reklama
reklama

Galerie handlowe otwarte

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

 Galerie handlowe otwarte - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ONA RADZI Galerie handlowe otwarte. Większość z nas już marzy o takich „normalnych zakupach”. Czy aby na pewno mimo otwarcia będziemy mogli po staremu spędzać czas w swoim ulubionym centrum? Wszystko wskazuje na to, że jednak nie.
reklama

Galerie handlowe otwarte. Jak się przygotować do zakupów?

Od 4 maja mają zostać ponownie otwarte galerie handlowe. Sklepy, które były zamknięte przez niemal dwa miesiące, wreszcie mogą zacząć przyjmować klientów. Część z nas liczy na nawet 50% przeceny gdyż rzeczy od ośmiu tygodni po prostu zalegają na półkach. Czy aby na pewno aż tak się obłowią łowcy okazji? Chyba nie do końca. Części sklepów w ogóle nie zależy na oblężeniu klientów już od czwartego maja. Z prostego powodu. Ich właściciele cały czas negocjują stawki czynszów. A gdyby od razu pojawiły się tłumy zakupowiczów, stracili by jeden z ważnych argumentów.

Galerie handlowe otwarte. Jak się przygotować do zakupów?

Dobrze jest sprawdzić czy w naszym ulubionym centrum handlowym nadal funkcjonują sklepy najbardziej popularnych marek. Gdyż kolejne sieci zamykają niektóre lokale. Jeden z najpopularniejszych koncernów LPP, do niego należą: Cropp, Sinsay, House, Mohito, Reserved rezygnuje z 30% powierzchni handlowej. Nie określono jeszcze dokładnie, które to będą punkty, ale przy powyższym założeniu może to być co trzeci sklep, a to aż 200 zamkniętych lokali w całym kraju.

Galerie handlowe otwarte. Jak się przygotować do zakupów?

Reżim sanitarny. Niestety jeśli chodzi o obostrzenia związane z pandemią to galerii one również dotyczą. Czego należy się spodziewać? Ograniczenie liczby osób przebywających w całej galerii lub w poszczególnych sklepach. Zgodnie z przepisami jest to jedna osoba na 15 metrów kwadratowych. W centrach funkcjonują również niewielkie butiki, jeśli taki ma powierzchnię piętnastu metrów kwadratowych to może w nim przebywać tylko jedne klient. Osoby w kolejkach powinny zachować dwu metrowy dystans w jego utrzymaniu powinny pomóc umieszczone w widocznych miejscach naklejki lub znaki.

Galerie handlowe otwarte. Jak się przygotować do zakupów?

Możliwość otwarcia mają głównie sklepy odzieżowe gdyż gastronomia, kina, siłownie, place zabaw i wyspy handlowe. Nadal pozostają zamknięte. Bary i restauracje znajdujące się na terenie galerii będą mogły sprzedawać jedzenie tylko na wynos.

Zgodnie z zaleceniem resortu rozwoju i Głównego Inspektora Sanitarnego, nie można jeszcze skorzystać z szatni czy przechowalni. W sklepach mają być także nieczynne przymierzalnie, chyba że będą dezynfekowane po każdym kliencie. Nie mogą działać również fontanny. W czasie zakupów w galerii nie uwolnimy się także od maseczek i rękawiczek. Przedsiębiorcy mają obowiązek zainstalowania jak największej liczby dozowników z płynem do dezynfekcji na terenie całego obiektu.

O czym powinniśmy jeszcze pamiętać poza maseczkami, rękawiczkami, zachowaniem dystansu… o nowych zasadach parkowania. Zgodnie z nimi możemy parkować na co drugim miejscu, Jeśli nie będzie takiej możliwości, musimy zachować wymagany, dwumetrowy dystans przy wsiadaniu i wysiadaniu z pojazdów.

Galerie handlowe otwarte. Jak się przygotować do zakupów?

Ministerstwo Cyfryzacji opracowało kolejną aplikację mobilną. Co ma nas zachęcić do jej pobrania? Możliwość zwiększenia limitu osób w galeriach handlowych. Czy aby na pewno nam się to opłaca? ProteGO Safe bo tak się nazywa „nowe dziecko” MC . Jest dostępna w sklepie Google Play na system Android. Nie ma jednak wersji w Apple App Store na iPhone’y. Potencjalny użytkownik jest proszony o wykonanie w oparciu o wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), krótkiego testu z pytaniami diagnozującymi stan jego zdrowia.
Aplikacja sama”sprawdzi” nasz stan zdrowia, w oparciu o udzielone odpowiedzi.
Jeśli już się na nią zdecydujemy na bieżąco uzupełniamy informacje w tzw. dzienniku zdrowia. Dzięki tym danym ProteGO Safe uznaje użytkownika za zdrowego, posiadającego objawy zakażenia wirusem SARS-CoV-2 lub już chorego na COVID-19.

Przy pomocy bluetootha, który pozwala na łączenie urządzeń mobilnych, smartfony z aktywną aplikacją mogą wychwycić w pobliskim otoczeniu użytkownika z taką samą aplikacją, który np. wykazuje symptomy typowe dla koronawirusa. Zostaniemy poinformowani o tym, że w naszym otoczeniu znajduje się ktoś zarażony. Czy to bezpieczne i przydatne? Na to pytanie musi sobie odpowiedzieć, każdy sam przed ściągnięciem aplikacji.

Resort cyfryzacji zapewnia:

„Informacje o napotkanych urządzeniach nie zawierają żadnych danych o ich właścicielach, są anonimowe i zakodowane, a do tego przechowywane tylko w telefonie, przez dwa tygodnie. Później są usuwane”.

Według autorów aplikacji, nie „ściąga” ona żadnych danych z smartfona Kowalskiego i pozwala na zachowanie anonimowości. Co to jednak oznacza w praktyce? Czas pokaże.

Niestety wszystko sprowadza się do tego, że ze zwykłej przyjemności, przynajmniej dla niektórych, robienia zakupów prościej będzie zrezygnować. Bynajmniej do jakiegoś czasu. Bo czy, aby na pewno biorąc pod uwagę wszystko powyższe, zakupy to nadal przyjemność?

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama