Reklama

Rośliny cebulowe sadzimy jesienią

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ONA W OGRODZIE Rośliny cebulowe są wieloletnie, ale nie oznacza to wcale, posadzimy je raz i nic więcej nie będziemy musieli przy nich robić. W tekście znajdziesz dokładną instrukcję, jak dbać o cebulowe kwiaty. Wymagają jak wszystkie inne rośliny opieki. Co kilka lat należy je wykopywać, dzielić, nawozić, a po kwitnieniu regularnie usuwać przekwitnięte kwiatostany następnie ponownie wysadzać na rabaty.

Właśnie teraz, jesienią, sadzimy cebule kwiatowe, które zakwitną nam wiosną. Często mówimy o nich, że są to jesienne cebule kwiatowe, właśnie dlatego, że sadzimy je od września aż do listopada, a nawet grudnia.

Rośliny cebulowe jak sama nazwa wskazuje wyrastają z cebul. Są roślinami wieloletnimi, ale nie oznacza to wcale, że gdy posadzimy je raz nic więcej nie będziemy musieli przy nich robić. Cebule kwiatowe wymagają jak wszystkie inne rośliny opieki. Co kilka lat należy je wykopywać, dzielić, nawozić, a po kwitnieniu regularnie usuwać przekwitnięte kwiatostany następnie ponownie wysadzać na rabaty.

Jakie rośliny cebulowe sadzimy jesienią

Rośliny cebulowe zdobią nasze ogrody już od wczesnej wiosny. Cieszą oczy szeroką paletą barw, kolorów i ocieni. Już na przełomie stycznia i lutego możemy zaobserwować pierwsze wschodzące spod śniegu ranniki zimowe i przebiśniegi. Kiedy zima jest łagodna rośliny cebulowe startują bardzo szybko. W marcu zakwitają krokusy, a wraz z końcem miesiąca mogą zakwitać wczesne tulipany. Oto najbardziej popularne rosliny cebulowe, które powinny znaleźć się w Twoim ogrodzie:

 • Tulipan - to jeden z najbardziej popularnych roślin cebulowych kwitnących od kwietnia do maja. Nie ma chyba ogrodu, w którym wiosną nie spotkalibyśmy tulipana. Roślina ta zachwyca kolorami, wielkością, fakturą i kształtem płatków. Do tulipanów najlepiej wybierać miejsce słoneczne, posadzony w pełnym słońcu szybciej nam zakwitnie i rozweseli rabatę kwiatową.
 • Narcyz – znamy go z ogrodów naszych babć. Z roku na rok hodowcy coraz więcej wypuszczają na rynek nowe odmiany. Kwitnące narcyzy mogą mieć od 5 do 25 cm wysokości. Niższe odmiany świetnie wyglądają na skalnikach lub mogą stanowić obwódkę rabat. Większość narcyzy ma kolor żółty, choć istnieją odmiany o pomarańczowych i białych płatkach. Kwiaty mogą być pojedyncze lub podwójne, jednego koloru lub wielobarwne.
 • Krokus – jest jedną z najwcześniej kwitnących roślin cebulowych. Zakwita już w marcu kiedy stopnieje śnieg. Krokusy zachwycają małymi lub nieco większymi kwiatkami. Urzekają szeroką paletą barw płatków od białego, żółtego, pomarańczowego po ciemnoniebieski. Krokusy pięknie prezentują się posadzone na trawniku.
 • Hiacynt- chyba najbardziej pachnące kwiaty cebulowe. Ich uwalniająca się woń wyczuwalna jest na kilka metrów. Hiacynty bardzo często uprawiane są w donicach w mieszkaniu.
 • Czosnki ozdobne – jedne z wyższych roślin cebulowych. Odmiany wyższe mogą dorastać nawet do 50-60 cm wysokości. Niższe do 20-30 cm. Na grubych łodygach unoszących się do góry pojawiają się fioletowe lub białe okrągłe główki oblepione drobniutkimi kwiatami. Warto pamiętać, że czosnki są roślinami miododajnymi stanowią zatem pożywienie dla owadów.
 • Szafirki -  to niskie rośliny cebulowe, które zakwitają w kwietniu. Na jednej łodydze zebranych jest kilkanaście malutkich dzwoneczków. Wyglądają jakby były przylepione do siebie. Ciekawostką jest, że szafirki pod koniec sierpnia, początku września wypuszczają listki, które utrzymują się przez całą zimę, aż do wiosny. Dopiero wiosną z cebul między listkami wychodzą białe lub niebieskie kwiaty.

Kiedy sadzimy roślin cebulowe?

Wbrew pozorom ma znaczenie kiedy posadzimy dane cebulowe kwiaty. Jedne cebule potrzebują więcej czasu na ukorzenienie się i przygotowanie do zimy, drugie mniej. W sierpniu sadziliśmy szachownice, czosnki i ranniki (rannik to roślina bulwiasta). We wrześniu przychodzi pora na sadzenie tulipanów, szafirków, narcyzów, przebiśniegów i zawilców. Jeśli nie zdążyliśmy wysadzić tych cebul we wrześniu wcale nie oznacza to, że nie możemy zrobić tego w październiku czy pierwszych dniach listopada. Od października do grudnia wysadzamy pozostałe cebule np. hiacynty, krokusy, kosaćce czy cebulice.

Kupując cebule na opakowaniach możemy przeczytać jaki jest termin sadzenia danego gatunku. Jednak podane terminy są proponowanymi terminami przez producentów roślin cebulowych. Bardzo często pakowanych w Holandii, gdzie są hodowane, a nie koniecznie terminy sprawdzają się w Polsce.

Z praktyki wiem, że może wyglądać to trochę inaczej. Jeśli cebule wysadzimy do ziemi, bardzo nagrzanej po ciepłym lecie, a po ostatnich wrześniowych deszczach mokrej glebie cebule kwiatowe natychmiast ruszą z wegetacją. Wilgoć i ciepło pobudzi cebule i zacząć one szybko kiełkować i wypuszczać listki. Po przyjściu przymrozku uszkodzi on liski i pąki kwiatowe, które będą znajdowały się tuż pod ziemią lub już nad nią. W konsekwencji roślina może nam nie zakwitnąć, a po ustąpieniu przymrozków zgnić. Poczekajmy zatem z sadzeniem roślin cebulowych do października i wówczas wysadźmy wszystkie cebule jakie kupiliśmy (za wyjątkiem szachownic, czosnku i ranników - one potrzebują więcej czasu, by się ukorzenić). Jeśli nie zdążymy posadzić tulipanów, krokusów i narcyzów w październiku to zrobimy to w listopadzie. Nic cebulom się nie stanie, a wiosną zakwitną w terminie.

Wybieramy podłoże do cebulowych kwiatów

Podłoże do uprawy cebul powinno być lekkie, żyzne i pulchne. W przypadku szachownic i czosnku ozdobnego możemy zrobić drenaż. Wykopujemy dołek na 5 krotność wielkości cebulki i wrzucamy na dno pokruszone cegły lub drobne kamienie. Na nie wrzucamy kilkucentymetrową warstwę piasku, układamy cebulę i zasypujemy czarną, dobrą uniwersalną ziemią. Pozostałe rośliny cebulowe specjalnego drenażu nie potrzebują.

Warto otoczyć cebulowe rośliny w popiele

Chcąc chronić cebule przez szkodnikami i chorobami grzybowymi możemy je zaprawiać. Do zaprawiania cebul i nasion warzyw najlepszy jest popiół z Czeremchy. Spalmy kilka suchych gałązek w kominku, poczekajmy 10 godzin aż ostygnie i przez posadzeniem każdej cebuli obtoczmy ją w popiele. Sadząc możemy do każdego dołka rzucić trochę popiołu obsypując nim cebulę. Czeremcha posiada właściwości bakteriobójcze dlatego popiół z tejże rośliny daje skuteczną ochronę przez bakteriami i chorobami grzybowymi.

Drugim skutecznym sposobem na pozbycie się myszy i nornic jest sadzenie czosnku jadalnego obok cebulek kwiatowych. Zapach czosnku odstrasza gryzonie i szkodniki. 

Na jaką głębokość sadzimy cebule?

Głębokość na jaką wsadzamy cebule kwiatów ma znaczenie. Poniżej podpowiadam na jaką głębokośc sadzić cebule danych kwiatów:

 • przebiśniegi, krokusy, cebulice około 5cm,
 • tulipany od 10-12 cm,
 • hiacynty i narcyzy od 8-15 cm,
 • szachownice i lilie od 15-20 cm,
 • czosnki ozdobne od 10-20 cm,
 • przebiśniegi 7 cm,
 • szafirki około 8 cm.
Zachęcam do sadzenia roślin cebulowych. Wiosną odwdzięczą się nam swym urokiem i sprawią, ze pierwsze ciepłe dni będa jeszcze bardziej cieszyć. Powodzenia!

Jeśli macie jakieś jeszcze podpowiedzi dotyczące wiosennych kwaitów. Piszcie w komentarzach, Im więcej porad doświadczęń, tym lepiej. Dzielimy się tutaj dziewczyny wszystkim co dobre:) 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy