Reklama

W tych dniach najlepiej wykonać USG piersi. Kobiety o tym nie wiedzą

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Canva

W tych dniach najlepiej wykonać USG piersi. Kobiety o tym nie wiedzą - Zdjęcie główne

USG piersi | foto Canva

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ONA ZDROWA Badanie USG piersi, aby było miarodajne, należy wykonać w określonych dniach cyklu miesiączkowego. Jednak spośród kobiet, z którymi rozmawiałam, żadna o tym nie wiedziała.

Dzwoniąc i umawiając się na badanie ultrasonograficzne piersi, nie jesteśmy informowane o tym, że należy je wykonać najlepiej w określonym terminie. Datę wybieramy dlatego, że akurat zrobiło się „okienko” i ktoś zrezygnował z wizyty, albo termin badania nie koliduje nam z naszymi codziennymi obowiązkami. Nie są to jednak powody, które powinny decydować o wyborze dnia naszego badania. Kiedy zatem powinno zostać ono przeprowadzone? 

Jak często powinno się wykonywać USG piersi

Zacznijmy od tego, jak często takie badanie każda z nas powinna przeprowadzić. Generalnie wytyczne są bardzo jasne każda kobieta, która ukończyła 20 lat, powinna regularnie wykonywać badanie ultrasonograficzne piersi potocznie nazywane USG. Co oznacza jednak słowo regularnie? W głównej mierze uzależnione jest to od wieku kobiety.

Częstotliwość wykonywania badania USG piersi ze względu na wiek:

 • kobiety między 20 a 30 rokiem życia badanie to powinny wykonywać przynajmniej raz na dwa lata
 • między 30 a 40 rokiem życia raz do roku
 • po przekroczeniu 40 lat nawet raz na pół roku.

Zdarza się, że badanie ultrasonograficzne należy wykonywać częściej. Mowa tutaj o tzw. grupie podwyższonego ryzyka, do niej zaliczyć należy kobiety:

 • u których występowały przypadki raka piersi w bliskiej rodzinie — mama, babcia
 • stwierdzono obecność mutacji genów BRCa1/BRCA2
 • długotrwale stosowały terapię hormonalną.

Istnieją jednak sytuacje, kiedy należy wykonać badanie niezwłocznie, nie czkając na kolejny termin badania. Powodów tych jest dość sporo, ale ogólnie rzecz ujmując wszystko to, co nas niepokoi powinno skłonić nas do wcześniejszego wykonania badania.

Wśród niepokojących objawów należy wymienić:

 • ból piersi, który odczuwamy niezależnie od cyklu
 • wszystkie zmiany w piersi — guzki, zgrubienia
 • wyciek z brodawki sutkowej
 • powiększone węzły chłonne pod pachą
 • pierś zmieniła swój wygląd tzn. kształt i wielkość

W jakich dniach cyklu wykonać USG piersi

Jeśli zależy Wam na dokładnej diagnozie i chcecie mieć pewność, że wykonane badanie faktycznie odzwierciedla stan zdrowia. USG piersi należy wykonać w pierwszych dziesięciu dniach cyklu. Pamiętając, że początek cyklu liczymy od pierwszego dnia miesiączki. A to dlatego, że w drugiej fazie piersi stają tkliwe i obrzęknięte. W tkance piersiowej znajduję się wtedy również więcej wody, co może wpływać na interpretację widzianego przez lekarza obrazu. 

Ile kosztuje USG piersi

Badanie USG piersi możemy wykonać bezpłatnie w ramach Nardowego Funduszu Zdrowia. Jednak potrzebne jest nam do tego skierowanie od lekarza specjalisty — ginekologa lub onkologa. Niestety lekarze rodzinni nie posiadają w swych kompetencjach skierowania pacjentki na tego typu badanie. Istnieje oczywiście możliwość wykonania badania prywatnie, jak sprawdziliśmy, ceny rozpoczynają się od 80 zł. 

Dlaczego warto wykonać USG piersi

Badanie ultrasonograficzne piersi pozwala wykryć guzki nowotworowe już w początkowej fazie, kiedy możliwe jest ich całkowite wyleczenie. Jak pokazują badania ponad 90 procent zmian w kobiecych piersiach, to zmiany nienowotworowe, które nie stanowią poważnego zagrożenia dla naszego zdrowia. Warto, więc regularnie się badać pamiętając o tym, kiedy najlepiej to robić  

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy