Reklama

Jesienne prace w ogrodzie. Co trzeba zrobić

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jesienne prace w ogrodzie. Co trzeba zrobić - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ONA W OGRODZIE Jesienne prace w ogrodzie, to nie tylko zbieranie liści. Jesień to idealny moment na sadzenie, przesadzanie i porządkowanie. Podpowiadamy, co, kiedy i jak zrobić.

Jesienne Wrzesień, październik i listopad to miesiące, które zachwycą barwami i kolorami. W ogrodzie zaczynają opadać liście, a ogrodnicy zbierają ostatnie owoce z drzew. Dojrzałe źdźbła traw ozdobnych szumią na wietrze i zachęcając nas do pracy w ogrodzie. Korzystając z pięknej pogody i jeszcze wysokich jak na jesień temperatur wyjdźmy zatem do ogrodu, bo jeszcze przed zimą sporo pracy nas tam czeka.

Jesienne prace w ogrodzie - sadzimy drzewa i krzewy

Wrzosy oraz wszystkie rośliny ozdobne sadzimy już teraz. Do zimy zdążą się spokojnie ukorzenić. Wysadzamy wkopując do dobrej ziemi przystosowanej do danego gatunku. Nie możemy zapominać, że każda roślina ma swoje wymagania, musi mieć zapewnione odpowiednie stanowisko, zasobność podłoża, a nawet sąsiedztwo, które nie jest bez znaczenia.

Drzewa i krzewy owocowe sadzimy do gleby żyznej, lekkiej, bogatej w składniki pokarmowe. Może być to ziemia uniwersalna. Natomiast krzewy owocowe tj. borówka czy żurawina powinny rosnąć w glebie o odczynie kwaśnym. W centrach ogrodniczych dostępny jest torf właśnie do tych roślin i możemy go mieszać z ziemią, którą mamy w ogrodzie. Po posadzeniu nie zapominajmy o obfitym podlewaniu. Roślina do zimy musi wytworzyć nowe korzonki i się przyjąć.

Jesienią sadzimy drzewa z odkrytym korzeniem. Jabłonie, grusze, śliwy, morele czy brzoskwinie sadzimy do gleby wzbogaconej obornikiem. Najlepszy będzie ten świeży. Jeśli nie mamy dostępu może być granulowany. Podobnie jak w przypadku sadzenia roślin w donicach, drzewa i krzewy z odkrytym systemem korzeniowym podlewamy.

Jeśli planujemy założenie wrzosowiska czy posadzenia roślin kwasolubnych nie możemy zapomnieć o odpowiedniej glebie. Podłoże jest niezwykle istotne. Podobnie jak borówki czy żurawina rośliny te muszą rosnąć w kwaśnym podłożu. Kupując rododendrony, azalie, wrzosy, skimię, kalmię, berberysy, pierisy nie zapominajmy o kwaśnej glebie. Po posadzenie dobrze jest je zasypać kilku centymetrową warstwą kory. Pomoże rośliną przetrwać zimę i zatrzyma odpowiednią wilgotność.

Jesienią sadzimy krokusy, tulipany i inne cebule

Pamiętamy o sadzeniu cebul kwiatowych, które będą zdobiły nasze ogrody od wczesnej wiosny. To właśnie teraz jest moment, by wszystko dokładnie zaplanować i posadzić. Cebule tulipanów, szafirków, hiacyntów możemy posadzić w październiku. Z żonkilami i krokusami poczekałabym jeszcze trochę. Możemy je sadzić tak długo jak ziemia będzie miękka. Teraz jest jeszcze nagrzana i mokra, dlatego cebule te mogłyby szybko nam wykiełkować, a gdyby przyszedł mróz kiełki zmarzłyby.

Jesienne prace w ogrodzie - przesadzanie

W niemalże każdym ogrodzie są rośliny, które na tyle się rozrosły, że wymagają dzielenia i przesadzenia w nowe miejsce. Teraz właśnie nadszedł ten czas, w którym możemy to zrobić. Wszyscy popełniamy błędy sadząc rośliny zbyt blisko siebie. Zdarza się, że posadziliśmy w nieodpowiednim miejscu. Roślina źle czuje się w towarzystwie innej, która ją np. zasłania. przesadźmy. Nie czekajmy do wiosny. Rośliny lepiej znoszą dzielenie właśnie jesieniom niż wiosną kiedy ruszają z wegetacją.

Czy wyrywać chwasty jesienią?

Odpowiedź jest prosta. Sukcesywnie usuwamy wszystkie chwasty z rabat. Nie pozwólmy, by zostały, zakwitły i się rozsiały. Wyrywajmy na bieżąco jak tylko zobaczymy, że coś nowego się pojawiło. Ciepła jesień, wilgotne podłoże będzie zachętą do pojawiania się chwastów. Będą wychodziły jak grzyby po deszczu. Usuwajmy je z trawników. Jeśli mamy ich mało wyrywajmy za pomocą noża. Jeżeli więcej i usuwanie ręczne nie jest możliwe pryskajmy na chwasty szerokolistne.

Jesienne prace w ogrodzie - co robić z kwiatami?

Przekwitnięte byliny pozostawiamy na zimę. Nie ścinamy przekwitniętych kwiatów. Zimą kiedy szron oblepi roślinę będzie wyglądała zjawiskowo. W przypadku ogrodów bylinowych jeśli wytniemy byliny, będzie pusty ogród. Nie będzie on atrakcyjny zimą.

Czy jesienią powinniśmy zgrabić wszystkie liście?

Na jesień nie czyścimy rabat z opadłych liści. Chyba, że są one chore np. na mącznika. Zostawmy wszystkie opadłe, zdrowe listeczka, które z biegiem czasu rozłożą się i zasilą nam podłoże. Takie liście są też doskonałym schronieniem dla jeży oraz owadów. Zwierzęta chętnie schowają się miedzy listkami i przetrwają zimę. Opadłe liście zbieramy z trawnika. Nie dopuśćmy, aby na nim pozostały, gdyż murawa potrzebuje światła, odpowiedniego nasłonecznienia. Pozostawione listki będą ograniczały jego dostęp. Trawnik w połączeniu z wilgocią (a wilgoci od porannej rosy w tym okresie nie brakuje) może zacząć chorować. Zgrabmy zatem opadłe liście na rabaty lub wrzućmy je na kompost.

Co sprzątamy jesienią w ogrodzie

Usuwajmy stare, suche pędy drzew i krzewów. Po skończonym owocowaniu możemy wyciąć pędy jeżyn. Jeżyny owocują na pędach dwuletnich także wszystkie te, które owocowały w tym roku możemy usunąć. Nowe będą miały więcej światła i miejsca, by rosnąć.

Jesienne prace w ogrodzie - nawożenie

Jesień to dobry czas na nawożenie roślin. W ogrodzie warzywnym zastosujmy obornik. Najlepszy będzie świeży. Może być to krowi, owczy, czy kurzy. Glebę obornikiem zasilajmy co 2-3 lata. Możemy go stosować także pod truskawki, maliny, jeżyny, krzewy i drzewa owocowe.

Czy nawozić trawnik jesienią 

On także wymaga zasilenia przed zimą. Dostarczmy mu odpowiedniej dawki fosforu i potasu, który zawarty jest w nawozach jesiennych przeznaczonych do trawników. Zwróćmy szczególną uwagę jak trawnik wygląda i czy nie ma na nim mchu. Jeśli się pojawił rozrzućmy wapno ogrodowe. Pojawiający się mech świadczy o zbyt kwaśnym podłożu. Wapno uwalniać się będzie stopniowo odkwaszając tym samym glebę.

Przeczytaj też o:

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy