Tabletki antykoncepcyjne - co trzeba wiedzieć o ich stosowaniu?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: materiał partnera

Tabletki antykoncepcyjne - co trzeba wiedzieć o ich stosowaniu? - Zdjęcie główne

foto materiał partnera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ONA RADZI Istnieje wiele różnych form antykoncepcji, które mogą pomóc w zapobieganiu ciąży. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety mogą stosować różne formy antykoncepcji, aby zapobiec zapłodnieniu. Tabletki antykoncepcyjne cieszą się coraz większą popularnością ze względu na swoją udowodnioną skuteczność. Pigułki zapewniają jeden z najwyższych poziomów ochrony przed niezamierzoną ciążą. Jeśli bierzesz je prawidłowo (nie pomijając ani jednego dnia i zawsze na czas), to ich skuteczność wynosi 99,7%. Są jednak rzeczy, o których należy pamiętać, zanim zacznie się przyjmować tabletki antykoncepcyjne.

Musisz brać je na czas

Codziennie trzeba brać tabletki na czas! Jeśli weźmiesz pigułkę późno, Twoje szanse na zajście w ciążę rosną. Im później się je zażyje, tym mniejsza jest ich skuteczność. Dotyczy to zwłaszcza minipigułek.

Tabletki antykoncepcyjne nie chronią przed chorobami wenerycznymi

Znam wiele osób, które uważają, że tabletki antykoncepcyjne to także tabletki chroniące przed chorobami wenerycznymi, a to jest całkowitą bzdurą. Tabletki antykoncepcyjne nie chronią przed żadnymi chorobami wenerycznymi. A ponieważ zapewniają one zerową ochronę przed chorobami wenerycznymi, nadal musisz używać prezerwatyw, jeśli ty lub twój partner nie byliście badani przez jakiś czas.

 Nie musisz być aktywna seksualnie, żeby brać tabletki

Istnieje całkowicie ignoranckie błędne przekonanie, że każda kobieta, która bierze pigułki, jest bardzo aktywna seksualnie. Oczywiście nie jest to prawda. Istnieje milion powodów, aby zacząć przyjmować tabletki antykoncepcyjne poza tym, że jest się aktywnym seksualnie. Pigułka może na przykład pomóc w wahaniach nastroju i pomóc w depresji (może też ją wywołać).

Potrzeba czasu, aby tabletki zadziałały

Niestety, kiedy zaczynasz brać tabletki antykoncepcyjne, Twój organizm nie jest w stanie od razu zapobiec zajściu w ciążę. Tabletki antykoncepcyjne potrzebują czasu, aby zadziałać. Bądź przygotowana na 1-2 miesiące. Ważne jest, aby podczas oczekiwania zachować ostrożność, jeśli jesteś aktywna seksualnie. Również jeśli zmieniasz tabletki, obowiązuje ta sama zasada.

Pigułka może wchodzić w reakcje z innymi lekami

Jeśli pacjentka przyjmuje inne leki lub niektóre antybiotyki, może to sprawić, że tabletki antykoncepcyjne będą mniej skuteczne. Pamiętaj, aby poinformować lekarza o przyjmowanych lekach, niezależnie od tego, jakie to są leki.

Każda tabletka ma skutki uboczne, ale każda osoba inaczej reaguje

Każda tabletka antykoncepcyjna ma skutki uboczne. Ból i drętwienie nóg, ból w klatce piersiowej, silne bóle głowy, niewyraźne widzenie i ból brzucha są symptomami, że może trzeba ponownie ocenić zasadność brania pigułek antykoncepcyjnych.

Dodatkowo nie wszystkie tabletki antykoncepcyjne działają dla wszystkich kobiet. Gdyby jedna pigułka działała na każdą kobietę, to istniałby tylko jeden rodzaj leku. Dlatego ważna jest wizyta u Twojego lekarza, aby dowiedzieć się, która z nich działa w Twoim przypadku, przed rozpoczęciem regularnego brania tabletek. Tania recepta online jest najlepszym sposobem na dostanie tabletek. Niektóre są bardziej ryzykowne niż inne.

Niektóre pigułki, takie jak Yaz, Yasmin i Ocella mają wyższe ryzyko zakrzepów krwi i innych poważniejszych skutków ubocznych. Nie oznacza to, że nie zadziałają, ale powinnaś być świadoma ryzyka, jeśli zdecydujesz się na przyjęcie pigułki wysokiego ryzyka. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE