. Po ścięciu kwiatostanu wyrasta kolejny), przegorzan pospolity (wysoka bylina, dorastająca do 100 cm wysokości. Liście przypominają liście ostu.
Kwiaty są okrągłe, przypominają fioletowe kuleczki), ostróżka (roślina kwitnąca, często spotykana w ogrodach naszych babć. W ostatnich latach pojawiło się kilka nowych odmian o pojedynczych i podwójnych kwiatach w różnych kolorach.
Kiedyś spotykana tylko w kolorze niebieskim. Bardzo szybko się rozrasta, wydziela charakterystyczny zapach). Inne rośliny wabiące kolorowe motyle to: rozchodnik okazały, lewkonia, tojeść, pierwiosnek, kosmos, dalie, aksamitki, nawłoć, lilaki, heliotrop, lawenda, róża, szałwia, jeżyna, malina, macierzanka oraz wiele innych pachnących kwiatów.
Zakładać łąki kwiatowe
Warto wygospodarować kilka metrów trawnika, aby stworzyć takie specjalnie miejsce. Wysiewamy na nich: koniczynę, maciejkę, rumianek, maki, chabry polne, tak aby nasze motyle mogły żerować. Pamiętajmy, że kwiecista łąka nie powinna być często koszona.Pozostawiona wysoka trawa jest doskonałym schronieniem dla larw motyli i ich gąsienic, które mogą się w niej schować. Warto posadzić małą kępkę pokrzywy, która będzie stanowiła pożywienie dla gąsienic. W wysokiej trawie motyle będą mogły składać jaja i się rozmnażać. Rosnącą trawę na kwiecistych łąkach zaleca się kosić maksymalnie dwa razy w sezonie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.