Prawidłowa pielęgnacja nie zawsze wygląda tak samo – powinna dostosowywać się do zmian zachodzących w skórze – im więcej mamy lat, tym bardziej spada produkcja kolagenu, elastyny, kwasu hialuronowego, naturalnego czynnika nawilżającego (NMF – Natural Moisturizing Factor), ceramidów, kwasów tłuszczowych i wielu innych, które warto dostarczać wraz z kosmetykami naturalnymi oraz pełnowartościową dietą. Zmiany potrzeb skóry można zaobserwować nie tylko wraz z upływem lat – także na przestrzeni roku i związanych z nim zmian atmosferycznych, powinnyśmy dobierać odmienne kosmetyki pielęgnacyjne.
Codzienna pielęgnacja
Latem skóra najbardziej narażona jest na działanie wolnych rodników powstałych na skutek ekspozycji na promieniowanie UV. Dlatego o tej porze roku należy pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej i stosowaniu kremów, balsamów z filtrami UV oraz o unikaniu przebywania w pełnym słońcu. Takie działania nie tylko skutecznie opóźniają procesy starzenia się skóry, ale także zmniejszają ryzyko zachorowania na czerniaka.
Woda, to podstawa
Latem skóra jest narażona na nadmierne wysuszanie , dlatego bardzo istotnym jest, by pamiętać o wypijaniu odpowiednich ilości wody w ciągu dnia. Zadaniem kosmetyków jest związanie i zatrzymanie cząsteczek wody w skórze, jednak nie mają one możliwości „wtłoczenia” wody do skóry. Trzeba ją tam dostarczać poprzez wypijanie, w przeciwnym razie pielęgnacja może okazać się nieskuteczna.
To szkodzi każdej cerze
Odwodnienie cery charakteryzuje się ziemistym kolorytem, powstaniem cienkich i płytkich, jednak widocznych zmarszczek, a posiadaczki cer tłustych, mieszanych i normalnych mogą zaobserwować wzmożenie łojotoku, ponieważ skóra próbuje zapobiegać ucieczce wody z naskórka, produkując więcej sebum. Najbardziej wartościowym napojem dla naszego organizmu jest czysta woda i to ją powinnyśmy spożywać w największej ilości, by nie dopuścić do odwodnienia organizmu oraz skóry. Warto do szklanki wody dodać kilka listków świeżej mięty i pół cytryny – napój stanie się smaczny, orzeźwiający i pomoże nam lepiej znieść upalne dni. I pamiętajmy – nawet na wakacjach nie możemy zapomnieć o pielęgnacji, demakijażu i odpowiednich dla wieku kremach z filtrem.
Mieszana i tłusta – lżejsze kremy
Cera tłusta i mieszana latem będzie preferowała lżejsze konsystencje kremów. Nie zapominajmy również o dokładnym myciu twarzy, ponieważ intensyfikacja wydzielania sebum i potu stwarza bardzo dobre środowisko do rozwoju bakterii, które zaostrzają zmiany trądzikowe. Zwróćmy także uwagę, czy w naszych kosmetykach jest etanol, bo ekspozycja skóry na słońce po zastosowaniu tego alkoholu prowadzi do wystąpienia pokrzywki, a przy długotrwałym stosowaniu – pojawienia się przebarwień.
Normalna lubi nawilżenie
Postawmy na systematyczne stosowanie maseczek nawilżających – wbrew pozorom mamy ogromny wybór: od klasycznych, emulsyjnych maseczek, poprzez te w płachcie, aż do całonocnych! Można zaobserwować, które z nich dają skórze najlepszy rezultat. Pamiętajmy o dostarczaniu skórze dodatkowej dawki substancji aktywnie wiążących wodę w naskórku (humektantów), takich jak aloes czy kwas hialuronowy.
Sucha pragnie olejków
Pod wpływem wysokich temperatur sucha, odwodniona skóra jest jeszcze bardziej narażona na ucieczkę wody z naskórka, uczucie suchości i dyskomfortu – pomimo aplikacji kremu. Dlatego dobrym wyborem jest wzbogacenie kremu o cenny olej – do porcji kremu, którą aplikujemy na twarz, dodajmy kroplę wybranego oleju. Latem dobrze jest wybierać oleje z grupy schnących (a więc dobrze wchłanialne i nie obciążające skóry), takie jak: makadamia, słodkie migdały, pestki winogron, truskawek czy malin (ten ostatni dodatkowo chroni skórę przed promieniowaniem UV, a badania wykazują moc ochrony przeciwsłonecznej na poziomie 40 SPF).
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.