Ostatnio na pewnym internetowym forum dyskusyjnym natknęliśmy się na przedstawiony przez internautkę problem. Na jej twarzy pojawiły się powikłania wynikające z wstrzykniętego w czoło botoksu. Dlaczego ten z pozoru bezpieczny zabieg niesie za sobą tyle skutków ubocznych i ile kobiet boryka się z tym problemem? O tym przeczytacie w dzisiejszym artykule.
Opadające brwi po botoksie
Na jednej z grup na Facebooku, która jest poświęcona komplikacjom po zabiegach estetycznych, przeczytałyśmy:
“Dziewczyny, brwi mi opadły po botoksie, mam teraz takie smutne oko. Co polecacie na uniesienie brwi?”
Do dyskusji włączyło się wiele kobiet. Niektóre sugerowały, że przyczyn może być kilka m.in.:
- Pani chciała zaoszczędzić i skorzystała z tanich, choć niekoniecznie dobrych usług.
- Kobieta nie zastosowała się do zaleceń specjalistki, jak trzeba zachować się po zabiegu
Okazuje się, że jednym z zaleceń koniecznych do przestrzegania po wykonaniu zabiegu botoksu czoła jest całkowity zakaz schylania się. Dowiedzieliśmy się o tym, dzięki komentarzowi jednej z kobiet na grupie.
“Możliwe, że toksyna spłynęła na dół. Oznacza to, że po zabiegu za dużo się schylałaś albo leżałaś.”
Jest to jedno z najważniejszych przeciwwskazań po zabiegu. Wiele kobiet może o tym nie wiedzieć, że w ciągu pierwszych czterech godzin (tyle należy stosować się zaleceń) od wstrzyknięcia botoksu nie powinno się
zbyt mocno pochylać.
Specjalistka Dori Diamond jak zachować się po zabiegu.
Kiedy toksyna boulinowa może spłynąć? Zapytaliśmy o to Dori Diamont, mistrzynie makijażu permanentnego w Polsce, właścicielkę Dori Diamond Academy, zabiegowczynię, specjalistkę w medycynie estetycznej, a także studentkę medycyny.
Botoks, który jest używany w medycynie estetycznej to toksyna botulinowa typu A. Powoduje rozluźnienie mięśni prążkowych. Jeżeli botox jest podany domięśniowo, (czyli tak jak powinien zostać zaaplikowany) to nie powinien "spłynąć". Jeżeli jednak jest podany pod mięśnie, na kość to może się przemieścić, ale to wynika ze złen iniekcji produktu. Wtedy nie ma znaczenia czy się leży, stoi, czy schyla głowę. - mówi Dorota Wieczorek
Specjalistka mówi, dlaczego może opadać powieka po botoksie
Doris twierdzi, że jeśli toksyna botulinowa typu A została odpowiednio podana, to po zabiegu można sie schylać po kilkunastu minutach. Nie trzeba czekać kilku godzin.
Na to, aby nie kłaść się i nie schyliać po zabiegu jest przyjęty czas 10 minut. Jeśli pojawi się powikłanie typu opadnięcie powieki lub całej gladzizny, może być to spowodowane tym, że ilość preparatu podanego w jeden punkt była za nisko podana. Wtedy mięśnie rozluźniają się, na skutek czego opada powieka. Jeśli natomiast opada cała gladzizna, wtedy botoks mógł zostać podany za nisko na całym czole i ze zbyt dużą ilością preparatu."
Jak radzić sobie z opadającą powieką lub gladzizną po botoksie?
Ekspertka powiedziała nam również, co należy zrobić w sytuacji, gdy powieka lub cała gladzizna faktycznie opadnie.
Na całe szczęście to nie są powikłania na stałe. Jest to proces odwracalny. Można robić ciepłe okłady w miejscu komplikacji, a dodatkowo przyjmować dużo magnezu. Powoduje to powrót mięśni do ruchu. Dzięki temu powieka lub gladzizna wróci na swoje miejsce. - informuję Doris
Przeczytaj również: Makijaż permanentny i jego mistrzyni - Dori Diamond
Botoks, a nietolerancja białka, uczulenia i choroby
Jak się okazuje, przed wykonaniem zabiegu trzeba posiadać wiedzę na temat swoich uczuleń i nietolerancji. Na omawianym internetowym forum znaleźliśmy wpis kobiety, która zawodowo zajmuje się wykonywaniem tego zabiegu. Post z załączonym zdjęciem ogromnie nas zszokował:
"Dwa lata temu klientka na Botox (Azzalure) - przy wypełnianiu formy medycznej zapomniala wspomniec o nietolerancji bialka. Po długich rozmowach kobieta stwierdzila, że jajka i mleko wywolują u niej bóle brzucha i biegunkę. Nie sądziła, że to może mieć wpływ na efekty zabiegu."
Czy botoks jest dla każdego?
Okazuje się, że niestety, ale zabieg ten nie jest odpowiedni dla każdego. Bardzo często występują reakcje alergiczne, które mogą być konsekwencją:
- Niewiedzy pacjentki na temat swoich uczyleń i alergii,
- Braku przeprowadzonego przez lekarza lub kosmetyczki wywiadu,
- Braku wiedzy osoby wykonującej zabieg, co niestety zdarza się coraz częściej. Dlaczego?
"Proszę mi wierzyć, sama przeszłam bardzo długą drogę i wiem, w którym miejscu można było powiedzieć tak to jest to! Wiele lat doświadczenia, pracy z klientkami, poznawanie przeróżnych rodzajów skóry i reakcji na poszczególne zabiegi. Studnia wiedzy! - mówi Agnieszka Włodarczak, która naprawia źle wykonany makijaż permanentny
Kliknij poniżej i zobacz materiał video o powikłaniach, które mogą wystąpić po źle wykonanym zabiegu medycyny estetycznej.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.