Muzykoterapia to dziedzina terapii, która wykorzystuje muzykę do poprawy zdrowia fizycznego i psychicznego pacjentów. Ta forma terapii jest szczególnie korzystna dla dzieci, w tym noworodków i wcześniaków. Muzyka może wpłynąć na ich samopoczucie, emocje, a także pomóc w leczeniu.
Czym jest muzykoterapia dla noworodków?
Muzykoterapia dla noworodków skupia się na wykorzystaniu specjalnie dobranej muzyki i dźwięków, które wpływają na ich rozwój, nastrój i ogólne samopoczucie. Badania wykazały, że muzyka może pomóc w stabilizacji rytmu serca, oddechu, poprawie snu i zwiększeniu poziomu endorfin, czyli hormonów szczęścia. Ponadto muzyka może zmniejszyć poziom stresu i niepokoju u noworodków, a także pomóc w leczeniu bólu i zmniejszeniu objawów związanych z różnymi chorobami.Muzyka stosowana w terapii dla noworodków musi być starannie dobrana oraz dostosowana do wieku dziecka, jego parametrów fizycznych, takich jak częstotliwość oddechów i tętna, a także do jego nastroju. Dlatego muzykoterapia dla noworodków zawsze jest prowadzona przez specjalistów, którzy posiadają nie tylko wiedzę muzyczną, ale również medyczną
Muzykoterapia dla dzieci przedwcześnie urodzonych
Szpital Specjalistyczny im. Św. Rodziny w Warszawie jako druga placówka medyczna w Polsce, wprowadził indywidualne sesje muzykoterapeutyczne dla dzieci przedwcześnie urodzonych oraz ich rodziców. Sesje te odbywają się na Pododdziale Wcześniaków i Intensywnej Terapii Oddziału Neonatologii, w ramach stałej, wielospecjalistycznej opieki. Przed rozpoczęciem sesji, specjaliści neonatolog oraz psycholog opiekujący się matką konsultują się, aby upewnić się, że dziecko jest gotowe do terapii. Muzykoterapia jest prowadzona raz w tygodniu przez wykwalifikowanego muzykoterapeutę, Agatę Fandri. Podczas sesji, głos opiekuna oraz delikatne dźwięki harfy towarzyszą dzieciom urodzonym po 32 tygodniu ciąży. Dla dzieci urodzonych wcześniej rekomendowane jest używanie tylko głosu opiekuna.
„Opieka nad wcześniakiem czy noworodkiem chorym to praca zespołowa. Zespół neonatologiczny to w naszym szpitalu lekarz neonatolog, pielęgniarka, położna, doradca laktacyjny, psycholog, fizjoterapeuta, neurologopeda. Marzyliśmy, żeby dołączył do nas muzykoterapeuta – to było ostatnie brakujące ogniwo. W neonatologii używamy zwykle pojęcia „pacjent rozszerzony”. Naszym pacjentem jest bowiem nie tylko noworodek, ale także jego rodzice. Bez ich obecności, zaufania i zaangażowania jest nam nieco trudniej. Muzykoterapia dedykowana noworodkom urodzonym przedwcześnie pomoże z pewnością przejść przez trudny okres także ich rodzicom. Chciałabym bardzo, żeby ta forma terapii stała się powszechna w każdym szpitalu leczącym najbardziej niedojrzałe i chore noworodki na Mazowszu. Jestem przekonana, że to możliwe.” - mówi dr. n. med. Beata Pawlus, lekarz Kierujący Oddziałem Neonatologii w Szpitalu Specjalistycznym im. Świętej Rodziny, Konsultant Województwa Mazowieckiego w dziedzinie Neonatologii.
Jak działa muzykoterapia dla noworodków?
Muzykoterapeuta podczas prywatnych sesji uczy rodziców prostych piosenek do kołysania dziecka, które mogą być wykonywane podczas codziennych czynności, takich jak karmienie, pielęgnacja i tulenie. Muzykoterapeuta pomaga również w nauce rytuałów, które pomagają regulować nastroje dziecka, takie jak muzyka na czas pobudki, karmienia, po drzemce i przed kąpielą. Muzyka, która jest dobrane specjalnie do nastroju dziecka, pomaga w regulacji oddechu dziecka. Stan behawioralny dziecka jest stale monitorowany podczas sesji, w tym saturacja, częstotliwość oddechów i tętno. Głos matki i ojca są kluczowe do budowania unikalnej relacji z dzieckiem i zapewnienia mu poczucia bezpieczeństwa. Rodzicielskie dźwięki są niezwykle ważnym wsparciem dla harmonijnego rozwoju dziecka urodzonego przedwcześnie.
Muzykoterapia to nie koncert, tylko używanie muzyki do celów terapeutycznych. Dla dziecka naprawdę nie ma znaczenia, czy rodzic śpiewa czysto czy równo. Dla niego najważniejsze jest, by słyszeć rodzica i mieć go blisko siebie. Na tym właśnie, między innymi, polega muzykoterapia!” - wyjaśnia Agata Fandri, muzykoterapeutka Pododdziału Wcześniaków i Intensywnej Terapii Szpitala Specjalistycznego im. Św. Rodziny.
Dlaczego muzykoterapia jest skuteczna dla noworodków?
Muzykoterapia jako forma rehabilitacji dla wcześniaków pozytywnie wpływa na parametry życiowe, takie jak przyrost masy ciała, szybkość i tor rozwoju, naukę odruchu ssania oraz stymulację narządu słuchu. Dodatkowo pomaga w rozwoju sensomotorycznym i psychoruchowym dziecka, bez nadmiernej stymulacji. Muzykoterapia przyczynia się także do poprawy dobrostanu psychicznego dziecka oraz przeciwdziała zaburzeniom rozwojowym u dzieci urodzonych przedwcześnie. W efekcie przyspiesza proces zdrowienia. Terapia ta pomaga również w redukcji stresu i lęku u rodziców.
Przeczytaj również:
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.