reklama
reklama

Manicure hybrydowy może powodować raka. Naukowcy ostrzegają

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Canva

Manicure hybrydowy może powodować raka. Naukowcy ostrzegają - Zdjęcie główne

Manicure hybrydowy może powodować raka. Naukowcy ostrzegają | foto Canva

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ONA ZDROWA Manicure hybrydowy, a dokładnie lampy UV stosowana podczas jego wykonywania mogą przyczyniać się do powstawania nowotworów. Do takich wniosków doszli amerykańcy naukowcy. Czy należy zatem zrezygnować z tego popularnego zabiegu?
reklama

Salony kosmetyczne specjalizujące się w profesjonalnym zdobieniu paznokci wyrastają jak grzyby po deszczu. Mimo tego, że mamy mnóstwo miejsc, gdzie w profesjonalny sposób zajmą się naszymi paznokciami, trudno umówić się na wizytę z dnia na dzień. Pokazuje to, jak ogromne zapotrzebowanie występuje obecnie na tego typu usługi. Dzieje się tak, ponieważ na tzw. pazurki chodzą zarówno młode dziewczyny, jak i dojrzałe kobiety. Nic w tym dziwnego pięknie pomalowane paznokcie są kobiecą wizytówką, przykuwają wzrok oraz często dodają paniom pewności siebie.

Dlaczego manicure hybrydowy jest tak popularny?

Niezaprzeczalną zaletą profesjonalnie wykonanych hybryd jest ich trwałość oraz bardzo estetyczny wygląd. Właśnie z tych względów większość kobiet się na nie decyduje.

Tak jest przynajmniej w przypadku Angeliki, która na tzw. paznokcie chodzi do kosmetyczki od kilku już lat.

Manicure hybrydowy w porównaniu do klasycznego pomalowania paznokci w domu jest o wiele trwalszy, lakier nie odpryskuje i do tego świetnie się prezentuje — mówi.

Z kolei Justyna, która początkowo próbował swych sił z tego typu manicurem w domu od pewnego czasu jest stałą klientkom salonu kosmetycznego.

Nie ukrywam, że wykonuję hybrydy ze względów estetycznych, lubię mieć po prostu  zadbane i dobrze wyglądające paznokcie. Przez pewien czas robiła wszystko sama w domu, niestety wszystko trwało bardzo długo, a efekt nie zawsze był dla mnie zadowalający. Od pewnego czasu chodzę do salonu kosmetycznego. Jest to dla mnie niesamowita wygoda, kosmetyczna robi to zdecydowanie szybciej i też lepiej.

Jak się okazuje nie tylko walory estetyczne decyzją o tym, że kobiety decydują się na hybrydy. Jak opowiada nam Weronika, która kosmetyczkę odwiedza regularnie od prawie 17 lat dla niej główny powód jest zgoła inny. 

Niestety mam tendencję do obgryzania paznokci, hybrydy powodują, że po prostu tego nie robię. Choć zdarzają się małe wyjątki — śmieje się Weronika.

Czy manicure hybrydowy jest rakotwórczy?

Niestety w tej beczce miodu jest i łyżka dziegciu, a są nią ostatnie wyniki badań amerykańskich naukowców. Okazuję się, że problem stanowią lampy UV wykorzystywane do utwardzania nałożonego na paznokcie lakieru. Zdaniem naukowców mogą one mieć negatywne oddziaływanie na zdrowie.

Obrazowo mówiąc naukowcy porównali oddziaływanie lamp UV na dłonie do łóżek w solariach. W obydwu przypadkach wystawianie skóry na tego typu promieniowanie może działać negatywnie zarówno na skórę, jak i paznokcie.

Czy lampy UV mogą powodować raka?

Pomimo tego, że lampy UV wykorzystywane są w kosmetyce od wielu lat nikt do tej pory nie zbadała precyzyjnie ich wpływu na zdrowie, szczególnie na poziomie molekularnym i komórkowym. Naukowcy postanowili sprawdzić jak reagują ludzie komórki na kontakt z promieniowaniem ultrafioletowym. Zauważyli, że działanie lampy przez około 20 minut doprowadziło do śmierci 20-30 procent komórek, a trzy takie 20-minutowe sesje spowodowały śmierć od 65 do nawet 70 procent. A ich obumieranie zdaniem naukowców może wiązać się z wyższym ryzykiem wystąpienia nowotworu. 

Badania, które zostały opublikowane 17 stycznia w czasopiśmie „Nature” wskazują również, że lampy wykorzystywane do utwardzania lakieru i promieniowanie przez nie wytwarzane mogą uszkadzać DNA i powodować mutacje w ludzkich komórkach co również sprzyja rozwojowi nowotworów.

Nasze badania sugerują, że regularne korzystanie z tych powszechnie dostępnych lamp UV może doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń ludzkich komórek, powodując mutacje podobne do tych obserwowanych w przypadku raka skóry – piszą naukowcy na łamach „Nature Communications

Jednak, aby uzyskać potwierdzenie tych badań, potrzebne są kolejne, a proces ten może potrwać nawet 10 lat.

Czy kobiety zrezygnują z hybryd?

Czy badania w jakikolwiek wpłyną na kobiety i zmienią częstotliwość ich wizyt w salonach kosmetycznych?

Nie zamierzam przestać korzystać z tego typu usług, nawet po przeczytaniu wyników badań. W tej chwili jakoś one do mnie nie przemawiają. Gdyby ktoś z grona moich znajomych faktycznie zachorował na raka i powodem byłyby lampy UV wtedy zaczęłabym poważnie o tym myśleć. Na razie tak nie jest — mówi Weronika. 

W gronie zapytanych przeze mnie kobiet tylko jedna z nich rozważa obecnie rezygnację z hybryd.

Wcześniej już słyszałam o tym, że mogą one mieć negatywny wpływ na zdrowie. Teraz po publikacji nowych wyników badań przyznam, że jestem w rozterce. Szczerze mówiąc poważnie rozważam, czy z nich zupełnie nie zrezygnować lub chciaż zmniejszyć częstotliwość wizyt w salonie — wyznaje Justyna. 

Jak często można robić manicure hybrydowy?

Czy istnieje zatem jakiś złoty środek? Zdaniem naukowców manicure hybrydowy najlepiej wykonywać sporadycznie na tak zwane specjalne okazje np. wesele. Nie zaleca się wykonywać go regularnie. W przypadku pań, którym trudno jednak będzie zrezygnować z częstych wizyt u kosmetyczki lekarze zalecają stosowanie kremów z filtrem oraz rękawiczek bez palców.

Wiemy, że wśród naszych Czytelniczek jest wiele fanek hybryd. Jaka jest Wasza opinia na ten temat? Piszcie koniecznie w komentarzach.

Przeczytajcie również:

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama