reklama

Co z hybrydą na SOR-e?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

 Co z hybrydą na SOR-e? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ONA RADZICo z hybrydą na SOR-e? Zastanawiałyście się może dlaczego w zaleceniach przed planowanym zabiegiem w szpitalu jesteście proszone o brak makijażu i paznokcie bez lakieru? A co w przypadku nagłej wizyty na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym?
reklama

Twarz bez makijażu to akurat łatwe do wytłumaczenia. W niektórych przypadkach nakłada się maski tlenowe czy aparaty wspomagające oddychanie. Ale paznokcie bez lakieru? No właśnie.

Co z hybrydą na SOR-e: Hybryda króluje

Kobiety od zawsze lubiły malować paznokcie. Jednak czasy lakieru, który można zmyć acetonem w kilka minut minęły. Dziś większość pań ma na paznokciach tzw. hybrydę. Ponad to może mieć płytkę paznokciową przedłużoną, żelem lub akrylo – żelem. Nałożone preparaty utwardza się w świetle lampy UV. Wszystko wygląda pięknie, ale w przypadku usunięcia wymagana jest interwencja naszej stylistki. Nie stanowi to większego problemu jeśli przygotowujemy się na planowaną wizytę w szpitalu. Ale co w przypadku nagłych „odwiedzin” na SOR-e? Dlaczego lakier na naszych paznokciach może być kłopotliwy?

reklama

W szpitalu paznokcie wolne od lakieru

Dlaczego takie ważne jest, by choć jeden z paznokci, na naszych dłoniach miał pytkę wolną od lakieru? Zapytaliśmy lek. Marka Stawskiego, kierownika Szpitalnego Oddziału Ratunkowego i Zespołu Ratownictwa Medycznego w Jarocinie.

– Z punktu widzenia medycznego płytka paznokciowa jest nam potrzebna do dwóch rzeczy. Po pierwsze, u pacjenta w stanie zagrożenia życia z niewydolnością krążenia sprawdzamy jak wygląda przepływ żylny. Uciskamy wtedy płytkę paznokciową i sprawdzamy jak szybko zmienia kolor. Nie jest to zasadnicze badanie, ale jednak istotne- tłumaczy i dodaje.

Co z hybrydą na SOR-e: Niebezpieczeństwo zafałszowania wyników badań

– Po drugie czasem trzeba, gdy przygotowujemy pacjenta do zabiegów, na na jeden z palców u ręki założyć pulsoksymetr. To nieinwazyjny monitoring, który sczytuje tętno i saturację, czyli natlenowanie krwi z pomiaru w obrębie palca i płytki paznokciowej. Działa on na zasadzie odbicia fali o dwóch różnych długościach. Jeśli na paznokciu jest bardzo ciemny lakier – fiolet, czarny albo gruba warstwa hybrydy – pomiar może być zafałszowany lub w ogóle niemożliwy.

reklama

To podstawowy wskaźnik, wymagany przez procedury medyczne. Kiedy okazuje się, że nie można aparatu założyć na palec, bo np. przywieziono osobę z wypadku lub w nagłych zachorowaniach manicure pacjentki to uniemożliwia – pulsoksymetr zakładamy na ucho. Tu margines błędu pomiaru jest najmniejszy.

Konieczna interwencja

Jeśli wybieramy się na zabieg do szpitala to najbezpieczniej po prostu na ten czas zrezygnować z hybrydowego manicure i ciemnych lakierów. Ale co jeśli trafimy tam nieprzygotowani w trybie pilnym?

– Zostałyśmy poproszone, przez naszą klientkę, która z SOR trafiła na ortopedię, o przyjazd i zdjęcie hybrydy z jej paznokci. Pani miał mieć robiony zabieg – mówi Anita Piechocka z Studio Lady’s. – Zrobiłyśmy to bez najmniejszego problemu.

reklama

Usuwanie powierzchni hybrydowej nie jest takie proste, jak w przypadku zwykłego lakieru. Można to zrobić na dwa sposoby. Wszystko zależy od tego co w danej chwili mamy na paznokciach. Pierwszy to po prostu spiłowywanie powierzchni pilnikiem i usunięcie lakieru oraz akrylu lub żelu. Drugi, to moczenie w przeznaczonym specjalnie do tego celu preparacie z dodatkiem acetonu, który rozpuszcza powłokę. Zajmuje to ok. 15 minut. Ani jeden sposób ani drugi nie należy do najłatwiejszych.

Co z hybrydą na SOR-e: Warto się przygotować wcześniej

Na pierwszy rzut oka nie jest też łatwo ocenić co dana osoba ma położone na paznokciach: żel, akryl czy hybrydę. Dlatego jeśli już wiemy, że czeka nas wizyta na oddziale szpitalnym sami się odpowiednio do niej przygotujmy. Jeśli to natomiast nagły przypadek, to musimy liczyć na życzliwość naszej „pazurkowej” stylistki, że przyjedzie do nas i usunie niepożądaną w tym momencie hybrydę.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama