reklama

Procedura unieważnienia małżeństwa kościelnego. Jak przebiega i ile kosztuje?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Canva

Procedura unieważnienia małżeństwa kościelnego. Jak przebiega i ile kosztuje? - Zdjęcie główne

foto Canva

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ONA RADZIStwierdzenie nieważności małżeństwa w kontekście prawa kanonicznego to proces zdecydowanie różny od tradycyjnego rozwodu. Wymaga on spełnienia określonych kryteriów oraz wiąże się z różnorodnymi kosztami.
reklama

W ramach prawa kanonicznego nie występuje pojęcie rozwodu kościelnego. Poprawnym terminem, który powinien być używany, to unieważnienie małżeństwa kościelnego. Jak przebiega ta procedura i jakie są związane z nią koszty? Przeczytasz poniżej.

Stwierdzenie nieważności związku małżeńskiego

W obrębie Kościoła katolickiego nie istnieje pojęcie rozwodu kościelnego. Regulacje kościelne umożliwiają jedynie stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego. Takie podejście wynika z nierozerwalności sakramentu małżeństwa w ramach Kościoła. W związku z tym jedyną drogą jest wydanie orzeczenia o unieważnieniu małżeństwa, stwierdzając, że związek ten nigdy nie doszedł do skutku.

Procedura uzyskania unieważnienia małżeństwa w Kościele

Proces wydania orzeczenia o nieważności małżeństwa podlega kompetencji sądu kościelnego. W toku tego procesu dąży się do wykazania, że dane małżeństwo jest nieważne. Po uzyskaniu pozytywnego orzeczenia osoba wyznania katolickiego ma możliwość zawarcia nowego, sakramentalnego związku małżeńskiego.

reklama

Jak zainicjować proces stwierdzenia nieważności małżeństwa?

Inicjacja postępowania sądowego mającego na celu stwierdzenie nieważności małżeństwa ma miejsce w momencie, gdy jedna ze stron składa skargę powodową przed sądem kościelnym. Te sądy działają na obszarze każdej diecezji i podlegają miejscowej kurii biskupiej. Funkcjonowanie sądów kościelnych opiera się na zasadach niezależnych od prawa państwowego, rozpoznawane są one wyłącznie na podstawie prawa kanonicznego. Warto zaznaczyć, że orzeczenie o rozwodzie cywilnym nie ma automatycznego wpływu na unieważnienie małżeństwa kościelnego i vice versa.

Unieważnianie małżeństwa – krok po kroku

Aby złożyć skargę mającą na celu stwierdzenie nieważności małżeństwa, konieczne jest wskazanie odpowiednich podstaw prawnych. Również warto dostarczyć informacje dotyczące parafii, w której odbył się ślub kościelny. Skarga nie skupia się na opowieści o historii małżeństwa, tak jak ma to miejsce w przypadku rozwodów cywilnych, lecz koncentruje się na aspektach, które mogą doprowadzić do ustalenia przyczynowego związku między m.in. niedojrzałością jednej ze stron a postępowaniem.

reklama

Przykłady przyczyn unieważnienia małżeństwa

Kościelne prawo kanoniczne stawia określone wymogi formalne dla zawarcia małżeństwa. Przykładowo, obecność urzędowego świadka, czyli kapłana, jest obowiązkowa podczas ceremonii. Niedopełnienie tych wymogów skutkuje nieważnością małżeństwa od samego początku. Powszechną przyczyną dążenia do uzyskania unieważnienia sakramentu małżeństwa jest naruszenie zgody małżeńskiej, zaniedbanie obowiązków jak lojalność i intymność małżeńska. Często nieważność małżeństwa wynika z braku odpowiedniej dojrzałości małżonków, co utrudnia budowanie zdrowego związku opartego na miłości i szacunku. Tego rodzaju niedojrzałość może przejawiać się w nadmiernej zależności od opinii rodziców i braku samodzielności.

reklama

Procedura ustalania nieważności małżeństwa

Aby złożyć skargę w celu stwierdzenia nieważności małżeństwa, nie wystarczy jedynie ubiegać się o rozwód (jak w przypadku spraw cywilnych). Konieczne jest wykazanie podstaw, na których opiera się nieważność. Po złożeniu skargi, przewodniczący trybunału kościelnego wydaje dekret o przyjęciu lub odrzuceniu skargi. W przypadku przyjęcia rozpoczyna się procedura.

Różnice między procedurami kościelnymi a cywilnymi

W przeciwieństwie do procesów cywilnych, rozprawy sądowe w procedurze kościelnej nie są jawne. Strony są przesłuchiwane osobno i składają szczegółowe zeznania sędziemu i notariuszowi.

Koszty unieważnienia małżeństwa

Pierwszymi wydatkami związanymi z dążeniem do unieważnienia małżeństwa są koszty konsultacji wstępnej, kluczowego elementu procesu. To ważne, gdyż nie wszystkie sprawy spełniają warunki do podjęcia procedury. Koszt takiej konsultacji wynosi między 150 a 350 złotymi, choć niektóre kancelarie oferują ją bezpłatnie. W przypadku potrzeby skorzystania z eksperta sądowego warto doliczyć około 500 złotych. Koszt przygotowania skargi mieści się w przedziale od 1500 do 2000 złotych. Należy także uwzględnić opłatę wpisową w sądzie, która zazwyczaj wynosi od 200 do 300 złotych, a jej wysokość zależy od wybranego sądu. Kolejnym etapem są koszty procesu, które zazwyczaj oscylują w granicach 1500-3000 złotych. Czasami można je też ustalić jako pewien procent dochodów osoby składającej wniosek, choć zwykle istnieje górny limit, często wynoszący między 3000 a 4000 złotych.

Warto podkreślić, że koszty te są zróżnicowane i mogą się różnić w zależności od kancelarii prawniczej oraz konkretnych okoliczności sprawy. Dlatego zaleca się wcześniejszą konsultację z prawnikiem specjalizującym się w prawie kanonicznym, aby uzyskać dokładne informacje na temat kosztów związanych z procedurą unieważnienia małżeństwa kościelnego.


Źródło: tvn24.pl, strefabiznesu.pl

Przeczytaj także:

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama