Reklama

Darmowe tampony i podpaski w różowych skrzyneczkach

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ONA MA GŁOS Darmowe tampony i podpaski mają czekać na potrzebujące dziewczyny w różowych skrzyneczkach. Gdzie je znaleźć? Jak wesprzeć akcję?

„Nie zliczę, ile razy czułam wstyd i stres związany z miesiączką. Bez przerwy myślałam o tym, czy ktoś zobaczy albo czy papier zacznie przeciekać i pobrudzę krzesło, na którym siedzę, a czerwona plama w kroku będzie widoczna z daleka.” - ile razy tak miałyście? Czas to zmienić!

Co to jest ubóstwo menstruacyjne 

Coraz więcej kobiet i dziewcząt nie stać na podpaski czy tampony. Wynika to m.in. z pogorszenia sytuacji ekonomicznej części kobiet w Polsce, a także z zamknięcia szkół, w których najuboższe nastolatki mogły dotychczas dostać podpaski od szkolnej higienistki ,ale na skutek pandemii i zamknięcia szkół ta pomoc obecnie praktycznie zniknęła .

Z badań przeprowadzonych przez Kulczyk Foundation i Founders Pledgeobie wynika, że problem ubóstwa menstruacyjnego istnieje, niestety, również w Polsce i może dotyczyć około 500 000 osób.

Co to są różowe skrzyneczki

Jedna na sześć uczennic opuściła kiedyś zajęcia w szkole z powodu braku dostępu do środków higienicznych. Jak wynika z opinii ekspertów, w pandemii jest jeszcze gorzej. Dlatego właśnie powstał pomysł, by stworzyć “Różowe skrzyneczki” 

Różowe skrzyneczki to inicjatywa, której celem jest walka z wykluczeniem menstruacyjnym oraz zapewnienie szerokiego dostępu do środków higienicznych. Inicjatorem akcji jest Fundacja Różowa Skrzyneczka

Fundacja Różowa Skrzyneczka

To właśnie Fundacja Różowa Skrzyneczka zainicjowała całą akcję. “Dziewczyny opowiadają nam, jak podczas okresu ratowały się w szkole szarym papierem lub jak zalane wstydem i potem, ściszonym głosem, prosiły o podpaski nauczycielki

Nie chcemy dla nich takiej rzeczywistości! Nie chcemy, żeby z powodu miesiączki opuszczały zajęcia lekcyjne! CHCEMY SZKÓŁ PRZYJAZNYCH MIESIĄCZCE, w których każda dziewczynka będzie miała dostęp do podpaski.” - czytamy apel fundacji. 

Organizacja sprawiła, że różowe skrzyneczki są już w wielu szkołach i ciągle ich przybywa. Fundacja stworzyła specjalną zbiórkę na ten cel (tutaj link)

Podpaski do szkół

Da akcji Fundacji “Różowa Skrzyneczka” przyłączają się nowe organizacje i wolontariusze oraz szkoły, które stawiają u siebie różowe skrzyneczki. Skrzyneczki z podpaskami i tamponami trafiają coraz częściej do szkół w małych miejscowościach.  W powiecie pleszewskim są już trzy takie miejsca. Stworzyli je młodzi ludzie.

Miesiączka nie pyta, czy ktoś ma w tym momencie czas pójść do sklepu, czy ma na to środki, czy jest w pracy czy szkole, czy jest w kinie czy teatrze, co robi, gdzie się znajduje. Miesiączka po prostu przychodzi, jest krwawienie i musimy sobie z tym poradzić. To nieunikniony element życia kobiet, dlatego podpaska jest potrzebna w każdej łazience, tak samo jak papier toaletowy czy mydło - podkreśla Amelia Jangas z Pleszewa

Przełam tabu menstruacyjne

Celem Fundacji “Różowa skrzynka” oraz całej akcji jest nie tylko dostępność do środków higienicznych,  ale również przełamanie tabu menstruacyjnego. Ważne, by dziewczyny nie wstydziły się menstruacji i swojego ciała dlatego w skrzyneczkach będzie też można znaleźć przewodniki dla dziewczynek autorstwa Barbary Pietruszczak "Twoje ciałopozytywne dojrzewanie”

Zrób sama “Różową Skrzyneczkę”

Różową skrzyneczkę możesz zrobić sama lub wspólnie z koleżankami. Możesz zostawić ją w pracy, w szkole, w domu kultury, w publicznej toalecie lub innym miejscu. To nie musi być skrzynka, może być pudełko, w którym zawsze będa tampony i podpaski. Ważne, by skrzyneczka była pełna. Każdy może ją uzupełniać.

  • Zobaczcie w galerii zdjęć, gdzie są skrzyneczki i jak wyglądają

Jak podoba się Wam ta akcja? Piszcie, czy są u Was “Różowe Skrzyneczki”, a może gdzieś założyłyście. Piszcie w komentarzach lub na adres: redakacja@magazynona.pl

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy