Słońce poprawia nastrój i nadaje ciału piękny, czekoladowy odcień. Jednak intensywne opalanie może być przyczyną przebarwień, przesuszenia, a nawet raka skóry. Lista wad opalania jest długa, podobnie jak korzyści, jakie dają słoneczne promienie. Co robić, aby opalanie było przyjemne i bezpieczne dla zdrowia?
Opalanie kojarzy się głównie pozytywnie. To nie tylko wypoczynek w blasku ciepłych promieni, ale również brązowa skóra. Coraz częściej jednak zdajemy sobie sprawę z zagrożeń, jakie niesie za sobą błogie wylegiwanie się na plaży. Są to przede wszystkim poparzenia skóry, przebarwienia i nowotwór. Najzdrowszym i najrozsądniejszym wyjściem z sytuacji jest zaprzestanie opalania się. Jednak ciągłe ukrywanie się przed słońcem i noszenie maskującej odzieży, szczególnie na co dzień, jest po prostu niekomfortowe. Jak więc opalać się bezpiecznie? Z pomocą przychodzą nam kremy z wysokim filtrem, które odpowiednio chronią skórę przed zagrożeniem ze strony słońca. Należy jedynie regularnie się smarować i uzupełniać warstwę po kąpieli, wycieraniu ciała.
Pozytywne nastawienie
Dzięki słońcu w skórze produkowana jest witamina D3. Nie jest jednak konieczne smażenie się na plaży, by zapewnić sobie jej niezbędną dawkę. Wystarczy ekspozycja 20 proc. skóry przez 20-30 minut dziennie na światło – czytaj też na str. 6. Słońce powoduje też utlenianie skwalenu (składnika sebum). To z kolei skutkuje wzrostem aktywności lipoksygenazy (enzymu) i w efekcie wzmaga się wydzielanie sebum, tworzą się zaskórniki i nasila się trądzik. Nieprawdziwe jest więc przekonanie o zbawiennym wpływie promieni na cerę trądzikową. Promieniowanie UV źle wpływa również na skórę naczyniową – pod jego wpływem dochodzi do rozszerzania i pękania drobnych naczyń włosowatych. Unikać słońca powinny też osoby cierpiące na trądzik różowaty i opryszczka. Jeśli mamy problem z trądzikiem, starajmy się unikać słońca. Nie opalajmy ciała, a twarz smarujmy kremem z wysokim filtrem – najlepiej takim, który jest przeznaczony do skóry trądzikowej i nie zatyka porów. Regularnie oczyszczajmy skórę z potu i zanieczyszczeń.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.