Denerwujesz się swoją pierwszą wizytą u ginekologia? Niepotrzebnie. Badania wykonane starannie, pozwalają dokonać prawidłowej oceny twojego zdrowia.
Jak wybrać lekarza ginekologa
Pierwsza wizyta u lekarza ginekologa jest zawsze stresująca. To normalne. Dlatego lepiej wcześniej zapytać koleżanki, który lekarz jest życzliwy i miły. Można też sprawdzić oceny na forach i specjalnych stronach internetowych. Warto zapytać w grupach kobiecych na Facebooku.Na pewno na pierwszej wizycie bardziej komfortowo będziemy się czuć u kobiety ginekolog.
Do ginekologa przynajmniej raz w roku
Kobiety mające problemy z częstymi infekcjami powinny być kontrolowane raz na pół roku. oceny stanu narządów płciowych oraz odpowiednio wcześnie wykryć wszelkie nieprawidłowości. Każda kobieta powinna pamiętać, aby odwiedzać lekarza ginekologa przynajmniej raz w roku.
W którym momencie cyklu iść do ginekologa?
Wiele kobiet zastanawia się, w którym momencie cyklu należy odbyć taką wizytę. Najlepszy, to czas kilku dni po miesiączce – do około połowy cyklu. Pozwoli to lekarzowi na dokładne obejrzenie szyjki macicy, jak i na pobranie materiału do cytologii.Do ginekologa należy wybierać się co najmniej raz w roku. Tylko dzięki temu można prawidłowo zadbać o pełnię zdrowia narządów płciowych. Na wizytę należy się wybrać również w każdej innej sytuacji, która jest dla kobiety niepokojąca.
Dziewice też powinny iść do ginekologa
Pod opieką ginekologa powinnaś być nawet jeśli jeszcze nie współżyłaś i jesteś dziewicą. Jeśli nie będzie innej możliwości zostaniesz zbadana np. przez odbyt bądź lekarz skupi się na zbadaniu powłok brzusznych lub USG.
Kiedy powinnaś iść do ginekologa. Niepokojące objawy
Ginekologa powinnyśmy odwiedzać raz w roku bez powodu. Nawet jeśli dobrze się czujemy i nic nam nie dolega.Wizyta u ginekologa jest konieczna gdy:
- cykl jest nieregularny,
- występuje plamienie między miesiączkami,
- doskwiera bolesne współżycie,
- jest podejrzenie ciąży,
- potrzeba stosowania środków antykoncepcyjnych.
Jak się przygotować do wizyty u ginekologa?
Przed wizytą należy dokładnie umyć okolice intymne używając wody i delikatnego mydła. Środki do higieny intymnej są niewskazane, mogą bowiem zacierać faktyczny obraz infekcji narządu rodnego.Większość kobiet zastanawia się, czy należy depilować przed wizytą okolice intymne. Odpowiedz brzmi: nie trzeba. Dla ginekologa nie ma to znaczenia, jeżeli jednak kobieta nie czuje się komfortowo, może to zrobić.
Przed badaniem należy oddać mocz, bowiem gdy pęcherz moczowy jest pełny, badanie może powodować dyskomfort dla kobiety oraz utrudniać samo badanie.
Przeczytaj także https://magazynona.pl/porod-wszystko-co-powinnas-wiedziec/
Jak ubrać się do ginekologa żeby się mniej stresować
Na wizytę należy ubrać się w dłuższą koszulkę bądź spódnicę, będzie bowiem konieczne rozebranie się od pasa w dół. Jednym z elementów badania jest kontrola piersi. Kobiety powinny o tym pamiętać wybierając ubranie, można założyć np. rozpinaną bluzkę.
Przebieg badania ginekologicznego
Podczas wizyty lekarz przeważnie pyta o wszystkie potrzebne mu informacje, przebyte choroby, ciąże itp. Jeśli dziewczyna jest dziewicą, czeka ją jedynie badanie zewnętrzne – jak już wspominaliśmy.Lekarz poprzez dotyk powłok brzusznych oceni, czy nie ma nieprawidłowości w budowie, bądź czy nie wyczuwa patologicznych struktur w tym obszarze. Może także zrobić USG.
Badanie ginekologiczne z kolei, składa się z oglądania i badania palpacyjnego – dwuręcznego. Odbywa się ono na fotelu ginekologicznym. Lekarz oceni, czy istnieją nieprawidłowości w obrębie zewnętrznego narządu rodnego.
Kolejnym etapem jest oglądanie przy użyciu wziernika. Pozwala ono ocenić stan śluzówki pochwy i szyjki macicy, wydzielinę pochwy oraz śluz szyjkowy, a także umożliwia ocenę prawidłowego położenia szyjki macicy.
Podczas tego badania można również pobrać materiał do badania cytologicznego. Następnie lekarz przystępuje do badania palpacyjnego, pozwalającego na pełną ocenę narządu rodnego.
O co zapyta cię lekarz ginekolog?
- obecne i przebyte schorzenia;
- pierwsza i ostatnia miesiączka;
- utrzymywanie kontaktów seksualnych;
- przeszłość położnicza;
- przebyte operacje w miednicy mniejszej;
- charakter krwawień miesięcznych;
- krwawienia niezwiązane z cyklem miesiączkowym;
- odczucia bólu w miednicy mniejszej;
- świąd sromu i pochwy;
- uczucie niestabilności narządu rodnego.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.