Reklama

Jak działa pigułka gwałtu czyli GHB

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jak działa pigułka gwałtu czyli GHB - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ONA RADZI Już 2,5 grama pigułki gwałtu (GHB) w drinku może skutkować osłabieniem koncentracji, utratą pamięci, kontroli nad swoim ciałem. Osoba, po jej zażyciu, wygląda jak pijana, zatacza się, wymiotuje i nie potrafi poprawnie wyartykułować zdania. Dlatego jest narażona na wiele niebezpieczeństw np. gwałciciel może niepostrzeżenie wyprowadzić ją z imprezy.

Czym jest pigułka gwałtu? Jakie są konsekwencje prawne jej podania? Gdzie i dlaczego musimy być szczególnie czujni?

Spędzając wolny czas zadbajmy nie tylko o swoje portfele, telefony komórkowe, ale przede wszystkim o własne bezpieczeństwo. Dotyczy to w szczególności kobiet narażonych na podanie tzw. pigułki gwałtu. Na imprezach zawsze pilnuj drinka. Nie zostawiaj szklanki ani na chwilę, a jeśli już Ci się do zdarzy – nie pij z niej pod żadnym pozorem. Odżałuj pieniądze i kup nowy trunek. Uwierz, to Ci się opłaci! Jeśli nie będziesz przestrzegać tej zasady, twój udany wieczór może zmienić się w koszmar.

Czym jest pigułka gwałtu?

Pigułka gwałtu czyli substancja GHB (kwas gamma-hydroksymasłowy) to substancja chemiczna, która występuje w organizmie w znikomych ilościach – jej stężenie w osoczu wynosi 0,1 mg/l. Jest bezbarwna, nie ma zapachu ani smaku. Dobrze rozpuszcza się w wodzie, sokach, piwie, drinkach, nie ma żadnego smaku. Zaczyna działać po 15-30 minutach od zażycia. Osoba, która ją przyjęła w dużych dawkach może stracić świadomość na kilka godzin (zwykle od 3 do 6). Narkotyk jest trudny do wykrycia – we krwi pozostaje około 8 godzin, w moczu – około 12, dlatego dokonanie przestępstwa tego typu trudno udowodnić na podstawie wyników badań.

Jak działa pigułka gwałtu?

Przestępca zwykle wrzuca GHB do szklanki potencjalnej ofiary. To, jakie objawy wystąpią po spożyciu jest bardzo indywidualne, każdy organizm jest inny. U jednych kilka mililitrów GHB może wywołać objawy jak przy upojeniu alkoholowym, a dla kogoś innego taka sama dawka będzie śmiertelna. Ponadto alkohol, z którym często jest podawana, nasila jej działanie
W skrajnych przypadkach przedawkowanie GHB może skończyć się śmiertelnym zatruciem. Po zażyciu pigułki gwałtu ofiara jest całkowicie bezwolna, niezdolna do podejmowania decyzji. GHB może powodować częściową lub całkowitą utratę przytomności. Skutkiem jest również okresowa amnezja obejmująca czas jej działania. Kiedy osoba jest zamroczona, łatwo ją wyprowadzić z zatłoczonego lokalu pod pozorem udzielenia pomocy. I taki najczęściej jest schemat przestępstw dokonywanych przy jej użyciu.

Objawy zatrucia GHB:

  • bardzo płytki oddech
  • wymioty
  • bradykardia (zwolniony rytm serca)
  • ruchy mimowolne (czynności ruchowe, do których dochodzi bez udziału woli i świadomości)
  • oczopląs
  • drgawki
  • brak reakcji źrenic na światło
  • śpiączka

Jak wykryć pigułkę gwałtu?

Istnieje test, który pozwala wykryć zawartość pigułki w napoju. Jego działanie jest proste: na płytce o rozmiarach karty bankomatowej znajdują się dwa pola. Na oba należy nanieść niewielką ilość płynu ze szklanki – można to zrobić po prostu za pomocą słomki. Jeśli zabarwią się na czerwono lub brązowo, znaczy to, że napój jest bezpieczny. Kolor zielony oznacza obecność tabletki gwałtu w płynie. Koszt to ok. 3 zł. Drink-test nie jest jednak rozwiązaniem uniwersalnym. Podczas gdy jego właściwości są skuteczne na 99 proc. w przypadku piwa i prostych, przejrzystych płynów, tak przy kolorowych gęstych drinkach, słodzonych likierach mogą okazać się zawodne.
Prowadzone są prace nad wprowadzeniem do sprzedaży lakieru do paznokci i słomek, które po zetknięciu z płynem, w którym znajdziemy niedozwolone substancje, zmienią kolor.

Ostatnio wprowadzono na rynek specjalną opaskę, którą każda kobieta powinna zabierać ze sobą na imprezę. Opaska jest biała. Ma specjalne pole testowe, na którym możesz sprawdzić, czy ktoś włożył Ci do drinka pigułkę. Xantus, bo tak nazywa się wyjątkowa bransoletka, pozwali Ci wykryć dzięki specjalnemu testerowi w jakim stanie jest Twój drink. Opaski możesz kupić w interncie. Koszt opakowania, w którym znajdują się cztery sztuki bransoletek – to 10 funtów, czyli około 45 zł.

 

 

Przestrzegaj zasad.

Jeśli nie masz bransoletki, albo innego testera powinnaś przestrzegać kilku podstawowych zasad, które pomogą nam nie dopuścić do tragedii. Na pewno nie chodzimy same na imprezy, nawet jeśli pokłóciłyśmy się z koleżankami, to lepiej „odpuścić” i nie pójść w ogóle. Udowadnianie, że sama też będę się dobrze bawić nie jest dobrym pomysłem. Nie zostawiamy na imprezie otwartego napoju bez opieki i dobrym rozwiązaniem nie jest także przyjmowanie drinków od nieznajomych osób. Jeśli mimo to w pewnym momencie poczujesz się źle, zwróć się o pomoc do zaufanej osoby lub ochroniarza i jedź po prostu do domu. Ofiara pod wpływem tabletki gwałtu często jest gotowa opuścić imprezę z pierwszą napotkaną osobą. Nigdy nie zostawiajmy sprawiającego wrażenie upojonego kolegi czy koleżanki samych, czy w towarzystwie świeżo poznanych osób.

Z pigułką gwałtu nie ma żartów

Niektórzy wpadają na bardzo głupie pomysły i wrzucają do drinka koleżanki lub kolegi pigułkę gwałtu dla żartu.  Tabletka zwana pigułką gwałtu, czy każdy inny środek odurzający nie nadaje się do tego, żeby „zrobić komuś kawał”, nigdy nie mamy pewności, jak dany organizm zniesie substancję, możemy komuś naprawdę zrobić krzywdę uszkadzając wątrobę, serce czy mózg. Poza tym należy pamiętać, że podanie jakiejkolwiek substancji niedozwolonej: narkotyku, tabletki, „dopalaczy” jest niedozwolone. Może to doprowadzić do uszczerbku  zdrowiu. A kto naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia, uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. (art. 160 kk § 1-5)

Gdy padłaś ofiarą, nie bój się tego zgłaszać

Jeśli ktoś podał Ci pigułkę gwałtu pamiętaj, że jesteś ofiarą przestępstwa i powinnaś zgłosić to na policję. Niezależnie od tego, czy zostałaś zgwałcona czy nie. Już samo podanie pigułki gwałtu bez Twojej wiedzy jest przestępstwem. Jeśli zostałaś ofiarą gwałtu tym bardziej powinnaś to zrobić. Nie bój się zgłaszać, że podano Ci pigułkę gwałtu lub zgwałcono. Na policji należy Ci się specjalne traktowanie. Najlepiej udać się tam z prawnikiem, który zadba o Twoje prawa.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy