Kwestia zmiany czasu od wielu lat wywołuje dyskusje w wielu krajach na całym świecie. Zdaniem wielu ekspertów praktyka ta negatywnie wpływa na nasze samopoczucie. Czy istnieje zatem szansa, że w przyszłości przestaniemy przesuwać wskazówki zegara?
Czy w tym roku będziemy zmieniać czas na zimowy?
Czas letni i zimowy to praktyka polegająca na przesuwaniu zegara do przodu o jedną godzinę w okresie letnim (czas letni) i cofaniu go o jedną godzinę w okresie zimowym (czas zimowy). W tym roku również będzie nas obowiązywać.Głównym tego celem jest wydłużenie "słonecznych" godzin dziennej aktywności, co ma potencjalnie oszczędzać energię elektryczną i zwiększać efektywność wykorzystywania naturalnego światła.
Kiedy zmiana czasu z zimowego na letni 2023?
W nocy z 28 na 29 października, czyli z soboty na niedzielę nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy. Oznacza to w praktyce, że o godzinie 3:00 cofniemy wskazówki zegara na godzinę 2:00. Spowoduje to, że będziemy mieć więcej światła rankiem, ale za to dni staną się krótsze.
Jaki jest prawidłowy czas letni czy zimowy?
Czas zimowy, który bardzo często nazywany jest czasem standardowym, jest tym prawidłowym — podstawowym. Czas letni natomiast jest wprowadzany tylko tymczasowo w celu oszczędności energii.Obecnie praktyka przestawiania zegarków i wprowadzanie tzw. czasu tymczasowego występuje nie tylko w Europie, ale także w wielu stanach USA i niektórych regionach Kanady.
Polacy nie chcą zmiany czasu
W roku 2022 firma IBRIS, działając na zlecenie Radia Zet, przeprowadziła sondaż dotyczący zmiany czasu. Wyniki badań pokazały, że niemal 80 procent Polaków wyraziło sprzeciw wobec przestawiania zegarków.
Kiedy nie będziemy zmieniać czasu?
Obecnie nadal nie ma ostatecznej decyzji co do przyszłości czasu letniego i zimowego w ramach Unii Europejskiej. Choć podobnie jak w przypadku Polski znaczna większość Europejczyków jest temu przeciwna. W czasie przeprowadzanych konsultacji społecznych za rezygnację ze zmiany czasu opowiedziało się aż 84 procent mieszkańców UE.
Aktualnie wśród państw członkowskich UE nie zostało wypracowane jednoznaczne stanowisko, ani co do rezygnacji ze zmian czasu, ani co do wyboru opcji czasu, ani co do zmiany czy wyboru konkretnej strefy czasowej lub grupy stref czasowych - czytamy na stronie Głównego Urzędu Miar.
To oznacza, że kolejne przestawienia czasu, zarówno z czasu zimowego na letni, jak i z letniego na zimowy, nadal są planowane.
W październiku 2021 r. Komisja Europejska wydała komunikat ws. zmian czasu w latach 2022–2026. Zgodnie z tym dokumentem wszystkie kraje członkowskie EU „muszą przygotować przepisy prawne, na podstawie których będą kontynuowane dotychczasowe ustalenia ze zmianami czasu - możemy przeczytać na stronię Urzędu.
Niestety, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kiedy przestaniemy zmieniać czas na zimowy. Decyzje na ten temat zależą od politycznych i gospodarczych czynników każdego kraju. Jednak tendencja wydaje się kierować w stronę znoszenia tej praktyki lub przynajmniej umożliwienia obywatelom wyboru czasu, który jest dla nich bardziej odpowiedni.
źródło: www.gum.gov.pl, pap.pl
Przeczytaj także:
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.