reklama

Wrzosy - odmiany, sadzenie, pielęgnacja

Opublikowano:
Autor:

Wrzosy - odmiany, sadzenie, pielęgnacja - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ONA RADZIZ tego tekstu dowiesz się jakie mamy odmiany wrzosów i jakie sadzonki kupić. Podpowiadam też jak pielęgnować wrzosy, by dały nam wiele radości.
reklama

Czy wiesz, że wrzosy pachną? Ich zapach jest bardzo delikatny, ale wyczuwalny dla ludzi.  Wrzosy doskonałe uzupełnią rabaty, dodadzą im dodatkowego koloru i zapachu.

Jesienią kwitnie już coraz mniej kwiatów. Kończą kwitnienie późne odmiany i gatunki bylin. Jeśli dobrze przemyślimy i zaprojektujemy wrzosowe rabaty, będą kwitły od końca lata, aż do pierwszych przymrozków – okres kwitnienia tejże rośliny zależy od odmiany.

Bardzo atrakcyjnie wyglądają także zimą. I jeszcze jeden ważny argument, by posadzić je w ogrodzie:  Wrzos jest rośliną miododajną, dlatego nektar z kwiatów jest ostatnim pożywieniem dla pszczół.

Kiedy najlepiej kupować sadzonki wrzosów

W sklepach i centrach ogrodniczych możemy zakupić już dorodne sadzonki tych roślin. Wybór jest ogromny, dlatego warto przed zakupem dobrze przemyśleć, jakie odmiany chcielibyśmy kupić i gdzie je posadzić. Ceny wrzosów kształtują się od 5 do 8 złotych za doniczkę. Zazwyczaj sprzedawane są jednoroczne lub dwuletnie krzewinki. Pod koniec września i w październiku ceny są już zdecydowanie niższe.

reklama

Jakie odmiany wrzosów wybrać i czym kierować się przy zakupie?

Chcąc zakupić sadzonki wybieramy te, które pochodzą od polskich hodowców. Uprawiane są w naszych warunkach klimatycznych, dlatego też lepiej zimują. Ich mrozoodporność jest coraz lepsza.Przede wszystkim zastanówmy się, gdzie posadzimy zakupione wrzosy. Najpiękniej będą wyglądały posadzone w grupach dobranych kolorystycznie. O tym jak tworzyć grupy piszę w dalszej części tekstu

Najpopularniejsza odmiana wrzosów

Wrzos pospolity Calluna vulgaris – odmiany tego gatunku różnią się między sobą pokrojem płożącym, osiągają wysokość do 50 cm. Drobne liście mają barwę od jasno i ciemnozielonych do szarych. Spotykane są także rośliny o czerwonych i pomarańczowych kłosach. Istnieją odmiany o pojedynczych i pełnych kwiatach. Najczęściej okres kwitnienia przypada na koniec lata. Powszechnie wrzosy pospolite uprawiane są w ogrodach w całej Polsce. Różnią się od tych, które możemy spotkać w lesie. Pamiętajmy, że wrzosów leśnych nigdy nie możemy wykopywać i zrywać. Za taki czyn grożą surowe kary!

reklama

Niskie odmiany wrzosów

  • County Wicklow ma duże pełne różowe kwiaty i zielone liście. Pokrój ma zwarty półpłożący.
  • Cuprea ma lawendowe kwiaty i liście miedziane. Zimą czerwone. Po siedmiu latach osiąga szerokość do 25 cm.
  • Dark Beauty jest kształtną i zwartą rośliną, która po latach uprawy osiąga purpurowo czerwony kolor.
  • Mullion wytwarza liliowo różowe kwiaty. Krzew ma rozłożysty pokrój i świetnie nadaje się do pojemników.
  • Multicolor ma liście zielono miedziane, często pokryte przez większą część roku pomarańczowym i czerwonymi cętkami, wytwarza fioletoworóżowe kwiaty. Niewielka roślina osiąga wysokość do 25 cm i szerokość 10 cm.
  • Nana Compacta ma jasnozielone liście i lawendowe kwiaty. Dorasta do 45 cm wysokości po 6-7 latach.
  • Sir John Charringtoon ma liliowo różowe kwiaty rosnące nad złotymi, a później pomarańczowymi liśćmi. Zimą przejawiają się na kolor czerwony.

Średnie odmiany wrzosów

  • Alexandra od późnego lata aż do wczesnej zimy wytwarza długie kwiatostany o karmazynowo białych kwiatach, które z biegiem czasu stają się ciemno karmazynowe.
  • Beoley Gold ma przez cały rok żółte liście i wytwarza białe kwiaty.
  • Blazeaway osiąga szerokość do 60 cm. Liście latem są koloru złotego, jesienią i zimą stają się pomarańczowo czerwone.
  • Kerstin zimą ma owłosione liliowo szare liście, których wierzchołki są wiosną czerwone lub żółte.
  • Underwoodii ma liliowo różowe pąki, z czasem zmieniające się na srebrno białe. Kwitnie jesienią, zazwyczaj we wrześniu, dorastając się do 50 cm szerokości.

Wysokie odmiany wrzosów

  • Allegro to długowieczna krzewinka, odporna na niskie temperatury, mało problemowa, dorastająca po 5 latach nawet do 60-70 cm. Kwiaty ma fioletowo czerwone.
  • Batlle of Arnhem osiąga wysokość około 65 cm. Ma beżowo różowe pąki kwiatowe, z których rozwijają się liliowo różowe kwiaty. Odmiana kwitnie dosyć późno, bo pod koniec jesieni.
  • Firefly ma kwiaty o ciemno fioletowo różowym kwiatach. Latem liście są barwy terakoty, które po pierwszych przymrozkach stają się czerwone.
  • Mairs Variety wytwarza długie kwiatostany koloru białego, które ładnie prezentują się na tle zielonych liści.
  • Red Star pod koniec lata wytwarza pełne wiśniowego koloru kwiaty. Roślina po kilku latach dorasta do 60-70 cm. Polecana jest do dużych nasadzeń.

Jak, gdzie i kiedy sadzić wrzosy

Wrzosy sadzimy zawsze grupami. Nigdy nie pojedynczo. Sadząc przestrzegajmy zasady, aby łączyć je po 5,7,9, 12,15 sadzonek jednego koloru. Możemy je także mieszać kolorami na przemian – po kilka krzaczków obok siebie.

reklama

Wrzosy sadzimy jesienią w nasłonecznionych lub półcienistych miejscach w ogrodzie. Pięknie będą wyglądały posadzone pod brzozami, klonami i innymi drzewami, które atrakcyjnie wyglądają jesienią.

Sadzimy dość głęboko, tak aby dolne listki dotykały ziemi. Ziemia do uprawy powinna być kwaśna, przepuszczalna i próchniczna. Unikamy gleb wapiennych i zasolonego podłoża.

Jak podlewamy wrzosy

Po posadzeniu podlewamy obficie, utrzymując stale wilgotne podłoże. Nie zalewamy roślin. W suche lata także pilnujemy, by podłoże było wilgotne, gdyż wrzosy nie lubią suszy. Aby uniknąć przesuszenia i utrzymać wilgotne podłoże możemy rabaty wrzosowe wyściółkować korą, która rozkładając się wzbogaci nam glebę w próchnicę.

Uprawa i pielęgnacja wrzosów

W pierwszych trzech latach po posadzeniu krzewy okrywamy na zimę gałązkami świerkowymi lub agrowłókniną. Wiosną, kiedy nie ma już zagrożenia, że wrócą przymrozki, przycinamy u wrzosów wszystkie przekwitnięte kwiaty. Formujemy tym samym krzewinkę i zasilamy koniecznie nawozem do roślin kwasolubnych.

Wrzosy fantastycznie nadają się do dekoracji pomieszczeń, balkonów czy tarasu. Posadzone w donicach będą zdobiły nasz ogród aż do zimy.

Czym różnią się wrzosy od wrzośców

Wrzosy są bardzo często mylone z wrzoścami. Są to dwie różne rośliny. Wrzosy kwitną od późnego lata do pierwszych przymrozków. (Ciekawostką może być to, że rozkwitające w połowie sierpnia wrzosy symbolizują szybkie nadejście jesieni i bardzo krótką zimę.)

Wrzośce różnią się tym od wrzośców, że kwitną wiosną. Wrzosy sadzimy w kwaśne podłoże, wrzośce w zwykłe uniwersalne podłoże.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama