Reklama

Kwiaty i krzewy kwitnące zimą w ogrodzie.

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ONA W OGRODZIE Czy są kwiaty i krzewy kwitnące zimą w ogrodzie? Oczywiście, że tak! Jest ich nawet całkiem sporo. Poznajcie rośliny, które będą cieszyć Was w ogrodzie od późnej jesieni do wiosny.

Jeszcze kilkanaście lat temu mało kto słyszał i uprawiał rośliny, które kwitną i atrakcyjnie wyglądają zimą w ogrodzie. Zima to przecież pora roku, podczas której rośliny przeszły w stan spoczynku. Nic bardziej mylnego. 

Kwiaty i krzewy kwitnące zimą w ogrodzie.

Niektóre gatunki właśnie teraz na przełomie listopada i grudnia rozpoczynają wegetację i tym samym zaczynają kwitnąć. Są też i takie, które atrakcyjny wygląd osiągnęły właśnie teraz. Wszystko to za sprawą kolorowych owoców, które na gałęziach utrzymają się przez kilka tygodni. Sprawdźmy zatem, jakie to są rośliny.

Kwiaty, który kwitną całą zimę, to ciemierniki 

Ciemiernik, to jedna z piękniejszych zimowych roślin ogrodowych, których kwiatami możemy cieszyć się od późnej jesieni poprzez całą zimę. Kwitnienie rozpoczynają już w listopadzie, a kończą je na przełomie kwietnia/maja. Warto je mieć w ogrodzie. Ich kwiaty cieszą nasze oczy, wtedy, gdy inne rośliny są w spoczynku. Mamy wiele odmian ciemierników. Różnią się barwą i kształtem kwiatów oraz liści.

  • Ciemiernik orientalny, wschodni
  • Ciemiernik czerwonawy
  • Ciemiernik korsykański
  • Ciemiernik ogrodowy (hybrydowy) 
  • Ciemiernik cuchnący  
  • ciemiernika Helleborus Niger

Co to jest Róża Bożego Narodzenia?

Różą Bożego Narodzenia nazywany jest potocznie ciemiernik Helleborus Niger. To najbardziej lubiany i chyba najmniej wymagający ciemiernik, to. Nazwano go  Różą Bożego Narodzenia, bo zdobi nasze ogrody w świątecznym czasie. To właśnie wtedy możemy go podziwiać w pełnej okazałości. Oczywiście tylko wtedy, gdy nie przysypie go śnieg. Roślina przekwita w marcu. Płatki zaczynają nabierać koloru zielonego i różowego. 

Ciemierniki są bardzo delikatnymi roślinami nie lubią przesadzania. Roślina jest bardzo wrażliwa na zmianę miejsca. Ciemiernik są piękne, ale trujące.

Rośliny ogrodowe na zimę: Skimmia japońska

Skimmia japońska należy do roślin wrzosowatych. Największą ozdobą rośliny są drobne, ale bardzo liczne małe groniaste kwiaty. Szczyt kwitnienia przypada zwykle na przełom kwietnia i maja, ale już jesienią skimmia zawiązuje piękne pąki kwiatowe, które utrzymują się przez całą zimę. 

Jak sprawić by skimmia japońska wydała owoce na zimę?

W zależności od odmiany roślina kwitnie na biało, różowo lub bordowo. Jednak, by wydała kwiatostany, a później owoce (nie są jadalne) muszą być posadzone minimum dwa egzemplarze, czyli krzew męski i żeński. Wszystkie odmiany skimmii cudownie prezentują się posadzone w grupach czy na wrzosowiskach. 

Co to oznacza, że skimmia jest zimozielona?

Skimmia jest rośliną zimozieloną. Jej liście nie opadają na zimę. Krzew ma gęsty pokrój i nawet jeśli nie kwitnie, zdobią go wspomniane atrakcyjne, duże, szerokie, lancetowate, skórzaste i zarazem błyszczące liście.  W bezśnieżne, srogie zimy warto jest okryć całą roślinę stroiszem. Można też dość gęsto obłożyć ją dookoła gałązkami świerkowymi. Unikniemy tym sposobem przemarznięcia pąków kwiatowych.

Zimowy krzew - Golteria rozesłana

Golteria rozesłana zdobić będzie rabaty od wiosny do późnej zimy. Dlaczego późnej zimy? Otóż golteria, w zależności od odmiany, rodzi czerwone bądź białe owoce, które są przysmakiem dla ptaków. Będzie zdobiła rabaty tak długo aż ptaki nie zorientują się, że roślina rośnie w naszym ogrodzie. To niewielka krzewinka, zatem zmieści się na każdej rabacie. Najpiękniej prezentuje się posadzona w grupach po trzy, pięć sztuk w jednym miejscu. Preferuje stanowiska półcieniste. Jest całkowicie mrozoodporna. Nie trzeba ją okrywać na zimę. Zniesie nawet najbardziej srogi mróz.

Zobacz też dwa piękne ogrody:

Idealny krzew na zimę do ogrodu - Pięknotka Bodiniera

Pięknotka Bodiniera nie bez znaczenia nazywana jest pięknym krzewem. Ta oryginalna roślina krzaczasta, dorasta po kilku latach uprawy do dwóch, trzech metrów. Powinna znaleźć się w każdym ogrodzie. Od początku jesieni niezwykle efektownie wygląda obsypana małymi kuleczkami jakby przyczepionymi do pnia rośliny. Kuleczki te to owoce rośliny, które zawiązują się zaraz po przekwitnięciu kwiatów, stopniowo dojrzewając. Z biegiem czasu wybarwiają się i w okresie jesieni przybierają kolor fioletowy bądź biały w zależności od odmiany. 

Roślina, której owoce zimą uwielbiają ptaki

Owoce pięknotki są przysmakiem dla ptaków, więc warto sadzić ją w ogrodzie nie tylko dla efektów dekoracyjnych. Uprawa krzewu nie jest wymagającą. Poradzą sobie nawet początkujący ogrodnicy. Wystarczy posadzić go w słonecznym miejscu, wówczas będzie szybciej kwitł i owoce będą szybciej dojrzewać. Gleba nie musi być zasobna, warto jest jednak raz w roku zasilić nawozem wczesną wiosną.

Popularna roślina, która zakwita na zimę: Mahonia japońska 

W zależności od jesiennej pogody, zwłaszcza temperatury, mahonia japońska zakwita na przełomie listopada i grudnia. Jeśli jesień jest zimna, częściej niż zwykle występują przymrozki, roślina zakwita nieco później.

Mahonia japońska jest bliską kuzynką mahoni pospolitej. Jest gęstym, zimozielonym krzewem dorastającym do trzech metrów wysokości. Charakteryzuje się dość rozłożystym, nieregularnym pokrojem oraz szeroko rozpostartymi liśćmi, które są bardzo ostre. Zimą zmieniają swoją barwę na czerwoną. Kwitnie pod koniec jesieni na żółto. Sam kwiatostan zebrany jest na szczycie pędów w gęste, pachnące grona. Niestety kwiaty są wrażliwe na większe mrozy. Jeśli przyjdzie tęgi mróz, a roślina będzie w szczycie kwitnienia, pąki przemarzną. Pod koniec maja atrakcją krzewu są czarno-fioletowe jagody owoce. Niestety nie są jadalne.

Kiedy okrywać mahonię japońską?

Mahonia nie jest trudna w uprawie. Preferuje stanowiska słoneczne, jednak osłonięte od wiatru. Dobrze rośnie na glebach próchnicznych i wilgotnych. Przy temperaturach od -7 stopni podczas kwitnienia warto okryć całą roślinę agrotkaniną.

Znacie jakieś inne ciekawe rośliny, które warto posadzić w ogrodzie, by cieszyły nas w ogrodzie zimą? Piszcie w komentarzach

Przysyłajcie zdjęćia swoich ogrodów na adres redkacja@magazynona.pl

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy