Feminoteka od ponad 15 lat pomaga kobietom doświadczającym przemocy. Ofiary mogą liczyć na darmowe wsparcie psychologiczne, prawne i terapeutyczne. Prowadzone są grupy wsparcia oraz specjalne zajęcia jogi dla kobiet z PTSD (zespół stresu pourazowego).
Założycielki Fundacji postanowiły pójść o krok dalej. Założyły internetowy sklep Samo Dobro. Dochód ze sprzedaży przeznaczany jest na pomoc kobietom, które są ofiarami przemocy.
“50 Śmiałych Kobiet”, czyli tych, które mają odwagę, pomagają i inspirują
Pomysłodawczynią i założycielki Fundacji oraz sklepu jest Joanna Piotrowska. Niesamowita kobieta, która w 2021 roku została ogłoszona przez "Wysokie Obcasy" jedną z 50-ciu śmiałych kobiet. To plebiscyt, który wyłania TOP 50 najbardziej wpływowych, odważnych, inspirujących, pomagających i wielkodusznych kobiet.W jaki sposób zrodził się pomysł na otwarcie internetowego sklepu, który pomaga pokrzywdzonym kobietom?
Naturalne kosmetyki z polskich roślin, których zakup pomaga kobietom — Samo Dobro
Produkty z internetowego sklepu Samo Dobro cieszy się bardzo przychylnymi opiniami wśród kobiet z całej Polski. Widać to w opiniach na ich Facebookowym profilu. Sklep powstał w trudnych czasach covidowych.
W pandemii mnóstwo organizacji borykało się z problemami finansowymi, także my. Zresztą, nigdy nie było nam łatwo pozyskać fundusze. Stąd pomysł na działalność gospodarczą. A naturalne kosmetyki od kilku lat były pasją Joanny Piotrowskiej, prezeski i założycielki fundacji. Wystarczyło połączyć kropki. Tak powstało Samo Dobro -czytamy na stronie internetowej.
Do produkcji kosmetyków używają roślin tylko z naszego kraju, a kremy produkowane są w profesjonalnych laboratoriach. Mają niesamowity, w pełni naturalny skład, bez dodatków chemicznych, polepszaczy. Kosmetyki posiadają również wszelkie wymagane badania i certyfikaty.
Warto wiedzieć, że na ich stronie kupicie nie tylko kosmetyki, ale również własnoręcznie wykonane mydelniczki i inne akcesoria.
Kupuj i pomagaj, przejdź do sklepu Samo Dobro [KLIKNIJ TUTAJ]
Cały zysk ze sprzedaży produktów przeznaczamy jest na wsparcie kobiet po doświadczeniu przemocy. - stopka strony internetowej
źródło: Facebook, Samo Dobro
Przejdź do galerii na górze artykułu i obejrzyj więcej zdjęć.
Taniec przeciwko przemocy, czyli Bunt Miliarda
Na koniec chcemy przekazać Wam trochę więcej informacji na temat Fundacji Feminoteka. Być może słyszałyście o akcji tanecznej przeciwko przemocy seksualnej pt. „One Billion Rising/Nazywam się Miliard”. Jej organizatorkami są członkinie wspomnianej Feminoteki. Zamysł manifestowania buntu i sprzeciwu w sprawie dotykającej wiele kobiet przemocy seksualnej powstał po 14 lutego 2013 roku. To tego dnia kobiety na całym świecie po raz pierwszy wspólnie protestowały przeciwko wspomnianej formie przemocy fizycznej. Jak czytamy na oficjalnej stronie One Billion Rising Poland
Wspólnym mianownikiem akcji jest taniec, bo tańcząc rządzę swoim ciałem, a wspólny taniec wyzwala energię.
To nie jedyne z działań poza sklepem prowadzonych przez Fundację Feminoteka. W jaki jeszcze sposób pomaga ta placówka?
Czym jest ASK? Antyprzemocowa Grupa Kobiet
Feminoteka to „zespół ekspertek z pasją”, które pomagają kobietom doświadczającym przemocy. Fundacja jest również koordynatorką Antyprzemocowej Sieci Kobiet. To inicjatywa kilkudziesięciu kobiet z całego kraju, która w Polsce i na całym świecie jest organizowana od 10 lat. Jak czytamy na stronie ASK, ich cele to głównie:
- Budowanie ogólnopolskiej sieci ekspertek antyprzemocowych, które lokalnie będą przeciwdziałać przemocy wobec kobiet;
- Rzecznictwo za zmianami w tym obszarze w instytucjach samorządowych odpowiedzialnych za realizację programów antyprzemocowych;
- Edukowanie społeczności lokalnych na temat przemocy wobec kobiet poprzez organizowanie akcji, spotkań, warsztatów, szkoleń i debat oraz akcji przeciwprzemocowych.
Pomogły już 35-ciu zgwałconym kobietom i pomagają dalej
Fundacja uruchomiła również Fundusz dla kobiet, które są ofiarami gwałtu. Każda osoba może wpłacić na ten cel darowiznę. Na co są przeznaczone uzbierane pieniądze?
Wsparłyśmy już 35 kobiet i pomagamy dalej. Potrzeby są różne – od opłacenia podstawowych rachunków, przez zakup leków, opłacenie badań, po zorganizowanie wyjazdu w bezpieczne miejsce i wiele innych, które pojawiają się w trakcie trwania sprawy. Często wsparcia potrzebuje też rodzina pokrzywdzonej.
Gwałt i inne formy przemocy seksualnej to jedne z najbardziej traumatycznych doświadczeń. Kobiety, które ich doświadczyły często potrzebują nie tylko pomocy prawniczek/ów, psycholożek/ów czasem długotrwałego, ale i pomocy finansowej umożliwiającej powrót do równowagi, życie bez poczucia niepewności związanej z sytuacją finansową. To kobiety doświadczające przemocy, ponoszą największe koszty związane ze swoją sytuacją i ujawnieniem gwałtu – jest to np. zmiana telefonu, środowiska, pracy czy szkoły itp. [...]
Chcesz pomóc? Kliknij tutaj i dowiedz się więcej.
Słyszeliście wcześniej o tym sklepie? A może znacie jeszcze inne organizacje, które dochód ze swoich produktów/usług przeznaczają na pomaganie?
Dajcie nam o nich znać w komentarzach.
Przeczytaj również:
Kliknij poniżej i obejrzyj film z recenzją kosmetyków ze sklepu Samo Dobro:
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.