reklama

Największe mity dotyczące żywienia dzieci zdaniem dietetyka

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Canva

Największe mity dotyczące żywienia dzieci zdaniem dietetyka - Zdjęcie główne

foto Canva

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ONA I DZIECKODietetyk kliniczny Anna Jedrej obala popularne mity dotyczące żywienia dzieci i przedstawia 6 najczęstszych błędów, jakie popełniają rodzice w diecie swoich pociech.
reklama

Dietetyk kliniczny Anna Jedrej, na swoim instagramowym koncie, obala popularne mity związane z żywieniem dzieci. Pokazuje, że wiele powszechnie przyjętych przekonań może być mylących. Oto sześć najczęstszych mitów, które dietetyk kliniczny Anna Jedrej wzięła pod lupę.

Mit 1: Płatki śniadaniowe z mlekiem to idealne śniadanie dla dzieci

Choć popularne płatki śniadaniowe są często reklamowane jako zdrowa opcja dla dzieci, w rzeczywistości zawierają one duże ilości dodanego cukru i niewiele błonnika. To może prowadzić do szybkiego wzrostu poziomu cukru we krwi, a następnie jego gwałtownego spadku, co skutkuje utratą energii i problemami z koncentracją. Jaki jest kolejny minus płatków śniadaniowych? Po takim śniadaniu szybko może też pojawić się uczucie głodu - tłumaczy Anna Jedrej.

Mit 2: Mleko jest niezbędne dla zdrowia każdego dziecka

Jak przekonuje dietetyczka powszechne przekonanie, że dzieci bez mleka nie będą miały mocnych kości, jest błędne. Mleko jest rzeczywiście dobrym źródłem wapnia, ale nie jedynym. Czy możemy zastąpić mleko w diecie dziecka? ”Dzieci, które nie tolerują mleka, mogą czerpać wapń z innych produktów, jak np. zielone warzywa liściaste, nasiona sezamu czy mleka roślinne wzbogacane w wapń” - tłumaczy dietetyczka.

Mit 3: Dzieci muszą jeść mięso, aby dostarczyć sobie odpowiednią ilość białka

Mięso jest dobrym źródłem białka, jednak dzieci mogą również uzyskać wystarczającą ilość białka z innych produktów. Jajka, produkty mleczne, rośliny strączkowe, tofu oraz orzechy stanowią doskonałe alternatywy. W ten sposób dieta dzieci może być zróżnicowana i zdrowa, nawet bez mięsa.

Mit 4: Dzieci powinny unikać tłuszczu

Zdrowe tłuszcze są kluczowe dla prawidłowego rozwoju mózgu i ogólnego zdrowia dziecka — tłumaczy dietetyczka Anna Jedrej. Warto włączyć do diety źródła zdrowych tłuszczów, takie jak awokado, oliwa z oliwek, orzechy czy ryby. Odpowiednia ilość tłuszczu w diecie wspiera nie tylko rozwój, ale i codzienne funkcjonowanie organizmu.

Mit 5: Soki owocowe są zdrowe i niezbędne w diecie dzieci

Choć soki owocowe mogą wydawać się zdrowe, nawet te naturalne zawierają skoncentrowane ilości cukru i bardzo mało błonnika w porównaniu do świeżych owoców. Czym zastąpić soki w diecie dziecka? Woda i całe owoce są lepszym wyborem dla dzieci - pisze  Anna Jedrej.

Mit 6: Dzieci nie lubią warzyw

Stwierdzenie, że dzieci nie lubią warzyw, jest często wynikiem niewłaściwego wprowadzania ich do diety. Sposób, w jaki serwujemy dzieciom warzywa jest ogromnie ważny. Anna Jedrej pisze: „Kreatywne podawanie, jak warzywne smoothies czy „pizza” z warzywnym sosem, mogą zdziałać cuda!”

Przeczytaj także: 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama