Magazyn Ona był współorganizatorem tego wydarzenia. Jarociński Kongres Kobiet odbył się w sobotę, 26 października w jarocińskim domu kultury JOK. Na uczestniczki czekała propozycja udziału w wielu wykładach, warsztatach, prelekcjach i panelach dyskusyjnych.
Kobiety muszą się jednoczyć i przejmować stery
Hol JOKu w przerwie między panelami
W sobotnie popołudnie budynek JOK-u opanowały kobiety - dosłownie. W każdym pomieszczeniu coś się działo, zajęte były nie tylko sale i obydwa hole.
Program Jarocińskiego Kongresu Kobiet był bardzo bogaty, to:
- 7 godzin wykładów, warsztatów,
- prelekcji i paneli dyskusyjnych,
- 2 debaty „Kobiety w Biznesie” i „Kobiety w Polityce”,
Wydarzenie zakończył koncert „Babski Chillout”, który przygotowała Beata Godniak z Music Voice and Joy oraz Artia Akademia Artystyczna Jarocin.
- Dopiero w takich zgromadzeniach czuję się tę siłę. Nie możemy sobie dać odebrać prawa do decydowania i do szacunku. Trzeba o te prawa walczyć. Poza tym, wszyscy widzimy, jak wygląda świat pod rządami mężczyzn i w jaką stronę zmierza. Kobiety muszą się jednoczyć i przejmować stery, żeby ratować sytuację. Nie pierwszy raz z resztą
- podkreśliła uczestniczka kongresu, która przyjechała z Krotoszyna i dodała:
- Podziwiam organizatorów. Propozycji jest tak dużo, że nie sposób ze wszystkiego skorzystać. Mam jednak nadzieję, że za jakiś czas spotkamy się znowu w Jarocinie i wtedy wszystko nadrobię.
Na zdjęciu Monika z Beatą Frąckowiak-Piotrowicz - redaktorką naczelną magazynona.pl i współorganizatorką Jarocińskiego Kongresu Kobiet
Pani Urszula z kolei przyznała, że do udziału w kongresie namówiła ją przyjaciółka.
- Szczerze przyznam, że nie chciałam przyjechać. Myślałam, że się do tego nie nadaję, że się tu nie odnajdę, ale jestem w szoku, bo mi się podoba, nawet bardzo. Sama wychowuję trójkę dzieci i nigdy nie widziałam w tym niczego nadzwyczajnego, moja codzienność jest bardzo trudna. A tu na nowo zobaczyłam, że jest inne życie, że można dostać wsparcie i trzeba znaleźć czas dla siebie i o siebie też zadbać
- stwierdziła.
Magdalena Biednik na Kongresie Kobiet w Jarocinie
Magdalena Biednik, dziennikarka ekonomiczna i managerka z wieloletnim doświadczeniem w telewizji, portalach internetowych, wydawnictwach prasowych oraz radiu, mówiła o tym, jak występować publicznie i być pewną siebie.
- Czego boją się kobiety? Boją się mówić publicznie, robić prezentacje w pracy, mówić do pracowników, zabierać głos na wywiadówkach. A nawet jeśli to robią, jest to okupione potężnym stresem. Ale wcale tak nie musi być. Aby dobrze występować, nie trzeba mieć talentu, to po prostu umiejętność, której każda z nas może się nauczyć
- przekonywała dziennikarka.
Bezpieczeństwo kobiet
Bardzo dużą wagę na kongresie przykładano do szeroko pojętego bezpieczeństwa kobiet.Małgorzata Rebelka - Dyrektor Oddziału w Powiatowym Banku Spółdzielczym we Wrześni doradzała, jak robić bezpiecznie zakupy w internecie i nie dać się oszukać.
Marta Ruszkiewicz - adwokatka, psycholożka i mediatorka poprowadziła prelekcję: „Świadoma. Silna. Bezpieczna. O tym, o czym powinna wiedzieć każda kobieta, pozostająca w związku".
Fundacja Feminoteka na Jarocińskim Kongresie Kobiet
Prelegentki z Fundacji Feminoteki uczyły kobiety, jak reagować na przemoc i molestowanie w miejscach publicznych. Jolanta Gawęda przeprowadziła warsztaty “Samoobrona, głos i postawa”, a Katarzyna Szczepaniak “Jak reagować na molestowanie seksualne w przestrzeni publicznej”.Podczas kongresu można było również zapoznać się z dwiema przejmującymi wystawami, które udostępniła Fundacja Femonoteka, to: "FemPower" oraz Wystawa 888 88 79 88.
Katarzyna Szczepaniak z Fundacji Feminoteka opowiada o wystawach Urszuli Wyremblewskiej - Korzyniewskiej (burmistrzyni Jarocina) oraz Agnieszce Borkiewicz - dyrektorce Biblioteki Publicznej Jarocina, która jest współorganizatorem Jarocińskiego Kongresu Kobiet
Warsztaty i porady na Kongresie Kobiet w Jarocinie
Uczestniczki kongresu miały także okazję do wzięcia udziału w różnych warsztatach: tanecznych (Studio Kreacji Ruchu i Szkoła Tańca Flow) i jogi (Wiktoria Biadaszkiewicz i Magdalena Piasecka).Przez cały czas na holu prowadzone były warsztaty robienia bransoletek.
Panie mogły też skorzystać z fachowego doboru stanika (Chabur) oraz okularów (Studio Domagalski).
W "Strefie Piękna" panie mogły skorzystać z porad stylistki i makijażystek. Pięknie umalowane kobiety przez Ambasadorki firmy Mary Kay i wystylizowane przez Eva_Butik pozowały do zdjęć Joannie Kaźmierczak ze studia W KADRZE ZAMKNIĘTE.
O zdrowiu na Kongresie Kobiet
O zdrowym odżywianiu opowiedziały nam Marta Kłopocka i Karolina Bruchal - Bąk. Jarocińskie Amazonki uczyły badania piersi.Hanna Leroch zaprosiła na warsztaty automasażu refleksologicznego twarzy. Wszystkie panie wyszły z tych zajęć z oklejonymi uszami. Okazuje się, że tam również są punkty, które odpowiadają za nasze zdrowie.
Matko oddychaj
Na Kongresie Kobiet nie mogło oczywiście zabraknąć tematów związanych z macierzyństwem.Kasia Wawrzyniak - autorka książki „Kiedyś o tym opowiem” poprowadziła kameralne spotkanie, a psycholożka i mama dwójki dzieci - Daria Płatanowicz - Sipiak zaprosiła na warsztaty „Matko, oddychaj!”.
Empatyczna Magdalena Sokołowska
Bardzo dużym powodzeniem cieszyły się warsztaty Magdaleny Sokołowskiej - mediatorki, couchki i trenerka empatycznej komunikacji.Zaprosiła ona na dwa warsztaty:
- "OdWażna i Empatyczna", na których uczyła: „Jak wzmocnić swoją kobiecą pewność siebie w komunikacji i przekuć wrażliwość w wewnętrzną siłę”.
- oraz „Jak radzić sobie z negatywnymi myślami i zadbać o swój dobrostan”. Tytuł warsztatów: „W poszukiwaniu (s)pokoju”.
O równouprawnieniu w biznesie i polityce, czyli dwie debaty
Debata "Kobiety w Polityce"
W sali widowiskowej JOK-u odbyły się dwie duże debaty: “Kobiety w polityce” oraz Kobiety w biznesie”.
W obu przejawiał się temat równouprawnienia, którego nadal nie ma, tak w polityce, jak i w biznesie. Kobiety mniej zarabiają, jest ich mniej w zarządach i radach nadzorczych firm.
Mówiono o tym, jak to zmienić, a prowadzące pytały, czy trudno kobietom w polityce i w zarządach firm, na jakie przeszkody napotykają, jakie są przywileje, a jakie koszty bycia polityczką czy bizneswoman.
Podczas pierwszej debaty na scenie zasiadło 5 kobiet - polityczek:
- Lidia Czechak, posłanka Prawa i Sprawiedliwości,
- Barbara Oliwiecka, posłanka Polski 2050,
- Karolina Pawliczak, posłanka Koalicji Obywatelskiej
- Urszula Wyremblewska-Korzyniewska, burmistrzyni Jarocina
- Katarzyna Szymkowiak, wicestarosta jarocińska.
W drugiej debacie dziennikarka Agnieszka Matusiak gościła kobiety biznesu:
- Magdalenę Andersson, która w Polsce prowadzi firmę Z-water Polska Sp. z o.o., a w Szwecji firmę konsultingową SwedSource,
- Wiesławę Biegun, która od 1988 roku prowadzi wraz z mężem - Piotrem, Zakład Przetwórstwa Mięsnego Biegun Wędliny,
- Krystynę Jarecką, członkinię zarządu i dyrektorkę zarządzającą Martin Bauer Polska Sp. z o.o.,
- Monikę Kasprzak, właścicielkę i szefową kuchni certyfikowanej restauracji Nare Sushi w dwóch lokalizacjach: w Poznaniu i Skórzewie, zwyciężczynię Światowego Konkursu JCDC „Taste of Japan 2023/2024”,
- Arletę Piotrowską, właścicielkę Studia Kreacji Ruchu w Jarocinie.
- Dla mnie biznes jest stylem życia, choć zgadzam się, z tym, że nie może się to odbywać za wszelką cenę i kosztem wszystkiego. My, kobiety, staramy się cały czas poszukać tego złotego środka, żeby wszystko było dobrze - i w biznesie, i w domu
- stwierdziła Magdalena Andersson.
Relacja z debat już wkrótce na portalu magazynona.pl
Kobiety mogą więcej, niż pokazują
Zbiorowa fotka na pamiątkę
Kongres to także niekończące się rozmowy w kuluarach, wymiana doświadczeń, zawieranie nowych znajomości i kontaktów.
- Każda inicjatywa w przestrzeni lokalnej, która integruje i wyciąga z domów kobiety z różnych środowisk, wspiera w różnych obszarach, jest bardzo ważna
- uważała Urszula Wyremblewska-Korzyniewska, burmistrzymi Jarocina.
I dodała:
- Zaczynamy dostrzegać to, że musimy się wzmacniać, że będąc tak naprawdę w różnych sytuacjach życiowych, jest obok nas ktoś, kto nam pomoże. Takie wydarzenia pozwalają się kobietom otworzyć na nowe doświadczenia i relacje. To jest najlepsze miejsce do tego, żeby ze sobą rozmawiać, być ze sobą i się wspierać.
Na potrzebę organizacji kongresów kobiet zwróciła uwagę także posłanka, Lidia Czechak.
- To, co się tutaj dzieje i poruszane tematy są bardzo mądre i życiowe. Jeżeli chcemy mówić o aktywności kobiet na innej płaszczyźnie niż ta domowa, to musimy je zachęcać do rozmowy, do dyskusji, żeby chciały przyjść, spotkać się ze sobą i wyrazić to, co jest im najbardziej potrzebne - stwierdziła.
- Zawsze uważałam, że kobiety mogą więcej, niż pokazują. Mogą być bardziej aktywne - i w polityce, i w biznesie, ale chyba brakuje im trochę odwagi. Trzeba im jej dodać. I to jest rola takich spotkań, jak ten kongres
- dodała posłanka z Jarocina.
Koncert Babski Chillout
Koniec koncertu był niezwykle energetyczny i wiele pań ruszyło pod scenę, by potańczyć.
Pomoc kobietom w bezdomności
Kto był organizatorem Kongresu Kobiet w Jarocinie
Za organizację kongresu, w którym wzięło udział 300 kobiet, zabrały się cztery kobiety z Jarocina, czyli:
- Agnieszka Borkiewicz, dyrektorka Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Jarocinie,
- Beata Frąckowiak-Piotrowicz, prezeska Fundacji „Ogród Marzeń” i redaktorka naczelna portalu magazynona.pl,
- Bożena Kubacka z Muzeum Regionalnego w Jarocinie,
- Weronika Wesołek, wiceprezeska Fundacji „Ogród Marzeń”.
- W organizację kongresu zaangażowało się bardzo wiele kobiet. Jestem im ogromnie wdzięczna, bo to ich energia napędziła to wydarzenie i dała mu wielką moc - powiedziała Beata Frąckowiak-Piotrowicz
Siostrzana moc
Wszystkie uczestniczki podkreślały wyjątkową atmosferę podczas kongresu.
- Tyle uśmiechniętych, podekscytowanych i promieniujących szczęściem kobiet nie widziałam chyba nigdy. Niesamowita energia i moc wypełniły cały jarociński dom kultury. W każdym zakamarku coś się działo, w każdym były wspaniałe kobiety
- podsumowała wydarzenie Beata Frąckowiak-Piotrowicz i dodała:
- Udała się rzecz podobno niemożliwa, połączyłyśmy kobiety, które różniły się wiekiem, statusem majątkowym, poglądami politycznymi, również te, które nie przepadają za sobą i czasem docinają sobie w mediach społecznościowych. W jednym miejscu poczuły jednak siostrzaną moc i to, że łączy nas więcej niż dzieli. To największy sukces Jarocińskiego Kongresu Kobiet!
Wydarzenie nie mogłoby się odbyć bez organizacji i firm, które w różny sposób zdecydowały się wesprzeć Jarociński Kongres Kobiet.
Kiedy będzie drugi Jarociński Kongres Kobiet
Organizatorki Jarocińskiego Kongresu Kobiet zapowiedziały, że przygotowują już kolejne wydarzenia dla pań. Obiecały także, że kongres kobiet odbędzie się w przyszłym roku. Znamy już datę, będzie to 20 września 2025 roku.Śledź nasz portal, by być na bieżąco. Dołącz do nas na Facebooku (kliknij) oraz na Instagramie
Przeczytaj także:
Rozmowę z Joanną Głowacką modelką plus size i dziennikarką, która była gościnią Jarocińskiego Kongresu Kobiet, a w rozmowie opowiada, jak udowadnia, że rozmiar nie określa sukcesu. Choć na studiach mówiono jej, że praca w telewizji jest poza jej zasięgiem, nie poddała się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.