Okulary przeciwsłoneczne chronią oczy
Różne fasony, kolory, style oprawek – wybór okularów przeciwsłonecznych jest bardzo bogaty. Trzeba jednak pamiętać, że to o nie tylko modny dodatek, czy gadżet na plażę, ale i konieczność by ochronić nasze oczy przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym.
– Dla człowieka najgroźniejsze są promie UVA i UVB, ponieważ tylko one docierają do powierzchni ziemi. Szczyt ekspozycji oczu na promieniowanie UV w letni dzień to godzina 9 oraz 14-15 , a nie tak jak się mylnie przyjęło w południe. Mamy trzy stopnie intensywności zabarwienia szkieł, od 0 do 4 (najciemniejsze). Najbardziej popularne to trójki, natomiast czwórek używamy w sytuacja bardzo dużego nasłonecznienie, na plaży albo w górach, nie nadają się jednak do prowadzenia samochodu- wyjaśnia optometrysta.
Okulary przeciwsłoneczne czym grozi ich brak
Brak właściwej ochrony oka prowadzi do wielu chorób. Do najczęstszych i udowodnionych naukowo schorzeń związanych bezpośrednio z nadmierną ekspozycją oka na słońce należą: skrzydlik, tłuszczyk, zaćma, posłoneczne uszkodzenie rogówki, posłoneczne uszkodzenie plamki żółtej, zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD), nowotwory skóry powiek i oczu (np. czerniak naczyniówki). Dobrze dopasowane szkła zapobiegają docieraniu światła ultrafioletowego i obniżają tym samym wystąpienie tych chorób.
Okulary przeciwsłoneczne tylko z filtrem UV
Używanie okularów przeciwsłonecznych bez filtra może być bardziej groźne dla naszego wzroku niż niestosowanie okularów w ogóle. „Zwykłe” okulary z ciemnymi szkłami mogą nawet zniekształcać nasz pole widzenia, co jest szczególne ważne w przydatku prowadzenia auta. Kiedy to możemy na przykład niepoprawnie oszacować odległości przy wyprzedzaniu. Wybierając okulary przeciwsłoneczne szczególną uwagę należy zwrócić na stopień ich ochrony przed promieniami UV. Najczęściej używany i wystarczający to filtr 400. Jest to najczęściej powłoka naniesiona na szkła okularów, która chroni nasze oko.
Okulary przeciwsłoneczne modnie, zdrowo i stylowo
Wybór rodzajów oprawek jest bardzo bogaty, każdy znajdzie coś dla siebie. Średnio okulary wymieniamy co dwa lata. Szkła się rysują i wtedy uszkadza się filtr, nie chroni już odpowiednio oczu. Takie zniszczone szkła utrudniają widzenie. Bardzo ważna oprócz filtra UV jest polaryzacja, czyli soczewka prostująca, która likwiduje refleksy z odbitego światła, soczewki polaryzacyjne tłumią niepożądane odblaski, przed którymi oko jest chronione.
Bardzo popularne są okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją z okrągłymi szkłami. Taka większa wersja lenonek, ale także w dalszym ciągu modna klasyka: „kocie oko”, które będzie cieszyło się popularnością jeszcze przez kilka sezonów, white fire (okulary sportowe) i pilotki.
Okulary przeciwsłoneczne i korekcyjne 2 w 1
Można także zrobić okulary korekcyjne przeciwsłoneczne albo nałożyć specjalną nakładkę ( koszt od 50 zł do 100 zł). Przypięta do naszych okularów, będzie chronić oczy przed słońcem. Jeśli lubimy okulary z „fantazją” to możemy zamówić takie z barwionymi na różowo albo błękitnie szkłami, nie są to jednak typowe okulary przeciwsłoneczne, choć mogą mieć filtr UV, trudniej z polaryzacją, nie każdy producent to oferuje. Zawsze jednak warto pytać w salonie u optycznym, ponieważ obecnie tak naprawdę można zrobić okulary „na życzenie” klienta – radzi optometra
Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci
Najbardziej o oczy powinni dbać rodzice dzieci, nawet małych, są specjalne sportowe, gumoweokulary z filtrami UV, najważniejsze by były lekkie. Koszt takich dziecięcych okularów to od 100 do 200.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.