reklama
reklama

Jak kolory wpływają na nasze samopoczucie?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

 Jak kolory wpływają na nasze samopoczucie? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ONA RADZI Jak kolory wpływają na nasze samopoczucie? Psychologowie udowodnili, że kolory mają olbrzymi wpływ na nasze samopoczucie i zachowanie, dlatego tak ważny jest ich dobór. Dzieje się tak dlatego, że widząc daną barwę nasz mózg obiera określony sygnał, który z kolei stymuluje reakcję hormonalną danych narządów. Dlatego też dobrze wiedzieć jaki wpływ na nasze samopoczucie i nastrój mają poszczególne kolory?
reklama

Jak kolory wpływają na nasze samopoczucie?

Wybierając kolor do wnętrz musimy brać pod uwagę ich oświetlenie. W jasnych wypełnionych światłem pomieszczeniach lepiej wykorzystać stonowane barwy. By nie wywoływać niepokojącego efektu kontrastu. Natomiast we wnętrzach z niewielką ilością naturalnego światła, by je ożywić, można używać cieplejszych kolorów. Trzeba także brać pod uwagę dobór sztucznego oświetlenia. Ciepłe światło ożywia barwy ciepłe, a zimne tłumi i nadaje im odcienie szarości. I odwrotnie, światło zimne wzmacnia barwy chłodne, a tłumi ciepłe. Ciemne i intensywne kolory wymagają za to mocnego światła.

Jak kolory wpływają na nasze samopoczucie? Zaproś kolory do domu

Żółty pobudza do myślenia, inspiruje i pomaga zapanować nad emocjami oraz podejmować decyzje. Wnosi także radość i rozładowuje napięcie. U niektórych może jednak wywoływać irytację. Nie powinny go stosować osoby niestabilne i wrażliwe na krytykę.

Biały także pobudza do działania. Odstresowuje i daje poczucie swobody, dlatego chętnie otaczają się nim osoby dynamiczne. Chociaż może potęgować uczucie samotności i pustki. Dobrze jest go przełamać kolorowymi dodatkami.

Różowy sprzyja atmosferze relaksu. To kolor osób pewnych siebie, lubiących ryzyko, ale też spragnionych miłości. Jego pudrowy odcień ociepla wnętrze i w paprze z innymi pastelami, nadaje mu charakteu domowej sielanki lub buduarowego przepychu. Wszystko zalezy od dodatków.



Pomarańczowy to kolor optymizmu, motywacji i kreatywności, ale może też wywoływać samotność i zagubienie. Przewaga tego koloru w jednym pomieszczeniu może po pewnym czasie byc nurząca, dlatego dobrze go „złagodzić” innymi kolorami na przykład kontrastującą z nim bielą lub szarością.

Jak kolory wpływają na nasze samopoczucie? Zaproś kolory do domu



Czerwony przeznaczony jest dla osób przemęczonych, spragnionych sukcesu. Jest symbolem ciepła, miłości i odwagi. Może też wywoływać gwałtowne reakcje – bunt, przekorę, namiętność i agresję, dlatego niewskazany jest dla choleryków. To kolejny z kolorów, który najlepiej używać w duecie. Można z uniwersalną bielą lub połaczenie dla odważnych z czernią. Należy w tym drugim przypadku jednak uważać, by nie uzyskac zbyt przygnębiającego połączenia.

Niebieski jest najsilniejszym antyseptykiem, może działać znieczulająco i przeciwzapalnie. Uspokaja, koi nerwy, ułatwia zasypianie. Od wieków jego błękitny odcień używany jest w kuchniach, dając poczucie śieżości. Lazurowy lub turkusowy odcień ukochali szczególnie mieszkańcy południa Europy. Dlatego jeśli chcemy wzbudzić wspomnienia środziemnomorskich wakacji możemy go użyć.

Fioletowy kolor niezbyt często wykorzystywany jest w dekoracji pomieszczeń. Jeśli już to w jego lawendowym lub jagodowym odcieniu. Dobrze go zastosować w sypialni na przykład, gdyż może łagodzić zmęczenie i stres.

Jak kolory wpływają na nasze samopoczucie? Zaproś kolory do domu



Zieleń daje poczucie bezpieczeństwa i uspokaja, wręcz sprzyja lenistwu. Dlatego zaleca się go osobom nadmiernie aktywnym, potrzebującym wyciszenia. Warto sięgnąc po całą paletę jej odcieni. Ostatnio największą popularnością cieszy się miętowy.

Brąz to kolejna barwa natury, dająca bezpieczeństwo, jednak nie powinni jej używać ludzie zamknięci w sobie. Zbyt wiele elementów w tym kolorze może stwarzać przygnębiające wrażenie. Warto przełamać ją inny bardziej energetycznymi barwami np. żółtym.

Czerń działa inspirująco, wspiera trwanie przy własnym zdaniu. Jest pomocna osobom niezależnym, opanowanym, pełniącym funkcje kierownicze. Dlatego świetnie się sprawdza w gabinetach. Może jednak sprzyjać poczuciu odosobnienia, dlatego w domowym zaciszu warto zadbać o połączenie jej z innymi kolorami.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama