Do końca stycznia zostały już niespełna dwa tygodnie. Nie jest to zbyt lubiany przez ogrodników miesiąc ze względu na swoją długość. Dni są jeszcze krótkie, wieczory długie, a w ogrodzie pracy jest jeszcze stosunkowo mało. Ale nie oznacza to wcale, że nie ma jej w ogóle. Przyjrzyjmy się zatem jakie prace należałoby wykonać pod koniec stycznia i w lutym w ogrodzie.
Jak zabezpieczyć rośliny przed mrozem?
Cały czas musimy być czujni. Tegoroczna zima jest nietypowa, bo ciepła. Większość wczesnowiosennych roślin rozpoczęła wegetację. W najbliższych dniach synoptycy przewidują ochłodzenie. Na początku lutego nocą temperatura ma spaść nawet do minus dziesięciu stopni. Bądźmy czujni i miejmy pod ręką agrowółkninę, by w razie potrzeby móc zabezpieczyć wrażliwe gatunki i te, które już kwitną.
Wszystkie nowo posadzone rośliny tj. rododendrony, azalie, magnolie, wrzosy okryjmy korą. Zasypmy całą bryłę korzeniową dookoła roślin. Wiosną będziemy mogli ją rozgarnąć.
W niektórych przydomowych ogrodach zakwitły pierwsze wczesnowiosenne kwiaty. Kwitną ciemierniki, jaśminy nagokwiatowe, kaliny wonne i wiechowate. Na dobre zakwitły oczary omszone i pośrednie.
Przebiśniegi, ranniki zimowe i cyklameny dyskowate, które zazwyczaj zakwitały pod koniec lutego pokazały już w styczniu pąki kwiatowe. Na tym etapie rozwoju roślin musimy bacznie obserwować prognozy pogody. Gdy temperatura w nocy będzie mocno spadała okryjmy także te wszystkie rośliny, które rozpoczęły kwitnienie. Najlepiej do tego celu wykorzystać żywe gałązki świerku czy sosny.
Kiedy przyciąć drzewa zimą i jak to zrobić?
Kiedy miną przymrozki będziemy mogli zacząć przycinać drzewa owocowe. Zorientujmy się najpierw jakie gatunki drzew wymagają jakiego cięcia. Cięcie drzew owocowych możemy przeprowadzić zimą bądź latem. Zimą, czyli w okresie spoczynku drzewa, a latem w okresie pełnej wegetacji. Przycinanie ma ogromny wpływ na rozwój drzew, dlatego też jest to takie ważne.
Cięcie zimowe rozpoczynamy od tych najmniej wrażliwych na uszkodzenia mrozowe, czyli jabłoni i grusz. Startujemy w połowie lutego, ale pod warunkiem, że nie ma mrozków. Zabieg możemy przeprowadzać aż do połowy marca.
W marcu wykonujemy cięcie śliwy oraz moreli. W kwietniu i maju natomiast przystępujemy do cięcia brzoskwini. Pod koniec lutego jeśli temperatura i aura będzie łaskawa warto usunąć wszystkie pędy, które powodują szkody np. wrastają w oczka siatki ogrodzeniowej, niszczą elewację budynku, a także te konary, które nam zagrażają.
Kiedy najlepiej wysiewać nasiona w ogrodzie?
W lutym warto pomyśleć o ogrodzie warzywnym oraz pierwszych wysiewach warzyw, ziół czy kwiatów. Zapanujemy nowe nasadzenia, zastanawiamy się jakie warzywa w tym roku chcielibyśmy uprawiać w ogrodzie.
Pod koniec stycznia możemy rozpocząć wysiew warzyw kapustnych i papryki. Potrzebują one dużo więcej czasu niż pomidory, które wysiejemy dopiero w marcu. Pomidory bardzo szybko kiełkują. W ciągu kilku dni od wysiewu mamy już pierwsze wschody. Uprawa nie jest trudna. Do prawidłowego wzrostu potrzebuje ciepła, odpowiedniej wilgotności (nie należy też przesadzać, gdyż pomidor nie lubi zalewania) oraz słońca. Warto pomyśleć już teraz i wybrać się do dobrego centrum ogrodniczego, by zakupić odpowiednie nasiona kwiatów, warzyw i ziół.
Warto rozplanować nowe nasadzenia
Długie zimowego wieczory warto wykorzystać na przygotowanie projektu tegorocznych nasadzeń. Jeśli chodzi o ogród warzywny weźmy pod uwagę metodę współrzędną roślin. Dobierzmy odpowiednio tak warzywa żeby korzystnie na siebie oddziaływały, pozytywnie wpływały na swój rozwój, a także pomagały zwalczać szkodniki.
Bielenie drzew owocowych. Kiedy najlepiej?
Koniec stycznia to dobry czas na bielenie drzew owocowych. Jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej zróbmy to teraz. Lepiej zrobić to za wcześnie niż za późno. Nigdy nie wiemy kiedy temperatura spadnie znacząco poniżej zera i trzeba będzie szybko przystąpić do tego zabiegu. Jeśli w dzień będzie przymrozek będziemy musieli poczekać na jego ustąpienie. Wykorzystajmy zatem pogodę i w słoneczny, cieplejszy dzień zabezpieczmy pnie drzew przed spękaniami mrozowymi.
Obserwacja wczesnowiosennych roślin
Przyglądając się roślinom zwłaszcza zimozielonym byliną czy krzewom zwróćmy uwagę czy pod wpływem wilgoci nie zaczęły chorować. Czy nie zostały zaatakowane przez choroby grzybowe. To ważne, bo grudzień i styczeń były miesiącami mokrymi. Niemalże codziennie padał deszcz. W dodatku temperatura mocno na plusie.
Jeśli zatem zauważymy, że pojawia się na nich grzyb koniecznie usuńmy wszystkie porażone pędy czy liście. Wytnijmy chore i uszkodzone. W mokre, deszczowe zimy zaczynają chorować ciemierniki. Na ich liściach pojawia się biały nalot, czyli najprawdopodobniej zaatakowała je choroba grzybowa. Rozwija się ona bardzo szybko. Chcąc ratować roślinę musimy szybko działać. Porażone pąki, kwiaty, łodygi i liście usuńmy. Ciemierniki nie lubią zbyt wilgotnego i mokrego podłoża. Wówczas chorują.
Jak przygotować budki lęgowe dla ptaków?
W ogrodzie zimą rozwieszać możemy budki lęgowe dla ptaków. Myślę, że jeszcze w tym sezonie będą one zamieszkałe. Pamiętajmy, że zawieszamy je na wysokości 3-5 metrów tak, aby koty zamieszkujące w naszym lub sąsiadów ogrodzie nie miały możliwości, by się do nich dostać. Budki dobierajmy do gatunków ptaków, które odwiedzają nasze ogrody. Różnią się one wielkością i otworem wlotowym.
Pamiętajmy o dokarmianiu ptaków
Skoro mowa o ptakach pamiętajmy, że zima jest dla nich niezwykle. Jeśli zalega śnieg, trzyma mróz, wieje zimy wiatr te czynniki utrudniają zdobycie pokarmu. Wiele osób w poczuciu odpowiedzialności dokarmia przylatujące do ogrodu ptaki. Jednak nie wszyscy robią to prawidłowo.
Czym zatem dokarmiać ptaki żeby nie zrobić im krzywdy? Drobne ptaki takie jak wróble, trznadle, sikorki, mazurki najlepiej dokarmiać mieszanką nasion składających się z nasion słonecznika, konopi, pszenicy, prosa. Większe zaś rodzynkami, orzeszkami czy suchą kaszą. Sikory nie pogardzą kawałkiem słoniny, ale musi być surowa i niesolona. Kosy natomiast chętnie zjedzą owoce jarzębiny, borówki, pokrojone jabłka czy rodzynki. A jeśli w naszym ogrodzie zamieszkują ptaki wodne, powinny dostawać im większe nasiona np. kukurydzy czy ziarna zbóż i to tylko w okresie silnych mrozów.
Przeczytaj również:
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.